TMPK’DE PARALİMPİK ZİRVESİ
| Posta

TMPK’DE PARALİMPİK ZİRVESİ

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) Gayrettepe’deki merkez ofisi geçtiğimiz hafta önemli bir zirveye evsahipliği yaptı. 6 Nisan 2023 Perşembe günü gerçekleştirilen toplantıda TMPK Yönetim Kurulu üyeleri ile engelli federasyonlarının temsilcileri bir araya geldi.

Toplantıya TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal, Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Deniz Kurt, Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Ayhan Yıldırım ile Ali Suat Ekinci, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Berk İnan, Özel Sporcular Spor Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Can Dağaşan ile Başkan Danışmanı Bünyamin Kurt, Atıcılık Federasyonu Asbaşkanı ve Teknik Kurul Başkanı Kadri Akgün,Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü ve Para Halter Teknik Kurulu Başkanı Ergun Batmaz, Okçuluk Yönetim Kurulu Üyesi Metin Gazoz ile Triatlon Federasyonu’nu temsilen antrenör Mert Onaran katıldılar.

TMPK’da paralimpik zirvesi

Kürek Federasyonu tarafından düzenlenen ‘Para Kürek Çalıştayı’ ilk kez gerçekleştirildi.

Aksu: Federasyonlarımızın her zaman yanındayız.

Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na hazırlık süreci ile engelli branşların ilgili federasyonlara katılma sürecinde yaşananların ele alındığı toplantıda açılış konuşmasını yapan TMPK Başkanı Dr. Av. Murat Aksu, katılımlarından dolayı tüm federasyon yetkililerine teşekkür etti. Yönetime geldikleri günden itibaren bu toplantıyı düzenlemeyi planladıklarını ancak son yaşanan deprem felaketi nedeniyle gerçekleştiremediklerini belirten Aksu, “Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda nicelik ve nitelik bakımından geçmiş dönemdeki başarıların üstüne çıkmak en büyük arzumuz. Bu hedef doğrultusunda tüm imkanlarımızı seferber etmeliyiz. Biz TMPK olarak tüm federasyonlarımızın yanındayız” dedi.

Gümüşdal: Paralimpik Köy’deki idari kadro iyi seçilmeli.

TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal ise engelli federasyonlarından ayrılan branşların yönetsel devirlerinde yaşananlar ile Paris 2024 Paralimpik Oyunları sürecinde dikkat edilecek hususlar konusunda bilgi verirken, geçmişteki paralimpik oyunlarında bizzat yaşadığı zorlukları anlattı. Paralimpik oyunlarında en fazla sorunun kafilenin kalacağı ‘Paralimpik Köy’de yaşandığına dikkat çeken Gümüşdal şunları söyledi: “Köyde konaklama kotasının sporcu sayısı artı, bu sayının yüzde altmışı oranında idarecilerden oluşuyor. Bu nedenle ilgili federasyonların köyde konaklayacak kafiledeki idari kadroda antrenör, fizyoterapist ve de en önemlisi ağır engelli olan sporcuların kişisel refakatçılarına önceliği vermeleri gerekiyor.” Gümüşdal, son olarak para sporlarda sınıflandırma konusundaki gelişmeleri ve TMPK’nın bu alanda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Federasyonlar bütçe yetersizliğinden şikayetçi oldu

Toplantıda söz alan federasyon yetkilileri Paris 2024’e hazırlık aşaması hakkında bilgi verirken, yaşadıkları bazı sorunları dile getirdiler. Özellikle para sporların yönetimini devir alan federasyon yetkilileri, bilhassa sınıflandırma mevzuatı ile ilgili sorunlarını paylaşırken, daha fazla hazırlık kampları yapmak için bütçelerinin yetersiz kaldığının altını çizdiler. Son olarak TMPK Yönetim Kurulu üyesi ve aynı anda TMPK Hukuk Altkurul Başkanı Av. Ümit Deniz Kurt, IPC tarafından tüm ülke paralimpik komitelerine gönderilen tüzük değişikliği önerileri içinde şart olarak belirttiği ‘para sporları yöneten tüm federasyonlar ülke paralimpik komitelerinin doğal üyesi olmalıdır’ maddesinin TMPK’nın son genel kurulunda diğer değişiklik maddeleriyle birlikte onaylandığını ve bundan sonra tüm para sporları yöneten federasyonların TMPK’nın doğal üyesi olduğunu hatırlattı.

TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal

PARA KÜREK ÇALIŞTAYI YAPILDI

Kürek Federasyonu, bünyesine kattığı para kürek branşı ile ilgili ilk çalıştayını 3 Nisan 2023 Pazartesi günü The Marmara Taksim’de gerçekleştirdi.

TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal’ın da katıldığı toplantı, Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk’ün konuşmasıyla başladı. Katılımcılara teşekkür eden Başkan Ertürk, para kürek branşını daha ileri seviyeye taşımak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Türkiye Kürek Fedåerasyonu Paralimpik Kurulu Başkanı H. Murat Atay da para kürek konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Çalıştayda söz alan TMPK Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal, burada olmanın kendisi için özel bir anlamı olduğunu ifade ederek para kürek ile ilgili bir anısını paylaştığı konuşmasında şunları söyledi: “Para kürek branşı ilk olarak 2005 yılında İstanbul’da yapılan ‘Word Rowing Forum’ toplantısında ‘Paralimpik Branş’ olarak kabul edildi ve kabul protokolüne IPC’nin o dönem Başkanı Sir Phlipp Graven bizzat katıldı. Ben de Başkan Graven’e o toplantıda bizzat eşlik etmiştim. Şimdi 18 senenin ardından bu sefer ülkemizde para kürek sporunun gelişimi ile ilgili çalıştayda sizlerle beraberim. Bir yandan bu branşın başlatılması için sevinçliyim, diğer yandan geçen 18 sene zarfında bu konuda hemen hemen hiçbir çalışmanın resmi olarak yapılmamasından dolayı da üzgünüm. Biz TMPK olarak yapılacak çalışmalarınızda bilgilerimizi paylaşmaya hazırız.”