GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

TESYEV BURSIYERLERI BULUŞTU

Türkiye Engelliler Spor Yardım Ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV) eğitim bursu verdiği 500 engelli lise ve üniversite öğrencimizin 400 kadarı geçtiğimiz haftalarda İstanbul’daki Bostancı Dedeman Hotel’de buluştu.

70 ilimizden gelen engelli gençlerimizle güzel bir gün geçirdik, dertlerini dinledik, derdimizi anlattık. Bir kısmı birbirleriyle arkadaş oldu. İçlerinde engelsiz gençlerimizi kıskandıracak Avrupa ve Dünya çapında başarılı sporcularımız da vardı. Hepsini burada yazmamız mümkün değil. Birkaç örnek vermek gerekirse, görme engelli milli sporcumuz Doğan Çimen, 2013 senesinde halterde Avrupa 2’ncisi, yine 2013’te Dünya 5’incisi olmuş. Ankara Maksan Otomotiv Spor Kulübü’nde spor yapan bedensel engelli genç kızımız Ebru Can, son olarak takım halinde masa tenisinde Dünya 3’üncülüğünü ülkemize getirmiş. Yine milli sporcumuz görme engelli Mehmet Nesim Öner, 2014’de Avrupa 1’inciligi ve 2015’te Dünya Oyunları 3’üncülüğüne sahip. Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü sporcusu Nesrin Özer ise, 2012 ve 2013’de halterde Dünya 1’incisi olurken, 2014’te Dünya 2’nciliğini almış. Bursiyerlerimiz arasında çeşitli branşlarda 48 milli sporcumuz bulunuyor.

Gelecek yıl Gençlerimize söz verdik! Gelecek yıl, yılda 1 kere organize ettiğimiz bursiyerler toplantısı 2 gün yapılacak. O zaman daha çok birbirimizle kaynaşmayı ve dertleşmeyi sağlamış olacağız. İşte bursiyerlerimizin izlenimleri…

‘Hedefim destek olmak’

Bu toplantı sadece burs verip öğrenci okutmaktan çok, o öğrencilerle samimiyet kurarak maneviyatı da en üst düzeyde çıkarıyor. Sistem öyle güzel oturtulmuş ki, şimdi burs alan öğrencilerin çoğunun hedefinde çalışmaya başladıktan sonra, başka öğrencilere destek olmak var. TESYEV başka bir vakıf olsaydı ve böyle toplantılar düzenleseydi, hiç şüphesiz ki bursiyelerini malzeme haline getirip onların üzerinden kendi şan ve şöhretini yükseltirdi. Bizim için çabalayan herkese çok teşekkür ediyorum. Zübeyde Saydut Diyarbakır Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi

‘İyi ki varsınız’

Öyle bir ortam düşünün ki ön yargının olmadığı, özgüvenin bol olduğu ve günümüzdeki bilinçsiz ve önyargılı insanların aramızda kendimizce alay konusu olduğu… Kimisinin sitem ettiği, kimisinin duygularını kelimelere döktüğü ama herkesin haklı olduğu bir ortam… TESYEV’in her yıl mayıs ayında yapmış olduğu sohbet havasındaki sevgi ve saygının değer kazandığı toplantıdan bahsediyorum. Üst geçit asansörlerini engellilerden daha fazla kullanan insanlara sitem ederek, TESYEV ailesine sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki varsınız. Sefa Arıcılar Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi

‘Çok mutluyum’

Bazı şeyler var, sözcükler yetersiz kalır anlatmaya. Kısaca anlatacak olursam, bir sonraki toplantınızı iple çekiyorum. O ortamda ve o güzel insanlarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yavuz Ağabey’e ve tüm TESYEV ailesine teşekkür ederim. İyi ki varsınız, Allah sizden daima razı olsun. Sizi seviyorum.

Veysel Araç Dicle Üniversitesi

‘Dostum oldu’10’uncusu gerçekleşen bursiyerler toplantısı aile sıcaklığındaydı. TESYEV ailesine geçen sene katıldım ve bu sayede birçok dostum oldu. Ben insanların yüzünü güldürmeye çalıştım. Daha fazla insanı mutlu etmek idealim. Bu düşüncenin bende güçlenmesini sağlayan faktörlerin en büyüğü TESYEV. İyi ki bu ailenin bir parçasıyım.

Abdullah Altıner Selçuk Üniversitesi

Anlatılmaz yaşanır’

Gerçekten engelli öğrencilere destek olduğunuz için minnettarım. Bu benim 2’nci ve son katılışımdı. Bu toplantılar anlatılmaz yaşanır. Çünkü her katıldığımda çok iyi arkadaşlıklar kurdum. Bana böyle bir imkan sağladığınız için teşekkürler. Enes Bozbey Sakarya Üniversitesi 400 engelli öğrenci bir araya geldi’23 Mayıs, sabah 10.00’da kapıdan içeri girdiğimde kalabalığı görünce “TESYEV iyi ki varmış” dedim İmkanı yok farklı illerde yaşayan 400 engelli öğrenciyi başka kimse bir araya toplayamazdı. Bu yıl benim TESYEV ailesinde ilk yılım. Daha nice yıllara inşallah.

Başkanımız bazı konulardan yakındı. “Bundan sonra ben daha aktif olmalıyım” dedim. Yeni arkadaşlar edindim, çok mutlu bir gün geçirdim. Teşekkürler TESYEV.

Onur Uzun Marmara Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği 1’inci sınıf öğrencisi

‘Özgür fikirler samimi ortam’

2011’den beri TESYEV’den burs alıyorum. 4 yıldır düzenlenen tüm toplantılara katıldım. Toplantılarda hem yüzlerce bursiyer bir araya geliyor hem de çeşitli görüşler özgürce paylaşılıyor. Vakıf çalışanlarının güler yüz politikaları gerçekten çok iyi işliyor. Samimi bir ortamda konakladığımız ve toplantı yaptığımızı düşünüyorum. ‘Toplantılara renk katıyor’ 4 yılda birçok arkadaşla tanıştım. Onlarla sürekli görüşüyorum. Bundan sonraki toplantılara da katılmak isterim. Toplantılara davet edilen çeşitli meslek gruplarından kişiler toplantılara renk katıyor.

Akdeniz Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencisi olarak yazdığım bu yazıda son olarak şunları dile getirmek isterim: Başta başkanımız olmak üzere tüm vakıf çalışanlarına teşekkür ediyorum. Günü geldiğinde ekonomik anlamda refah düzeyine ulaştığımda ben de burs verenlerden biri olmak isterim.

Okan Öztürk Akdeniz Üniversitesi ‘Adım adım geleceğe’ Bizi bir araya getirdiğiniz için ve söz hakkı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Biz, sizler sayesinde güçleneceğiz ve geleceğe adım adım yürüyeceğiz. İlerde söz hakkımızın olduğunu belirteceğiz. Her zaman var olmanız dileğimle.

Eray Şen Balıkesir Üniversitesi 08.06.2015