GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TESYEV BURSİYERLERİ BULUŞTU

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) bursiyerleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da 4 Mayıs 2019 Cumartesi günü İstanbul The Green Park Pendik Hotel&Convention Center’da, 14’üncü kez bir araya geldi. Toplantımıza 63 ilden ve 78 üniversiteden bursiyerimiz katıldı. 500 bursiyerimizin 360’ı o günkü toplantıya geldi. Gelemeyen öğrenciler çeşitli nedenlerle bu sene bizlerle birlikte olamadılar. Gün içinde yapılan toplantılarda çeşitli sorunlar üzerinde duruldu. Bursiyerlerimizin samimi sorularına dilimiz döndüğünce cevaplar vermeye çalıştık.

Soruları Cevapladık

Toplantıya ayrıca TESYEV Yönetim Kurulu Başkanvekilleri Hayati Babaoğlu ve Burak Sarıca, Mütevelli Üyemiz Meral Canlı, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, Asbaşkan Efkan Korkmaz, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan, Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı Dida Kaymaz, Asbaşkan Ahmet Koraltürk katıldı. Toplantının moderatörlüğünü yapan TESYEV Yönetim Kurulu Üyesi Evren Doğru ile Genel Müdür Berrin Altınöz de kendilerine yöneltilen soruları cevaplandırdılar. Bana da ara sıra söz verdiklerinde (!) ben de görüşlerimi aktarmaya çalıştım.

Berk Oktay Bizimleydi

Aristoteles ‘Umut, uyanık insanın rüyasıdır’ diyor… Pazar akşamlarının keyifle izlenen ve benim de sıkı bir takipçisi olduğum ‘Savaşçı’ dizisinde ‘Yüzbaşı Kaan’ rolünü üstlenen sevgili Berk Oktay öğleden sonraki oturumda bizlerle beraberdi. Berk, gençlerimizin sorduğu her soruyu büyük bir içtenlikle yanıtlarken görüşlerini de açıklıkla ortaya koydu. Berk Oktay, “Bence hayatta en büyük engel umutsuzluktur. Bir insanın elinden umudunu ve başarma isteğini almadığınız sürece her şeyi başarabilir” sözleriyle söyleşiye damgasını vurdu.

Yollarımız Kesişecek

Çalıştıkları sektörün keyifli ve zor yanlarını aynı sohbet içinde dile getiren Berk Oktay’ın, bir televizyon muhabirinin “Engelli gençlerimize bugün ne gibi öğütler vereceksiniz?” şeklindeki sorusuna verdiği cevap da çok çarpıcıydı: “Hepsinin gözlerinin içi pırıl pırıl, ben onlara ne öğüt verebilirim ki onlardan öğüt alacağım” dedi. Sıkı bir sporcu ve eski basketbolcu olan sevgili kardeşim Berk Oktay ile hem TESYEV’in hem de Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) yolları ilerleyen günlerde yeniden kesişecek. Berk Oktay’a bizlerle olduğu ve samimi sohbeti için teşekkür ederiz.

Altar Yine Yalnız Bırakmadı

Ses sanatçısı Altar Kafesci bu yıl 4’üncü kez bizlerle birlikte oldu. Akşam şarkılarıyla da gençlerimizi bir başka dünyaya götürdü; birlikte dans ettiler, şarkılar söylediler. Önümüzdeki günlerde sevgili Altar’ın ‘Hiçbir Şey Yolunda Değil’ adlı yeni single’ı bizlerle buluşacak. Genç sanatçı, sözleri Tolga Altaylar’a müziği ise kendisine ait şarkıya Emir Kösem yönetmenliğinde çekilen hapishane temalı klibi ile bu yaz adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Buradan bir kez daha sevgili Altar’a desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Şükrü Dudu ve Ahmet Çoban

Bursiyerler toplantımızda bir başka güzellik ise, İstanbul’un ünlü erkek ve kadın kuaförleri sevgili Şükrü Dudu ve Ahmet Çoban’dan geldi. Yaklaşık 30 kişilik ekipleri ile The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’a gelen bu kardeşlerimiz, engelli gençlerimizin saç bakımı, manikür ve pedikürlerini yaptı. Hepsi çok mutlu oldular. Kendilerine verdikleri destekten ötürü şükranlarımızı sunuyoruz. Sevgili Yıldırım Beyazıt kardeşimiz ise bizleri çaldığı bağlama, söylediği şarkılarla kendine ve sanatına hayran bıraktı.

Teşekkürler

Diğer sponsorlarımızın arasında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, LC Waikiki Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş., Türk Henkel Kimya San. ve Tic. A.Ş., Johnson&Johnson Sıhhi Malzeme San. ve Ticaret Ltd. Şirketi, Banat Fırça ve Plastik Sanayi A.Ş. vardı. S.O.S International Ambulance ekibi de, her yıl olduğu gibi yine olası bir olumsuzluğa karşılık tüm gün bizlerle birlikteydi.

Yüreğinize Sağlık

İşitme engellilerimize işaret dili ile konuşulanları tercüme eden sevgili Serpil Sadak da yanımızdaydı. Ayrıca bursiyerlerimizin ulaşımını sağlamak için araç tahsisi konusunda destek olan Ataşehir, Beşiktaş, Kartal, Pendik, Sarıyer Belediyelerine de bir kez daha buradan teşekkür ediyoruz. Ve son teşekkürümüz de bu organizasyonun emekçileri, gece-gündüz demeden çalışan TESYEV çalışanlarımıza. Emeklerinize ve yüreklerinize sağlık.