TESYEV’İN YENİ BAŞKANI DR. AV. MURAT AKSU
| Posta

TESYEV’İN YENİ BAŞKANI DR. AV. MURAT AKSU

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV), 20.01.2023’te yapılan ‘Olağanüstü Mütevelli Heyet Toplantısı’nda yeni Başkanı Dr. Av. Murat Aksu oldu. Kurucu Başkanı Yavuz Kocaömer’in geçtiğimiz kasım ayında vefat etmesi nedeniyle İstanbul Dedeman Otel’de olağanüstü toplanan Mütevelli Heyet Toplantısı’na tek aday olarak giren Dr. Av. Murat Aksu ve Yönetim Kurulu listesi toplantıya katılan üyelerin tamamının oyunu alarak göreve getirildiler.

Aksu’nun başkanlığındaki yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Burak Sarıca, Kazım Ali Kiremitcioğlu, Carmen Aparicio Bustos Samsunlu, Fikret Ercan, Hasan Gocay, Ali Evren Doğru, İkbal Yiğitalp, Murathan Kalyoncu.

Yavuz Ağabeyin devrettiği bayrağı gururla taşıyacağız

Seçilmesinin ardından bir açıklama yapan TESYEV Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, “Rahmetli Yavuz Ağabeyin önderliğinde yaklaşık çeyrek asır önce çıktığımız yolculuğumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Zamansız bir şekilde aramızdan ayrılan Yavuz Kocaömer’in bize devrettiği bayrağı Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımla birlikte daha da ileriye taşımak için

elimizden gelen her şeyi yapacağız. TESYEV bundan sonra da engellilerin her türlü ihtiyacını gidermek için çalışmalarını sürdürecektir. Türkiye’nin dört bir yanındaki yardıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın daima yanında olacağız” diye konuştu. Dr. Av. Murat Aksu, Aralık 2022’de de Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) başkanlığına seçilmişti.

TESYEV’İ TANIYALIM

Engellilere daha refah bir yaşam tarzı, daha yaşanabilir koşullar sunmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV), çoğu engelli yakınları olan 41 kurucu üye tarafından 1999 yılında kuruldu. TESYEV, ülke genelinde sayıları 10 milyon ve üzeri olarak ifade edilen engellilerin, engeli olmayanlar gibi tüm eğitim kurumlarından yararlanabilmeleri, spor yaparak öz güvenlerini kazanmış mutlu bireyler olarak yaşamı paylaşmalarını sağlamak amacıyla, gönüllü bir grubun maddi ve manevi özverileriyle oluşturduğu bir sivil toplum örgütüdür. Bu konuda çeşitli icraatlar gerçekleştirilmiş; engelliler sporunun en önemli gereksinimi olan spor malzemeleri çoğu yurt dışından temin edilmek suretiyle ihtiyacı olan kulüplere ve sporculara dağıtılmaktadır. Bedensel, işitme, görme ve zihinsel engellilere yönelik eğitim seminerleri, bilgisayar kursları, ulusal ve uluslararası turnuvalar düzenlenmektedir.

ENGELLİLERE SAĞLIK, MALZEME VE BURS YARDIMI YAPAN SİVİL TOPLUM KURULUŞU

TESYEV geçen zaman içinde mütevelli üyelerinin sayısını 41’den 103’e çıkarmış, ayrıca oluşturduğu ve sayıları 300’ü bulan gönül kurulu üyeleri ile çalışmalarını da toplum kesimine yaygınlaştırmıştır. Vakıf, spor ile engelli bireylerin rehabilite edilerek yaşamı paylaşmalarını sağlamakta ve ülkemizde lise ve üniversitede okuyan başarılı engelli öğrencilere burs vermektedir. Ayrıca ihtiyaç sahibi tüm engellilere imkânları dahilinde yardım elini uzatmakta ve halen bu konudaki çalışmalarına devam etmedir. Çok sayıda engellinin ameliyat, tedavi, rehabilitasyon, ortez, protez, erzak, giyim, tekstil malzemesi ve binlerce ihtiyaç sahibinin tekerlekli sandalye ihtiyacının karşılanmasında TESYEV’in çabaları bulunmaktadır. TESYEV’in engellilere eğitim, sağlık ve spor alanında verdiği hizmetlerde, paylaşımcı, iyiliksever, yardımsever Türk insanının önemli desteği bulunmaktadır.