GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TEKERLEKLİ SANDALYE CURLING
| Milliyet

TEKERLEKLİ SANDALYE CURLING

2022 Pekin Kış Olimpik Oyunları devam ederken ismini sıkça duyduğumuz bir spor dalı da ‘curling’. Ben de sizlere bu hafta Tekerli Sandalye Curling hakkında bilmeniz gereken bazı maddeleri sıraladım.

Eminim Olimpik Oyunları’ndaki heyecanı, belki daha da fazlasını Pekin Paralimpik Oyunları’nda Tekerlekli Sandalye Curlingi izlerken hissedeceksiniz.

Curling sporu Paralimpik Oyunları’ndaki ilk çıkışını Torino 2006’da yaptı. Büyüleyici ve merak uyandıran TS Curling sporu, Pekin 2022 Kış Paralimpik Oyunları’nda geri dönecek. Bu büyüleyici oyun hakkında bilmediğiniz şeyleri gelin beraber keşfedelim.

Ve işte TS Curling hakkında bilmeniz gereken 10 madde:

1.) Curling, buz üzerinde seyahat ederken granit bir taşın çıkardığı sesten gelen ‘kükreme’ nedeniyle ‘Kükreme’ Oyunu’ olarak tanımlanmıştır.

2.) Kökenlerinin 16. Yüzyıl’dan kalma tablolara kadar uzandığı tahmin ediliyor. Flaman sanatçı Pieter Bruegel, donmuş göletlerde oynanan curlinge benzer bir aktiviteyi resmetmiştir.

3.) TS Curling 1990’larda geliştirildi ve Torino 2006’daki Paralimpik Kış Oyunları’na eklendi.

4.) Paralimpik Oyunları’nda, oyuncuların altın madalya almak için yalnızca bir şansları vardır. Sporcular, karma cinsiyetten oluşan bir takım etkinliğinde sunulan tek şampiyonluk için mücadele eder.

5.) TS Curling, 12 ülkenin katıldığı Oyunlardaki en büyük takım sporudur.

6.) Çin, PyeongChang 2018 Paralimpik Kış Oyunları’nda bloktaki yeni çocuklar olarak ortaya çıktı ve önceki tüm yarışmalarda kazanan Kanada’nın hakimiyetini kırdı. Çinliler, Pekin 2022’deki Paralimpik Oyunları’ndan sadece dört yıl önce galibiyet almışlardı.

7.) Tekerlekli Sandalye Curling’de sporcular taşı son konumuna getirmek için buzu süpürmezler. Bu, atışın çok hassas olması gerektiği anlamına gelir.

8.) Taşlar sabit tekerlekli sandalyeden atılmalıdır, sporcuların ayakları buza değmemeli ve sandalyenin tekerlekleri buza temas etmelidir. Taş, geleneksel bir kol-el serbest bırakma ile veya bir çubuk  (taş üzerindeki tutamağın üzerine oturan braketli bir çubuk) kullanılarak hedefe gönderilebilir.

9.) Tekerlekli Sandalye Curling, omurilik yaralanmaları, serebral palsi, multipl skleroz ve çift bacak amputasyonu dahil olmak üzere vücudunun alt yarısında fiziksel engeli olan sporculara açıktır.

10.) 2008 Yaz Paralimpik Oyunları’nın aksine, Pekin 2022’de herkesin ilgi odağı olacak bir yüzme havuzundan ziyade donmuş su olacak. TS Curlingyarışmaları 13 yıl önce Paralimpik Oyunları’nın sahnelendiği Water Cube’da oynanacak.

Tesis ilk olarak 2008 Yaz Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nda su sporları yarışmalarına ev sahipliği yapmak için inşa edildi. Dalış, yüzme ve senkronize yüzme etkinliklerine ev sahipliği yaptığı Oyunlar sırasında, yüzmede 25 dünya rekoru kırıldı. Pekin’in 2022 Kış Olimpik ve Paralimpik Oyunları’nı kazanmasıyla birlikte, Water Cube’un bir diğer adı olan Su Küpü, curling etkinliklerine ev sahipliği yapmak için 2019’da yenilendiğinden, ‘Su Küpü’ (Water Cube), ‘Buz Küpü’ (Ice Cube) olarak bilinir hale geldi.