TMPK’DAN ÖNEMLİ ZİYARETLER
| Posta

TMPK’DAN ÖNEMLİ ZİYARETLER

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ve Yönetim Kurulu üyeleri İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret ettiler. Başkan Aksu ve beraberindeki Yönetim Kurulu üyelerinden Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Korkmaz, Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal, Sayman Berrin Altınöz, üye Ümit Deniz Kurt ile yedek üyeler Meral Canlı ve Hamit Turhan’dan oluşan heyet, ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Emirgan Korusu içinde yer alan Beyaz Köşk’te bir araya geldiler. Heyet daha sonra da İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile İstanbul Valiliği binasında buluştu.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Dr. Av. Murat Aksu ve Yönetim Kurulu üyeleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı makamında ziyaret ettiler.

MURAT AKSU: IPC KONGRESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNE ADAYIZ

Yerlikaya ve İmamoğlu ile yapılan görüşmelerde 2036 Olimpiyat ve Paralimpik adaylığı sürecinde yapılacak iş birliği konuşuldu. TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, Oyunlar’a ev sahipliği yapmanın yegâne yolunun engelliler için erişilebilir ve ulaşılabilir bir kent tasarımından geçtiğinin altını çizdi. Ülkemizde ‘Paralimpik’ kavramının henüz istenilen düzeyde bilinmediğini ifade eden Başkan Aksu, “Biz TMPK olarak toplumdaki Paralimpik bilincin artırılmasına yönelik çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız. Bu çalışmalar çerçevesinde Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) eylül ayı içerisinde yapılacak Olağan Genel Kurulu’na İstanbul’un ev sahipliği yapması için aday oluyoruz. Bunun Paralimpik bilincin yükseltilmesi ve 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na İstanbul’un adaylığı noktasında son derece önemli bir organizasyon olacağını düşünüyoruz. Yaklaşık 180 ülkenin delegelerinin İstanbul’da bir araya gelmesi kentimizin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuda İstanbul Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız var. Paralimpik kavramının bilinmesi için ayrıca başta okullar olmak üzere çeşitli projeler geliştirdik. Bunlara bir nevi ‘Kaynaştırma Programı’ denilebilir. Engellilerin topluma adaptasyonu konusunda en önemli hedef kitlenin okul çağındaki çocuklar olduğunu göz önüne alırsak, zaten sürdürmekte olduğumuz ancak pandemi nedeniyle sekteye uğrayan ‘Paralimpik Okul Günleri’ni bundan sonra da uygulamaya koyacağız. Bu ve buna benzer projelerimizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile de iş birliğinin önemini vurgulamak istiyorum,” dedi.

VALİ YERLİKAYA: VALİLİK OLARAK DESTEĞİMİZ TAMDIR

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Valilik olarak her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını belirterek, “Kongreye ev sahipliği yapmamız için gerekli niyet mektubunu derhal hazırlatıp IOC’ye göndereceğim. Paralimpik sporlarının gelişmesi ve engellilerin topluma adapte olmaları için TMPK ile iş birliği yapmaya her zaman hazırız. Gençlerimizi başta uyuşturucu olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklardan korumanın yolunun spordan geçtiğinin bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Paralimpik sporlar da bu işin önemli bir parçası. Valilik olarak üzerimize düşen tüm yükümlülükleri yerine getireceğiz,” diye konuştu.

Başkan Dr. Av. Murat Aksu ve çalışma arkadaşları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Emirgan Korusu’nda bir araya geldiler.

BAŞKAN İMAMOĞLU: İSTANBUL HER TÜRLÜ ORGANİZASYONA HAZIRDIR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da dünya sporunun üç önemli çatı kuruluşundan biri olan IPC’nin Genel Kurulu’na İstanbul’un ev sahipliği yapmasından gurur duyacağını belirterek, “Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bunun için elimizden gelen her şeyi yapacağız. TMPK ile her konuda iş birliğine hazırız. Çağdaş bir kent olabilmenin yolu engellilerin rahatça sokağa çıkabilmesinden, işine, okuluna, sosyal yaşam alanlarına gidebilmesinden geçiyor. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Büyük kent bulvarlarının, sosyal tesislerin, spor alanlarının erişilebilirliğinin artırılması için projeler yürütüyoruz. 2036 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığımızın da bu süreci hızlandıracağına inanıyoruz,” diye konuştu.

’PARALİMPİK ANNELER’ PROJESİ İÇİN İLK ADIM ATILDI

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) Yönetim Kurulu üyeleri P&G ile ‘Paralimpik Anneler’ projesi için bir araya geldi. P&G Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye, Kafkasya ve Orta Doğu Sorumlusu Tankut Turnaoğlu ile P&G’nin Ataşehir’deki merkez ofisinde yapılan görüşmeye TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Korkmaz, Genel Sekreter İbrahim Gümüşdal, Sayman Berrin Altınöz ile üye Ümit Deniz Kurt katıldı. Toplantıda P&G’nin olimpik sporcular için geliştirdiği ‘Olimpik Anneler’ projesinin Paralimpik branşlara da uygulanması ve ‘Paralimpik Anneler’ projesinin hayata geçirilmesi görüşüldü. TMPK Başkanı Murat Aksu, P&G’nin 35. kuruluş yıl dönümü nedeniyle ‘35 Olimpik Anne’ projesinin yanı sıra ‘35 Paralimpik Anne’ projesiyle Paralimpik branşlara da destek sağlanmasını talep ettiklerini bildirdi. P&G temsilcisi Turnaoğlu da marka olarak Paralimpik branşların da her zaman yanında olmak istediklerini ve TMPK ile iş birliğine açık olduklarını belirterek, 35 Paralimpik Anne projesini değerlendirmeye alacaklarını ifade etti.