GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TESYEV BURSİYERLERİ İSTANBUL’DA BULUŞTU

sonuTürkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ( TESYEV), 400 engelli gencimize her ay eğitim bursu veriyor. Bu genç engelli öğrencilerimizin yaklaşık 250‘si üniversite öğrencisi. Öğrencilerimiz 8 Mayıs 2010 günü The Green Park Oteli Bostancı‘da bir araya geldi. Toplantıya katılanların 110‘ü bedensel, 100‘ü görme, 35‘i işitme ve geriye kalanlar ise diğer engelli guruplarına dahil gençlerimizdi.

Önce teşekkürlerimiz

The Green Park Oteli’nin personeli engelli öğrencilerimize büyük ilgi ve yakınlık gösterdiler. Ayrıca Elektromediks Karabeyoğlu LTD.ŞTİ (Widex) firması kendilerini öğle yemeğinde misafir etti. Her iki kuruma da buradan şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca 50 öğrencimize burs veren Bilyoner.com‘a da sonsuz teşekkürler. Toplantıya katılan geçlerimiz Türkiye’nin dört bir yanından geldiler. İstanbul‘un dışında Ankara, Siirt, Çanakkale, Sakarya, Bolu, Gaziantep, Kayseri, Siirt, Şanlıurfa, Tunceli illeri aklımıza gelenler.

Dertleştik

Önce TESYEV olarak, verdiğimiz bu burslar karşılığında kendilerinden bir şey beklemediğimiz söyledik. Yarının eğitimli, özel sektör veya devletin çeşitli kademelerinde görev alacak insanlar olarak bu vakfa sahip çıkmaları konusunu tartıştık. İçlerinde öyle samimi, öyle içten gençlerimiz vardı ki, yarın öbür gün TESYEV’in geleceği hakkında en ufak bir endişemiz kalmadı.

Toplantıya katılan bursiyerlerden 83 genç bu sene ilk defa TESYEV’den burs aldıkları için onlarla tanışma fırsatımız oldu. Pırıl pırıl zekalarına, olaylar karşısındaki yorumlarına hayran olmamak elde değildi. Ve katılan gençlerimizden duygularını bizlere göndermelerini istedik. Elimize geçtiğinde toparlayıp sizlerle de paylaşacağız.

Eğitim, eğitim, eğitim…

Bir kez daha gördük ki eğitim bir ülkenin gelişmesinde en önemli faktör. Ülkemiz insanlarının zekası, pratik düşünmesi, olaylar karşısındaki yorumu, arzu ve hevesleri daha etkin bir eğitim sistemiyle birleştiğinde, inanıyoruz ki Türkiye, dünyada daha çok söz sahibi olacak. Bunun en önemli faktörlerinden bir tanesi de kısır çekişmeleri bir kenara bırakmak ve ülkenin geleceği için çalışmak.

Farklılık

Konuştuğumuz konulardan bir tanesi aslında engelli – engelsiz ayrımının yapılmasının bile doğru olmadığı şeklinde idi. Ve kendilerine TESYEV’in başkanı olarak konuşmama başlarken şunu söyledim: İçinizden hiçbirinizi engelli olarak görmüyorum. Sizlere saygı duyuyorum. Bu bakımdan yapacağım konuşmada size yönelik sitemlerimde eğer sert sözler söylersem alınmamanızı rica ediyorum. Engellilik sadece bir farklılıktır. Bazılarımızın şişman, bazılarımızın zayıf, bazılarımızın uzun boylu, bazılarımızın kısa boylu olduğu gibi. Toplantı sırasında söz alan görme engelli Mustafa Musa Beydoğan kendi yazdığı aşağıdaki şiiri okudu.

BİR MEMLEKET VAR HAYALİMDE!

Bir memleket var hayalimde,

Dört yanında ak güvercinlerin kanat çırptığı

Bir memleket var hayalimde,

Analardan ağıt yerine kahkahaların yükseldiği,

Bir memleket var hayalimde,

Şenlik ve benlikten uzak,

Bir memleket var hayalimde,

Türkün kürde sarıldığı kürdün laza kucak açtığı,

Bir memleket var hayalimde,

Ezanlara çanların ritim tuttuğu,

Bir memleket var hayalimde,

Ne alevi sunni, ne müslüm gayrimüslüm ayrımı olduğu,

Bir memleket var hayalimde,

Engellinin engel olarak görülmediği,

Bir memleket var hayalimde,

İnsanın insanca yaşadığı.

Bir mücadele isteği var içimde,

Hayallerimi gerçeğe çevirecek,

Bir mücadele isteği var içimde,

Hoş görü rüzgarını memleketimden estirecek,

Bir mücadele isteği var içimde,

Engellere dozer olacak,

Bir mücadele isteği var içimde,

İnsanlık anıtını memleketime dikecek.

Ve bir ideolüm var gözümün önünde!

Ona DELİ YAVUZ derler….

Bunun üzerine ‘’ Ne o Mustafa deli mi olduk yani ? ‘’ dedik.

Cevap: ‘’ Başkanım deli olmadan veli olunmaz. ‘’ İşte böyle akıl dolu, bilinçli , eğitimli bir gençlik geliyor…

Yaz kampı

TESYEV bursiyerlerinden ‘’Genç Girişim Grubu ‘’ adı altında bir araya gelen 18 gencimiz ‘’ Sessiz Çığlık ‘’ isimli bir proje ile illeri dolaşarak engelliler konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapıyorlar. Bu gurubun başı İsmail Çevikbaş’ın önerisi ise TESYEV’ in bir yaz kampı yapması , Burada hem birlikte vakit geçirirken, hem de çeşitli spor dallarının denenmesi, böylece de görme, işitme ve bedensel engelliler sporlarında belki de yarının yeni yeteneklerinin ortaya çıkabileceği idi. Öneriyi olumlu bulan TESYEV yönetimi önümüzdeki yıl böyle bir kampı gerçekleştirmek için çalışmalara başladı.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Gerçeğe ancak tek yoldan gidilir, ama ondan uzaklaşmak için binlerce yol vardır. La Bruyere