GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ÜVEY EVLAT MI?
| Milliyet

ÜVEY EVLAT MI?

Geçtiğimiz gün Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Basın Sorumlusunun bir maili ulaştı elimize; bu mailde federasyonları tarafından tekerlekli sandalye tenisinde iki uluslararası turnuvaya ev sahipliği yapılacağı yazıyordu.

Antalya Megasaray Tenis Akademisi’nde düzenlenecek uluslararası turnuvalardan; Alanya Open 17-20 Kasım, Haydarpaşa Open ise 23-26 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 

Türkiye’nin yanı sıra 28 ülkeden toplam 65 tenisçi mücadele edecek.

Mailin sonunda da “Tamamen hijyenik bir ortamda ve korona virüs salgınına karşı alınması gereken tedbirlere uyularak organize edilecek turnuvalarda katılımcılara Covid-19 testi yapılacak.” Denilerek basın bültenine son veriliyor.

Tamam buraya kadar tamam.

Peki aynı federasyon değil mi? Halen kendi ülkesinde Tekerli Sandalye Basketbol ligini başlatmayan? Neredeyse tüm milli sporcular yalvarma noktasına geldi. Bu sporcular RİO 2016 da yarı finalist olmadı mı?

Ülkemizde yürüyen erkek basketbol ligi açıldı ve gayet sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Almanya’da tekerlekli sandalye basketbol ligi açık ve son derece kontrollü bir şekilde devam ediyor.

Sen Bedensel Engelliler Spor Federasyonu olarak kendi ülkende 28 farklı ülkeden 68 sporcu ağırlıyorsun, bunların pandemi döneminde global virüs yükü riskini alıyorsun. Tabii ki bu 68 kişi ile kalmıyor, hepsinin bir kafilesi var, tabii ki masrafı var, konaklaması var, uçağı var, hijyeni var, testi var, var Allah var.

Bunları yapabiliyorsun ama kendi ülkende halen tekerlekli sandalye basketbol ligini başlatamıyorsun; öyle mi?

Ben bunu hem sorarım hem de altında, ardında ne var diye ayrıca sorarım. Bu evlatların ligi acilen başlamalı. Sayın bakanın da daha fazla geç kalmadan konuya müdahalesi gerekli.