GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TESYEV İYİLİK PEŞİNDE KOŞUYOR

İlk kez Tercüman Gazetesi tarafından 1973 yılında gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya maraton fikri, 1979’da bir grup Alman turistin girişimiyle hayata geçti. 1979 yılında koşulan bu yarışın galibi Hasan Saylan olmuştu. Kıtalararası Avrasya Maratonu başladığı günden bu yana 3 kez güzergah değiştirdi. Son yıllarda tekerlekli sandalye yarışı, halk koşusu, 10 kilometre, 15 kilometre ve 42 kilometre koşusu olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organizatörlüğünde düzenleniyor. Türkiye’deki uluslararası nitelik taşıyan en önemli maraton yarışı ve Asya’dan Avrupa’ya yani kıtalararası koşulan tek maraton olma özelliğine sahip.

Yardımseverlik koşusu

Bu sene 40’ıncı kez düzenlenecek ve 11 Kasım Pazar günü gerçekleşecek Vodafone 40. İstanbul Maratonu’na Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı da (TESYEV) katılıyor. 2008’den itibaren sivil toplum kuruluşlarının maraton koşusunu yardımseverlik koşusuna dönüştürmesinden sonra İstanbul Maratonu’na ilgi daha da arttı. Bir projesi ve izni olan, bilgilerini Açık Açık platformunda paylaşmış, bağışçı hakları beyannamesini imzalamış, denetlenen, denetim raporu olan, gelir-gider tablosunu herkese açık şekilde paylaşan, her Sivil Toplum Kuruluşu (STK) yardımseverlik koşusuna katılabilir.

Adım adım

Bağışlar, koşucular ve STK’ları bir araya getiren ‘İyilik Peşinde Koş’ platformu ipk.adimadim.org üzerinden toplanıyor. Yardımseverlik koşusuna katılmak isteyenlerin ilk önce maraton.istanbul adresinden 10 kilometre, 15 kilometre, 42 kilometre veya Halk Koşusu kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Maraton kaydınızı yaptıktan sonra ipk.adimadim.org platformuna girerek profilinizi oluşturmanız şart. Bu işlemleri yaptıktan sonra çevrenize, hangi STK için koştuğunuzu duyurabilirsiniz.

Ne için koşuyoruz?

TESYEV, 1999 yılından bu yana yüzde 40 ve üzeri engelli bireylere eğitim bursu, ameliyat, işitme cihazı, rehabilitasyon, ortez, protez ve spor malzemesi yardımı yapıyor. 2018’in Eylül ayına kadar 25 bin 689 engelli bireye destek olmuştur. Vodafone 40. İstanbul Maratonu’nda hedef yüzde 40 ve üzeri engelli, başarılı ve ihtiyaç sahibi 50 üniversite ve 50 lise öğrencisine eğitim bursu için kaynak yaratmak. 100 öğrencimizin 1 yıllık eğitim masrafı olan 260 bin TL için yarışılacak. Bu maratonda amacımız, engelli öğrencilerimizin engelli olmayanlar gibi başarılı ve özgüvenli bir şekilde eğitim hayatlarına devam edebilmelerini sağlamak. Konuyla ilgili TESYEV sosyal medya sayfalarından veya adimadim@tesyev.org adresine mail atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

GÜLÜMSEMEK İKİ İNSAN ARASINDAKİ EN KISA MESAFEDİR

Onursal Başkanlığı’nı yaptığım Kansersiz Yaşam Derneği, İstanbul’da devlete ait, dalındaki en büyük bölüm olan Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk Onkoloji-Hematoloji Yataklı Servisi’ni ve İstanbul’da devlete ait ilk ve tek Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi Yapılandırma Projesi’ni hayata geçirdi.

Detaylar düşünüldü

11 Kit (kemik iliği transplantasyon) odası, 15 hematoloji, onkoloji odası ve ünitenin içinde kemik iliği toplama ameliyathanesi, psikolog odası, çocuk oyun alanı, hasta çocuklar ve aileleri için eğitim alanı, acil müdahale odası ile özel hastanelere bile örnek olacak iki büyük yataklı servis hazırlandı. Maaşlarını derneğin ödediği çocuk gelişimi mezunu oyun ablaları ile psikologlar da hizmet verecek.

Bağımsız denetim

İnşaatı biten bölümün tıbbi malzemeleri, makineleri ve odaların eşyaları hatta ve hatta her çocuğun hayal karakterleri yattığı odanın tavanına resmedilerek kocaman bir düş gerçeğe dönüştürüldü. Elbette sizlerin destekleri ile. Kansersiz Yaşam Derneği, her yıl şeffaflık ilkesi gereği bağışçılarına bağışlarının nerelerde kullanıldığını bildiriyor. Bunun için, Türkiye’de çok az sivil toplum örgütünün yapabildiği bağımsız denetim alıyor ve bunu kamuoyuna açıklayarak örnek oluyor.

Hastaneden uzakta

Yapılandırma projelerinin yanı sıra, çocukların iyileşme sürecinde onları hayata bağlamak ve ailelerine umut olmak için pek çok moral ve motivasyon etkinliğini de hayata geçiriyorlar. Bunlardan en önemlisi geleneksel hale gelen GülümseSEN Panayırı. Devlet hastanelerinde tedavi gören kanser hastası 0-18 yaş arası çocukların ve ailelerinin bir günlerini hastalık ve hastaneden uzak geçirmeleri sağlanıyor.

Piknikte buluştular

Gülümsemek, iki insan arasındaki en kısa mesafedir’ düşüncesiyle, derneğin destekçileri ile birlikte her yıl düzenlediği Geleneksel GülümseSEN Panayırı bu yıl 23 Eylül Pazar Günü İstanbul’da Life Park Nar Bahçe’de gerçekleştirildi. Life Park’ın sahibi değerli kardeşim Erdem İpekçi bu muhteşem mekanın kapılarını sonuna kadar bu güzel gün için açtı. 500 misafiri ağırlayan, çocukların tüm yaratıcılıklarını kullanabildiği, neşeli etkinliklerle dolu panayırın özel misafiri Varol Yaşaroğlu oldu. ‘Kral Şakir’ karakterinin yaratıcısı, çocuklarla beraber Greyderkids sponsorluğunda alınan tişörtleri ve benim de hayranı olduğum ‘Fil Necati’ karakterini boyayarak bugüne renk kattı.

Tadını çıkardılar

Ayrıca takı atölyesinden zumbaya, yüz boyama etkinliklerinden yaratıcı dramaya kadar pek çok atölyede çocuklar eğlenceli vakit geçirdiler. Sihirbaz, balon şovları, konserler ile her şeyi unuttukları ama çocuk olduklarını hatırladıkları bir gün yaşadılar. Mustafa Ceceli Ağabeyleri ile öz çekim yapmak için kuyruklar oluşturan çocuklar, şarkıcı Dicle Olcay ve Okan Albayrak’ın verdiği mini konserle dans ettiler.

Teşekkürler

Tabii bugünü gerçekleştiren asıl kahramanları unutmamak lazım. 110 kişilik Kansersiz Yaşam Derneği Gençlik Komitesi nezdinde, çocukların gülümsemesi için bu etkinliğe katkıda bulunan, emekleri ile ruh veren, yürekleri ile sevgi katan herkesi kutluyorum.

 08.10.2018 Posta Gazetesi