GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TEK GÖZLÜ SÜRÜCÜLER

Yavuz Kocaömer Posta

Bilindiği gibi ülkemizde yaşayan ve tek gözü görmeyen insanlarımızın sürücü belgesi alması yasak. Bunun nedeni ise, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin Sağlık Bakanlığı’nca saptanan 3 sayılı cetvelin 7. bendindeki “Görme derecesi ne olursa olsun tek gözü görmeyenlere sürücü belgesi verilemez” hükmü. Oysa, dünyaya baktığımızda, neredeyse tüm ülkelerde tek gözü görmeyen insanların sürücü belgesine sahip olduğunu görüyoruz. Avrupa Birliği, Amerika, Hindistan, İran, Libya gibi ülkeler tek gözü görmeyen kendi vatandaşlarına bu hakkı veriyor.

Çelişki

Oysa, trafik yasamızın 40. maddesine göre Türk vatandaşları ve yabancılar dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile yabancı ve Türk plakalı araçları ülkemizde kullanabiliyorlar. Yani ‘tek gözlü’ bir yabancı ülke vatandaşı arabasıyla ülkemize gelip, burada istediği yere gidebiliyor. Yurt dışında oturma izni olan Türk vatandaşları da bu ülkelerden aldıkları sürücü belgelerini ülkemizde kullanabiliyorlar. Bir de yurt dışında yaşamadığı halde maddi olanakları elveren Türk vatandaşları yurt dışından aldıkları belgelerle ülkemizde araç kullanabiliyor.

Üniversite raporları

Oysa Türkiye’deki 11 değişik üniversite, tek gözü görmeyenlerin taşıt kullanabileceğine dair olumlu görüş bildirmişler. Bu işin ülkemizdeki takipçisi de MONDER Derneği. Bu dernek, konusunda bir çok sivil toplum örgütüne örnek olacak biçimde çalışıyor. Basınla devamlı iletişim halinde, üyeleri devamlı olarak durumlarını anlatan e-mailler ve fakslar gönderiyorlar. Biz de elimizden geldiği kadar onlara katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

Doğru mu bu?

İddialarına göre, çoğumuzun yakından tanıdığı sanatçı Zülfü Livaneli, yazar Fikret Bila ve Nuri Çolakoğlu da yurt dışından aldıkları sürücü belgeleriyle ülkemizde trafiğe çıkan ve tek gözünü kullanan vatandaşlarımızdan. Eğer bu doğruysa, bu ve benzeri durumda olan insanların hatası, suçu sadece ülkemizde yaşamak olan ve olanakları olmadığı için ehliyet alamayanlara sahip çıkmamaları. Bir süre önce “Yarınlar Umut Olsun” programına telefonla katılarak engelli insanlarımıza yardımcı olan Zülfü Livaneli’nin, önce ülkemizde bulunan benzeri durumdaki vatandaşlarımıza sahip çıkması gerekir. 5 Ocak tarihli Milliyet Gazetesi’nde Fikret Bila’nın Sağlık Bakanı Recep Akdağ’la sohbeti yayınlandı. Acaba bu sohbet esnasında Bakan’a ‘tek gözlü’ sürücülerin durumundan bahsetti mi? Hiç zannetmiyoruz.

Zorla mı olmalı?

Bu sorun en geç birkaç yıl içinde Avrupa Birliği’ne adaylık müzakereleri başlayınca zaten düzelecek. Çünkü, bu tip yasalara sahip bir ülkenin Avrupa Birliği’ne kabul edilmesi, her türlü şartı yerine getirse bile mümkün değil. Avrupa Birliği’ne uyum yasaları içinde eminiz ki bu konuda bir çözüm bulunacak. Ancak, bir çok şeyde olduğu gibi, yine Avrupa Birliği’nin veya yurt dışındaki kuruluşların bize baskı yaparak bu işin düzelmesi ne derece doğru? Her fırsatta “Avrupa Birliği önemli değil, biz insanca yaşamak ve modern bir ülke olmak için bu yasaları çıkarmak, bu gelişmeleri takip etmek zorundayız” diyen siyasilerimizin bu konuda da gerekeni yapacağına inanıyoruz. Burada en büyük görev Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ’a düşmektedir.