GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

TESYEV EĞİTİM BURSLARI

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) 2002-2003 eğitim-öğretim döneminden itibaren yani 18 yıldır engelli öğrencilerimize belli şartlarda eğitim bursu veriyor. Bugüne kadar toplamda 3.050 kardeşimiz TESYEV burslarından faydalanmış. 2019-2020 eğitim yılı için, TESYEV’e 454 başvuruda bulunulmuş. Bunlardan 226’sı olumlu, 228’i ise olumsuz olarak değerlendirilmiş. Şu anda TESYEV toplam 501 öğrenciye burs veriyor.

425 öğrenci üniversiteli

Olumsuz başvurular başarısızlık, gelir durumunun iyi olması, adli sicil kaydının olması ve kişinin dosyasında çok eksik evrak bulunmasından kaynaklanır. Bunun yanında eksik evraklarla ilgili öğrenciler defalarca arandı ama eksikleri tamamlamayanlar çok oldu. Bu yıl 501 burs verilen öğrencinin 425‘i üniversiteli ve bunların yüzde 35’i Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde eğitim gören engelli gençlerimiz.

TESYEV hiçbir ayırım yapmaz

Doğu illerimizden başvuruda bulunup evraklarının yetersizliği dolayısıyla burs verilemeyen bir kardeşimiz şöyle yazmış: “Öncelikle bizi birkaç gün evraklarla uğraştırdığınız için teşekkür ederim. Bir kez daha anladım, fakir değil zengin olmak lazımmış. Burs almak için bir de Doğulu olmayıp Batılı olmamız lazımmış. Ama ne yapalım Allah bizi böyle yarattı. Bugüne kadar hep kimliğimizden dolayı dışlandık, bir de siz dışladınız, teşekkür ederim.” Belli ki bu kardeşimiz bu satırları üzüntü içindeyken TESYEV’e göndermiş. Ancak yazdıklarının hiçbiri doğru değil. TESYEV’de dil, din, ırk, bölge ayrımı hiçbir zaman yapılmamıştır ve bundan sonra da böyle bir ayrımın yapılması söz konusu değildir.

Sadece medya önünde mi?

Burs talebine olumlu cevap verilmeyen başka kardeşimiz ise şöyle yazıyor: “Bu yıl burs sonuçları listesinde ismimi göremedim, neden? Engelli bireylere sahip çıkma politikanız sadece medya önünde mi? Göstermelik mi oluyor? Medya arkasında farklı mısınız? Maddi manevi destekleriniz sözde mi?”

Eleştirirken dikkat!

Bu kardeşimiz de demek ki Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) hakkında hiçbir bilgiye sahip değil. TESYEV bu ülkedeki benzeri vakıf ve dernekler arasında medyada en az öne çıkan kurumdur. Maddi-manevi desteklerimizin sözde kalmadığını da belirtmek isteriz. TESYEV bugüne kadar 38.400 engelli insanımıza ortez, protez, eğitim bursu, rehabilitasyon, işitme cihazı ve başka konularda destek olmuştur. Bugünlük bu konuda yazacaklarımız bu kadar. Burs başvurusunda bulunup da kabul edilmeyenler önce hangi koşullarda burs verileceğini incelerlerse böyle abuk sabuk eleştirilerde bulunmazlar.

TESYEV’den burs alma koşullarını aşağıda tekrar hatırlatmak istedik:

TESYEV BURSİYERLİĞİ İÇİN ADAY OLMA ŞARTLARI:

1. Engel durumu yüzde 40 ve daha yukarı derecede olmalıdır.

2. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.

3. Mal varlığı ve gelir durumuna göre ailece maddi desteğe ihtiyaç duyulmalı, 30 yaşın üzerinde veya evli olunmamalıdır.

4. Kazanç getiren herhangi bir işte çalışıyor olunmamalı, gelir getirici herhangi bir mal varlığı bulunmamalıdır.

5. TESYEV dışında bir başka kurumdan burs alınmamalıdır. (Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan öğrenim kredisi alınabilir.)

6. Örgün eğitim türüne devam edilmelidir.

7. Kayıt olunan yılda başvuruda bulunulmalı veya ara sınıflardan başvuru yapılıyor ise son sınıfta okuyor olunmamalıdır (Meslek yüksek okullarının ikinci sınıf ön lisans öğrencileri hariç).

GÖRME ENGELLİLER SPOR CAMİASINA

Okurlarımızdan Mehmet Kozanoğlu goalball sporcusu ve yöneticisi. Bize gönderdiği yazıyı aynen yayınlıyoruz:“Camiamız tarafından da bilindiği üzere, 2016 yılı sonuna kadar görme engelli sporu zirveye ulaşarak, ülkemizde engelli sporunun gündemini belirlemekteydi. Ancak son yıllarda görme engelli sporunda elde edilen başarısızlık ve federasyon tarafından yapılan farklı uygulamalar neticesinde zirvedeki görme engelli sporu hızla uçuruma doğru gitmektedir. Örneğin; 2015 yılında Avrupa Şampiyonası’nda 3 ayrı takımımız şampiyon olurken, şu anda sadece bayan goalball takımımız derece elde edebilmiştir. Ayrıca 2020 yılında Tokyo’da yapılacak Paralimpik Oyunları’na geçmiş dönemlere göre sınırlı sayıda sporcu kota aldı.

Sporu bırakıyorlar

Özellikle 2017 yılından itibaren milli takım sporcularının doğru dürüst harcırahları ödenmedi, ayrıca kulüplerin katıldıkları faaliyetlerle ilgili ödenmesi gereken harcırahları ise zamanında ödenmeyerek kulüpler mağdur edildi. Harcırahların ödenmemesi, sporcular arasında hoşnutsuzluk ve huzursuzluk yaratarak motivasyonlarının düşmesine ve bazı sporcuların soğuyarak sporu bırakmalarına neden olmuştur. Şu anda kulüplere maddi kaynak yaratılması bir yana alacakları harcırahlar dahi ödenmemekte

Görme Engelli Bayan Goalball Milli Takımı Kulüpler zor durumda Görme engelli spor kulübü başkanları, federasyonun faaliyetlerine katılabilmek için ya kredi kartlarını kullanmakta ya da bireysel kredi çekip borçlanarak faaliyetlere katılmaya çalışmaktalar. Gençlik Spor Bakanlığımızca sağlanan ekonomik imkanların federasyon tarafından zamanında kulüplere aktarılmaması sonucunda kulüplerin kıpırdayacak halleri kalmadı. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki; ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik duruma rağmen, devletimizce görme engellilere sağlanan maddi imkanların usulüne uygun kullanılmamış olması bizleri derinden üzüyor. Yine bazı spor kulübü yöneticilerinden aldığım bilgilere göre, liglerin federasyon tarafından tek devreye düşürülmesi meselesi gündeme gelmiş. Umarım bu bilgi doğru değildir. Aksi halde can çekişen görme engelli sporunun fişi çekilmiş olur.

Posta 03.02.2020