GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

TESYEV NE İŞE YARAR?

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) 16 yıldır ülkemizde engelliler sporuna ve engelli insanlarımıza; ortez, protez, ameliyat, eğitim bursları, rehabilitasyon yardımları gibi konularda destek olmaya çalışan bir sivil toplum örgütüdür. Ara sıra konularla ilgisi olmayanlar internet üzerinden çoğu kez de yanlış isimlerle yazılar yazıyorlar. Onlar bizi çok ilgilendirmiyor. TESYEV’in desteklerine bakacak olursak bugüne kadar 908 adet spor sandalyesi dağıtmış. Yani tekerlekli sandalye sporundaki birçok kulübün kurulması ve malzeme yönünden desteklenmesi konusunda faaliyet göstermiş. Bu sandalyelerin değeri ise yaklaşık 3 milyon 420 bin Türk Lirası.

Spor malzemeleri
Bunun dışında toplam 343 engelli spor kulübüne 2 milyon 275 bin liralık diğer malzemeleri dağıtmıştır. Yine aralarında sporcuların da bulunduğu burs yardımları 7 milyon 300 bin Türk Lirası’na ulaşmıştır. 1 milyon 846 bin Türk Lirası seviyesinde bilgisayar yardımının yanı sıra rehabilitasyon yolu ile engelli insanlarımıza verdiği destek ise yaklaşık 5 milyon Türk Lira’sına yaklaşmaktadır. Beşyüzbin Türk Lirası’na yaklaşan ayni yardımların dışında; hasta bezi, sesli program, işitme cihazı, odyo testi, ameliyat, muayene, tedavi gibi, ortez, protez gibi destekleri de bir araya getirirsek son yıllarda Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı yaklaşık 25 milyon 750 bin liralık destekte bulunmuştur.

Teşekkür mektubu
Bunları yaparken de sponsorlarının yanı sıra kişisel bağışlarla bu kaynakları sağlamıştır. Defalarca devlet kurumlarının yetkili birimleri tarafından denetlenen TESYEV, her defasında bu denetici kurumlardan teşekkür mektubu almıştır. Bunlar ortada duran gerçekler. Orada-burada konuşanlara verilecek en güzel cevap yukarıdaki rakamlardır. Önce TESYEV’in bu ülkede engelli sporuna ve engellilere bir sivil toplum örgütü olarak verdiği desteğin çok değil yüzde 25’ini verin, ondan sonra ortaya çıkın konuşun.

‘Büyük resim’
Bundan kısa bir süre önce 38 sanatçımızın bir araya gelerek oluşturduğu bir şarkı ve 14 özel hikayeden oluşan albümün tanıtımı basınımızda geniş ölçüde yer aldı. ‘Büyük Resim’ isimli bu CD geçtiğimiz haftadan itibaren Migros mağazalarında ve D&R’larda satışa sunuldu. Bu bakımdan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı aracılığıyla engelli insanlarımıza destek olan Migros Genel Müdürlüğü’ne ve D&R yetkililerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

10 Karaköy Hotel
2014 Kasım’dan beri faaliyet gösteren 10 Karaköy A Morgans Original’a, bu CD’nin tanıtımı konusunda basın toplantısında salonlarını ücretsiz verdiği, devamlı yanımızda olduğu için ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. 

Bir teşekkür daha 
İletişim sektöründe uzun yılların tecrübesine sahip iki kadın girişimci Tuba Yeruşan Aydın ve Hatice Güleç tarafından kurulan Orkestra İletişim, ‘Büyük Resim’ projesinde hiçbir ücret talep etmeyerek bizlere destek oldular. Birçok ulusal ve uluslararası markaya hizmet veren bu iletişim kuruluşuna gösterdikleri fedakarlık, verdikleri destek bakımından şükranlarımızı sunuyoruz.

Gençlik Komitesi
TESYEV Gençlik Komitesi’ni unutursak, gençlerimize haksızlık ederiz. Henüz yeni kurulan ancak büyük bir özveri ile sosyal konulara sahip çıkan, başta başkanları Yasemin Asal olmak üzere Yağmur Ünal, Tanem Sivar, Zeynep Büyükçetin ve Kerim Polat’ı yanaklarından öpüyoruz. Hadi gençler, yeni projelerinizi bekliyoruz.

Güzel SözYalnız yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz. / MOLIERE