| Posta

STAR TV’DE DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

STAR TV ‘de , 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 2 saatlik bir canlı yayın izledik. Özürlüler Vakfı’nın 7 yıldır yaşama geçireceğini söylediği ‘’Engelliler Yaşam Merkezi ‘’ için bağış toplandı.Sunucular

Programı sunan Halit Ergenç ve Ceyda Düvenci muhakkak ki çok iyi niyetliydiler. Programı çarken ‘’ Biz bugüne kadar engelli diyorduk , ama artık bugün ve bundan sonra hep özürlü kelimesini kullanacağız . Çünkü engeller aşılabilir . Özürlü demenin de özürle alakası yok. Bunu içeride yetkili kişilerden öğrendik ‘’ dediler. Ama o yetkili kişilerin kim olduğunu açıklamadılar. Herhalde Özürlüler Vakfı’nın yetkilileri olsa gerek. Oysa bu iki genç ve iyi niyetli insanın bilmediği bir şey vardı. Dünyada Latin Alfabesinin kullanıldığı tüm ülkelere bakın , hangi kelimeler kullanılıyor? Bunların hepsinin karşılığı ‘’Engelli’ veya ‘’ Sakat ‘’ demektir.. Bir tek Türkiye “Özürlü “kelimesini kullanıyor.

Danimarka: Handicapped İngilizce: DisabledFince: Vammainen Fransızca: Handicapê Almanca: Behindert İtalyanca: DisabileFelemenkçe: Minder valide persoon Portekizce: Deficiente Rumence: Handicapat İsveççe: Handikappad İspanyolca: Discapacitado Türkçe: Özürlü,

Defolu mal

Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünü açarsanız ‘’ özür ‘’ kelimesinin karşılığındaki anlamlardan bir tanesi ve en çarpıcısı da ‘’ Defolu mal ‘’ dır. Hatta birkaç yıl önce çıkan Tüketiciler Yasası’nda defolu malların üzerine ‘’özürlüdür ‘ yazılarak teşhir edilir ‘’ diye bir de ibare vardır. Bütün bunları araştırmadan , yüzbinlerin , belki milyonların seyrettiği bir programda ‘’yetkili kişiler ‘’ dedikleri bazı bu işi bilmeyenlerin sözlerine inanıp da , topluma yanlış bir mesaj verilmesini doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz. Nitekim konuklardan Metin Uca devamlı olarak ‘’ engelli ‘’ kelimesini kullanmaya devam etti.

8,5 milyon engelli

İki sunucu devamlı 8,5 milyon engelliden bahsederken , bunların çoğunun evde olduğunu , nedeninin de şehirlerdeki çarpık yapılaşma olduğunu söylerken yine bir yanlışa imza attılar. Çünkü ülkemizdeki 8,5 milyon engellinin hepsi bedensel engelli veya tekerlekli sandalyede yaşamını sürdürenler değildir. Daha önce bu sütunlarda çok yazdık , belki birkaç kişi daha okur da bu konuda bilgilenir diye tekrar edelim.

Ülkemizde 8,5 milyon engelli insan olduğu doğrudur. Ancak engelliler 5 ana gruba ayrılır.

1-Görme engelliler2-İşitme engelliler3-Zihinsel engelliler4-Bedensel engelliler5-Süreğen hastalıklar

Yani Behçet hastalığı, homofili hastalığı, ağır bir kalp krizi geçiren insan kriz anından itibaren önündeki iki sene süresince engelli sayılır. Ve bu 8,5 milyon engellinin içinde yaklaşık 4,5 milyonu süregelen hastalıklar yani kronik hastalıklar grubunda olanlardır. Diğer 4 – 4,5 milyonluk kısım ise işitme , görme , zihinsel veya bedensel engellidir. Dolayısıyla tüm programın sadece bedensel engelliler üzerine kurulmasını anlamak mümkün olmadı. Nitekim , belki de gelen bir ikazla Halit Ergenç en sonunda ‘’ Bu projelerde zihinsel ENGELLİLER de vardır’’ derken , başta söylediği ‘’Artık özürlü diyeceğim ‘’ sözünü de unuttu.

Kur’an ve engelliler

İlahiyat Fakültesinden Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun engelliler konusundaki söylemlerinin altına aynen imzamızı atarız. Ve okurlarımıza , bu konuda daha geniş bilgi isterlerse Akis Kitap Yayınları’ndan çıkan Dr. Emine Gül’ün yazmış olduğu ‘’ Kuran’ da Engelliler ‘’ kitabını tavsiye ederiz.

Bir milletvekili

Program sırasında salondaki milletvekillerinden Bülent Tanla ise , konuya hiç hakim değildi. Söz aldığında ‘’ Ülkemizde 13 milyon engelli olduğunu biraz önce duyduk. 14 milyon da aile olduğuna göre , her aileye bir engelli düşmektedir ‘’ gibi gerçeğe uygun olmayan sözler etti. Herhalde ülkemizde 8,5 milyon engelli insan olduğunu milletvekilimiz o sırada düşünmemişti.

Yaşam Merkezi

Ortada bir ‘’ Yaşam Merkezi ‘’ lafı devamlı dolaştı durdu. Ama hiç kimsenin aklına gelmedi. Bu Yaşam Merkezi nerede yapılacak ? Mimari projeleri bitti mi? Bu toplanan paralar nereye harcanacak ? Devamlı ikazlarımıza rağmen Özürlüler Vakfı nihayet şeffaf olacak mı ? Çünkü bizdeki bilgilere göre Özürlüler Vakfı son senelerde bu Yaşam Merkezi Projesi’ni öne sürerek bir çok etkinlikler yaptı. Yoksa buradan elde edilen paralar , karşılıksız çeklerin kapanması için mi kullanılacak ? Türkiye’nin önemli televizyonlarından birinde bu kadar büyük bir program yapılıyorsa , bu programı yapanlar , izin verenler bu noktalara dikkat etmek zorundadır. Açık şekilde ortaya konan engelliler konusundaki bir projeye Türk milleti her zaman destek verir. Ama bu paranın kullanımından kim sorumlu olacak ?

7 yıllık hikaye

Özürlüler Vakfı 7 yıldır proje yapıyor. Etkinlikler yapılıp paralar toplanıyor. Ama nereye harcandığı konusunda kamuoyuna bilgi verilmiyor. Kaç kez sorduk bu sütunlardan ; ‘’ Bugüne kadar etkinlik yapmaktan başka, engelliler için ne yaptınız ? ‘’ dedik ama 3 yıldır cevap alamadık. Belki bu sefer belgeleri ile cevap verirler.

Kontrol Önemli

Örneğin bir başka engelliler kuruluşu , devlet ve kamu kurumlarıyla yaptığı bir protokol sonucunda ortaya çıkan fonun kullanılması için , her kurumdan bir temsilcinin katılacağı komisyonda bu paranın harcanmasını öngördü. Burada da para milletten toplanıyor. Devlet – millet ayrılmaz bir bütündür. Bu konunun üzerinde durulmalı ve toplanacak paraların ne kadar olduğu , nerelere harcandığı, yine STAR TV tarafından belli aralıklarla kamuoyuna açıklanmalıdır.

GÜZEL SÖZÖnce kendin gideceğin yolu öğren , sonra öğretmeye kalk Buda

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

Bu hafta ‘’ Haydi Osmangazili engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Bursa – Osmangazi ’deki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Bursa Osmangazi Spor Kulübü Adres: Akpınar Mah. 1050 konutlar Havuz Sokak Osmangazi/Bursa Tel: ( 0 224 ) 243 73 43Ana Spor Branşları: Basketbolİlgili: Recep Tak

Bayram coşkunuzu bir engelliyle paylaşır mısınız ?BAĞIŞLARINIZ İÇİN Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı( TESYEV)

Tel : (0 212 ) 274 10 32 – 274 11 71 Cep: (0 536) 464 14 63Vakıflar Bankası Karaköy Şubesi: 02022262Türkiye HalkbankasıŞişli Şubesi: 16000034Türkiye İş Bankası Balmumcu Şubesi: 586633