GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TARİHE YÖN VEREN 100 SPORCU

Başlıkta ismini yazdığımız kitap kısa bir süre önce Hürriyet Kitap’tan piyasaya çıktı. Görünüşü mükemmel. İçinde dünya sporuna gerçekten yön vermiş sporcular hakkında çok önemli bilgiler var. Her zaman başvurulabilecek bir kitap.

Anlamadığımız kitabın kapağında, Danışma Kurulu olarak Prof Dr. Uğur Erdener, Hürriyet Gazetesi Spor Müdürü Mehmet Arslan ve Milli Paralimpik Okçumuz Gizem Girişmen’in adı yazıyor. Duyduğumuza göre, sevgili Prof. Dr. Uğur Erdener’den sadece kendisi hakkında bir yazı istenmiş.

Mehmet Arslan için de aynı şey geçerli. Garip olan, kitabın üçüncü Danışma Kurulu üyesi olan paralimpik sporcumuz Gizem Girişmen’in adının da 100 sporcu içinde geçmesi ve kendisine 5-6 sayfa yer verilmesi. Elbette Gizem ülkemizin gururudur. Paralimpik Şampiyonu olmuş ilk kadın sporcumuzdur. Bu konuda ismimizi dünyaya duyurmuştur. Ancak aynı kişinin hem Danışma Kurulu üyesi, hem de o Danışma Kurulu’nun seçtiği 100 sporcu içinde olması biraz garip değil mi? Bu konuda Hürriyet Kitap Yayın Direktörü Tiraje Erginer Önder’e ulaşabilmek için birkaç kez haber gönderdik ama geri dönmedi. Herhalde neler söyleyeceğimizi biliyordu.

Ya Korhan Yamaç? O kitaba girmesi gereken öyle bir paralimpik sporcumuz vardı ki, maalesef unutulmuş. O sporcumuz, milli atıcımız Korhan Yamaç. Korhan Yamaç, 2004 Atina Paralimpik Oyunları’nda yeni bir Dünya ve Paralimpik Rekoru kırarak 25 metre tabanca atışında altın madalya alan bir sporcumuz. Korhan kardeşimiz bu kadarla kalsa iyi.

Milli Paralimpik Atıcımız Korhan Yamaç

Atina’da elde ettiği zaferle ülkemizin ilk Paralimpik Şampiyonu olarak tarihe geçen Korhan Yamaç, bugüne kadar katıldığı Paralimpik Oyunları, Dünya Kupaları, Avrupa Şampiyonaları ve diğer uluslararası yarışmalarda toplam 25 altın, 14 gümüş ve 12 bronz madalya kazanarak erişilmesi güç bir rekorun da sahibi olmuştur.

Milli Paralimpik Okçumuz Gizem Girişmen

Böyle efsane bir sporcunun kitaba konu olan 100 sporcu içinde bulunması gerekmez mi? Danışma Kurulundakiler, özellikle de Gizem Girişmen, niçin Korhan Yamaç’ın adını gündeme getirmediler, niçin bu konuda fikir beyan etmediler? Paralimpik sporcularının dışında da kitapta bazı eksiklikler ve yanlışlar var. Ama onlar bizim konumuz değil. Hürriyet Kitap, böyle bir kitabı çıkarırken biraz da bağlı olduğu, bu konularda çok titiz olan Demirören Medya Grubu’nu da düşünmeliydi.

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

Geçtiğimiz hafta her sene olduğu gibi ülkemizde farkındalık yaratmak için ‘Dünya Engelliler Günü’ kutlandı. Birçok belediye ve dernek tarafından etkinlikler yapıldı. Hangi partiden olursa olsun, siyasilerimiz görüşlerini beyan ettiler. Çok güzel etkinlikler de vardı. Ama burada üzücü olan, her sene yazdığımız gibi, 3 Aralık geçince birçok şeyin unutulması.

Dikkate alınmalı

İstanbul’un bir ilçe belediye başkanı, “Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, biz ilçemize ve İstanbul’a engel yok diyoruz” şeklinde beyanat vermiş. Herhalde şaka. İstanbul’daki engellilerle ilgili çarpıklıkları, yanlışları sayısız kez yazdık, söyledik. Ama konuyu bilmeyen insanların, iyi niyetle de olsa bir şeyler yaparken bazı şeyleri dikkate almamaları da çok doğru bir şey değil.

Ali Haydar Koyun’dan sözün özü

Malatyalı kardeşimiz Ali Haydar Koyun son yazısında 3 Aralık’a değinmiş. Ve şöyle yazmış: “Ya 3 Aralık Dünya Engellenenler Günü ile Türkiye Engellenenler Haftası şeklinde ya da 3 Aralık Dünya Engelleyenler Günü ile Türkiye Engelleyenler Haftası şeklinde olmalı diye düşünüyorum.

Neden mi böyle düşünüyorum?

Baksanıza engellilerle ilgili bugünlerde asıl konuşması gerekenlerden çok engellileri hayatın her alanında engelleyenler konuşuyor. Ve neredeyse hepsi de aynı kalemden çıkmış gibi olan konuşmalar yaparlar: “Sevgi her engeli aşar”, “En büyük engel sevgisizliktir”, “Sevgi engel tanımaz.” Bilmem sizler de farkında mısınız? Engellilerle ilgili bu günler geldiğinde ya da konular medyada yer aldığında, bu ülkedeki her insan bir engelli sever olur ki sormayın. O kadar çok severler, o kadar çok severler ki, bu sevgilerini anlatacak kelime bulamazlar. Çok sevmelerinden dolayı bizleri yere göğe sığdıramazlar!”

Gökhan Çapanoğlu’na Kulak Verelim

Görme Engelliler Derneği’nde Eğitim ve Öğretim Sekreteri olarak görev yapmaktayım. ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda tüm engellilere yönelik fiziki ortamların iyileştirilmesi, soruların betimlenmesi, okuyucuların deneyimsiz kişiler olması gibi sorunları dile getirmek için bir kamuoyu oluşturma çabasındayız. Bunun için kampanyamıza destek vermenizi rica ediyoruz. Bu bağlamda www.change.org/engelsizosym bağlantısına sizler de imza vererek, sosyal paylaşım adreslerinden paylaşarak bizlere destek olmanızı rica ediyoruz.