GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TESYEV 100 GENCE BURS İÇİN KOŞTU

11 Kasım’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen 42K, 15K, 10K ve Halk Koşusu gibi farklı parkurlara sahip olan 40. Vodafone İstanbul Maratonu’na Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) 122 gönüllü koşucusu ile katıldı.

Renkli Kampüs’ten 36, Inteltek’ten 15 ve RunUrban’dan 15 koşucu, TESYEV Gençlik Komitesi üyelerinden Rutkay Kaya, Sim Güven ve Serra Kaluti ile birlikte 100’den fazla gönüllü, İstanbul Maratonu’nda TESYEV için koştu. 122 gönüllü koşucu ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat!’ sloganıyla yola çıkılan bu projede TESYEV Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hayati Babaoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aksu ve Mütevelli Heyeti üyelerinden Neşet Mahir Aydın’la birlike Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, Özel Sporcular’ın yanı sıra teknik ekibi ve TESYEV Genel Müdürü Berrin Altınöz de koşuya katılanlar arasındaydı.

Koşan 122 gönüllü 1.117 kişiden toplanan bağışlarla, engelli 50 lise, 50 üniversite öğrencisi toplam 100 gence 1 yıllık burs imkanı sağlayacak. Tüm gönüllü koşucuların kampanyaları 24 Kasım Cumartesi akşamı sona eriyor.

Bu tarihe kadar bağış yapabilir, fark yaratarak, geleceği yaşatabilirsiniz. ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat!’ sloganıyla yola çıkan

TESYEV’e bağış yapmak isterseniz; 

https://bagis.adimadim.org/?ccid=CC31379

tıklamanız yeterlidir. Havale ya da EFT ile gençlere destek olmak istemeniz durumunda açıklama kısmına CC31379 kodu girmeniz gerekiyor.

HALA HABER BEKLİYORUZ

Dile kolay, aradan 8 sene geçmiş. O tarihlerde Uluslararası Paralimpik Komitesi, Uluslararası Engelsiz Spor Federasyonu ile görüşmelerini tamamlamış ve artık Dünya’da ‘Tek Spor, Tek Dünya’ görüşü uygulanmaya başlanmış.

Bu uygulamada özellikle ülkemizi ilgilendiren şu: Engelli sporlarından masa tenisi, atletizm, halter, atıcılık ve yüzme branşları ilgili ‘Engelsiz Spor Federasyonları’na bağlanacak.

Daha önce de yazdığımız gibi yapılması gereken Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve ilgili federasyonlar bir araya gelerek yapılacak düzenlemeleri hayata geçirmek zorundalar. Bu bir mecburiyet. Biz konuyu yazmaktan bıkmadık.

Kimse sormadı

Engelliler Spor Federasyonu başkanlarından birisi, okuduğunu anlamakta zorlanan ve işine gelmediği için, “Yavuz Kocaömer bu spor dallarını ana federasyonlara bağlamak istiyor” diyebilen biri.

Yapılması gereken basit: İlk seçimlerde, yukarıda bahsettiğimiz ana federasyonlar yönetim kurullarına engelliler sporu ile ilgili bir üyeyi almalı, bu sporların ve sporcuların da önünü açmalılar. Benzeri bir yazıyı, en son 17 Haziran 2018’de bu sütunlarda yazdık.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan veya ilgili ana federasyonlarından hiç kimse arayıp da “Sen ne diyorsun, nereden çıktı bu?” demedi. Böyle devam edersek bir süre sonra, Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ile ülkemiz arasında sorunlar olacaktır. Bir kez daha hatırlatalım dedik!

ÇENGELLİ PANO

`Destek bekliyorum`

Yüzde 79 engelliyim. Hastalığım çok, bir şeyler satıp para kazanmak için tekneli motora ihtiyacım var. Borcum çok, sıkıntı içindeyim.Artık nasıl yaşayacağımızı şaşırdık. Hayırseverler ve işadamlarından maddi ve manevi destek bekliyorum. Not: İsim ve adres bizde saklı.

İlgilenen okurlar 0539 742 56 71’i arayabilir

‘Kitap yollar mısınız?’

1 yıldır cezaevindeyim. Daha 3 yılım var. Buradaki zamanım kitap okuyarak ve üniversiteye hazırlanarak geçiyor. Sizden ricam okumadığınız kitaplarınızı göndermeniz. Şimdiden kitaplarınız ve mektuplarınız için çok teşekkür ederim. Burada zamanım boşa gitmesin istiyorum.

Çağrı Ergin

T.Tipi Kapalı Cezaevi A-1 Koğuşu Boğazlıyan / Yozgat

‘Mektup arkadaşı istiyorum’

■ 3 yıldır bu dört duvar arasındayım. 40 yaşındayım. Daha uzun süre buradayım. Burada anlamlı satırlarıyla yanımda olacak, üzüntümü ve sevincimi paylaşabileceğim mektup arkadaşları arıyorum.

Ferhat Şimşek
M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C- 10 Koğuşu Alaşehir / Manisa

■ 25 yaşındayım ve Ankaralı’yım. Yazmayı ve okumayı seviyorum. Benim gibi kendini yalnız hisseden mektup arkadaşları arıyorum. En samimi his ve duygularımla mektuplarınızı bekliyorum.

Yakup Can Memiş
T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu C-12 Koğuşu Burhaniye / Balıkesir

 19.11.2018 Posta Gazetesi