GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

TEKERLEKLİ SANDALYE TENİS SEMİNERİ

Yavuz Kocaömer Fanatik

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, TESYEV ve Türk Tenisini Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TÜTEGEV) tarafından organize edilen tekerlekli sandalye antrenör tenis semineri 21-23 Haziran tarihlerinde ENKA Sadi Gülçelik Spor Tesisleri’nde yapıldı.

15 tenis antrenörünün katıldığı seminerin son günü, yaklaşık 20 engelli tenisçi adayı da çalışmalara katıldı. Şimdi artık hedef, kursa katılan bu hocalar ile tekerlekli sandalye tenis sporunu yapmak isteyen engelli gençleri buluşturmak. Bu görev de federasyon ve TESYEV tarafından yerine getirilecek.

Amaç, önümüzdeki 3-4 sene içinde Türk tekerlekli sandalye tenisçilerinin dünya klasmanında yavaş yavaş yukarı doğru çıkmasını sağlamak. Buradaki en önemli faktörlerden bir tanesi, tekerlekli sandalye tenisinin oynanacağı sandalyeleri temin etmek.

TESYEV ilk planda, 10 adet tekerlekli sandalyeyi kısa sürede Türkiye’ye getirecek. Bunun dışında, ENKA Spor Kulübü’nün desteği ile, Kanlıca Lions Kulübü ve TESYEV ekim ayında bir Veteran Tenis Turnuvası düzenleyecek. Buradan elde edilecek gelirle de tekerlekli sandalye alınacak.

Bu arada, geçtiğimiz aylarda Tenis Federasyonu, İl Spor Müdürlüklerine, üniversitelere birer yazı yazarak, Türkiye’de tekerlekli sandalye tenisini başlatmak istediklerini belirterek, bu konuda bazı bilgiler istedi. İşte Türkiye’nin her konuda olduğu gibi, sporda da içinde bulunduğu karışık durumun bir başka örneği. Konusu olmayan, o bir yana, hiçbir bilgisi olmadığı bir konuda, yine bu konuda bir bilgisi olması mümkün olmayan İl Spor Müdürlüklerine ve benzeri kuruluşlara yazı yazıp fikir almak da herhalde Tenis Federasyonu’na yakışırdı. Ayrıca, bir takım kendini bilmezler, Uluslar arası Tenis Federasyonu’ndaki kişisel yakınlıklarını ve veya dostluklarını da devreye sokarak, neredeyse Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve TESYEV’i sanki kötü bir şey yapılıyormuşcasına şikayet etmeye kadar işi götürdüler. Bunların hepsi boş. Kişisel hırsların aklın önüne geçtiği her yerde bu olur. Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve TESYEV, TÜTEGEV’in desteği ile Türkiye’de tekerlekli sandalye tenisini geliştirmek konusunda kararlıdır. Türk tenisini yönlendirmede sorunları olan, yıllardır tenis sporuna yaptığı katkılar belli olan bir federasyonun, kendi esas işiyle uğraşması, yardım istendiği taktirde engelliler sporuna destek olması en doğru çözüm olacaktır.