GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

Sydney Paralympics Fanatik

Yavuz Kocaömer Fanatik

Sydney Paralympics Organizasyon Komitesi nin gösterdiği yakınlık ve TESYEV in çabalarıyla, küçük de olsa bir engelli sporcu kafilemiz Olimpiyatlara katılıyor.

Şimdi aşağıdaki sorulara Sayın Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Fikret Ünlü olmak üzere Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü nden cevap beklemek hakkımız.

1- GSGM ye bağlı bir spor federasyonu, genel müdürlükten gerekli izni almadan mı Sydney Olimpiyatları’na Engelliler Milli Takım Kafilesi nin katılmayacağını bildirmiştir?

2- Eğer izin aldı ise, Olimpiyata aday bir ülkenin Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bu izni hangi gerekçelere dayanarak vermiştir?

3- Milli Olimpiyat Komitesi kendisine dahi haber verilmeden böyle önemli bir organizasyona katılmayacağını bildiren Engelliler Spor Federasyonu hakkında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ne yazılı bir şikayette bulunmuş mudur?

4- Eğer Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü baştan Sydney Olimpiyatlarına katılmayı uygun görmediyse, sonradan TESYEV in girişimleri sonucu Olimpiyatlara kabul edilen Engelliler Milli Takımı nı Sydney e niçin göndermektedir?

5- Bir televizyon programında “Paralylmpicslere katılma süremiz geçmiştir. Bunun suçu da bizden önceki federasyona aittir” diyen Engelliler Spor Federasyonu Asbaşkanı hakkında bir soruşturma açılmış mıdır?

Hep söylüyoruz. Herkes yanlış yapar. Ama doğruları konuşalım. Ülkemizde artık engelli insanlarımız ve onların temsilcileri sivil toplum örgütleri de böyle baştan savma gerekçelerle ve gerçeğe uymayan ifadeleri kapsayan açıklamalara inanmamaktadır. Bunun için bundan böyle engellilerle ilgili kurum ve kuruluşlar yapacakları etkinlikleri, alacakları kararları, eskisine göre çok daha geniş düşünmek ve dikkatli davranmak zorundadırlar. Artık engelli insanlar da yalnız spor yapmak değil.