GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TOGAY BAYATLI’YA TEPKİLER II

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Togay Bayatlı‘nın bir televizyon kanalında söylediği ‘’ Ben profesyonel bir gazeteciyim. Yavuz Kocaömer gibi iltimasla oralara gelmiş bir insan değilim. Şimdi Yavuz Kocaömer’in küçüklüğünden beri hakikaten bir engelli kardeşi var. Onunla beraber büyümüş. Bu nedenle de çok çabuk sinirleniyor. Engelli insanlarla büyüyen insanların böyle fevri davranışları olur ‘’ sözlerini köşemize taşımıştık. Sizlerden Togay Bayatlı ‘ ya tepki gösterdiğinizi belirten çok sayıda mail ve faks aldık. İşte sizden gelenler…

Çekememeleri normal

Size laf söylemek için önce engelliler sporunun son 20 yılda nereden nereye geldiğine bakmak lazım. Bu işler Olimpiyat Evi ‘ nden ahkam kesmeye benzemez. Önce o engelleri aşmak için ne zorluklar yaşandı onu bilmek gerekir. Bizim Milli Paralimpik Komitemiz Yavuz Kocaömer’in önderliğinde onlardan bir adım önde. Çekememezlik de normal.

Metin Tavukçu / Kocaeli

metotavukcu@hotmail.com

Takdir edermiş ama…

Togay Bayatlı`nın sözlerine çok şaşırdım. Çalışmalarınızı biraz yakından takip edebilseymiş, bu yazdıklarından utanırmış. Verdiğiniz emekleri, engellilerle ve onların aileleri ile olan ilişkilerinizi görebilseymiş, tekdir yerine takdir edermiş. Sinirinizin; engelli bir ağabey ile büyümekten değil de, etraftaki nice bakar körden, bürokrasiden, yapılmakta olan yararlı işlerin önünü tıkayan `büyük isimli` küçük adamlardan kaynaklandığını anlarmış.

Semra Hoşgör / İstanbul

Biz yılmayız

Engellilerle yaşayanların aşırı tepkili oldukları saçmalığını uydurarak, hem engelli yakınlarını töhmet altında bırakıyor hem de engellilerin haklarını aramak için her türlü yola başvuran, tepkisini ortaya koyan bir başkana çamur atılmaya çalışılıyor. Başkanın arkasında akıllı bir engelli gençlik ordusu varken, böyle iftiralar bizleri yıldıramaz.

emre.tasginn@gmail.com

Onlar dünyaya başka gözle bakarlar

Engelli olmak ve engellilere refakat etmek kolay değildir. Togay Bey gibi bizlere hasta gözüyle yaklaşıp mesleki ve birçok komplekslerini gidermek adına bu tarz ithamlarda bulunanlar olabilir.10 yıl boyunca engelli camiasında edindiğim tecrübelere dayanarak konuşuyorum. Hiçbir anneyi, hiçbir ablayı ve ağabeyi tahammülsüz ve sinirli görmedim. Hepsinin merhamet ve şefkat duyguları fazladır. Togay Bey’e tavsiyem , evine dönsün ve üniversite birinci sınıftan başlayarak kitaplarını yeniden okusun!

Tolga Murat Balıkçı / Sol dizaltı Ampute

Vücut Geliştirme Ve Fitness Antrenörü

Gölge etmeyin

Bu ülkede biz engellilere canı gönülden kaç insan elini uzattı ? Sayın Kocaömer elini taşın altına koymakla kalmadı , koca yüreğini de taşın altına koydu. Ama görüyoruz ki bazıları Yavuz Kocaömer `in yerinde olmak istiyor. Bazılarının bunu yapmaya ne güçleri yetiyor , ne de yürekleri. Keşke bu toplumda herkes Yavuz Bey kadar duyarlı olabilse . Yavuz Bey’in bu toplumda hiç kimsenin mevkisinde , makamında gözü olmadı. İsteseydi çok daha farklı yerlerde olabilirdi.

ibrahim Aydın / Diyarbakır

ibrahimaydin21@yahoo.co.uk

Saçmalamış

Sanırım Yavuz Kocaömer, Togat Bayatlı ’ yı rahatsız etmiş . O da saçmalamış. Engellilerle yaşayanlar sabretmeyi öğrenirler. Toygar Bayatlı’ nın sözleri son derece çirkin ve haksızdır. Böyle konuşacağına Yavuz Bey`in sorduğu soruların cevabını düşünsün. Sayın Bayatlı bir yerlere gelmiş ama hala sinirlerini ve sözlerini kontrol etmesini öğrenememiş.

Erkan

Togay Bayatlı ` ya cevaben

Bir engelliyim ve şehit kardeşiyim. Yavuz Kocaömer 22 yıl birlikte yaşadığı engelli kardeşinden öğrendiklerini anlatıyor . Bunları anlatılması yanlış mı ? Yavuz Kocaömer seviyor , sevdiriyor ve bu kardeşlerime hiçbir karşılık beklemeden yardım ediyor.

Sayın Togay Bayatlı , ” insana , insan eksenli bakmadığınız müddetçe başarılı olamazsınız.” Goethe ` nin bir sözü ile bitiriyorum. ” Güzel bir düşünceyle, güçlü bir karakter birleşince harikalar ortaya çıkar”

güzel bir düşünceyle güçlü bir karakter birleşince harikalar ortaya Hüseyin Polat / Şanlıurfa

Onların güvencesi dürüstlüğü

Yavuz Bey , yazdığı yazılarla bazılarının çıkarına ters düşmekte. Bu yüzden sevmiyorlar. Bu kadar açık yüreklilikle yazan birinin bana göre tek bir güvencesi olabilir ; dürüstlüğü. Togay Bayatlı’ya iki çift lafım var. Her insanın değeri, yaptığı güzel işle ölçülür. Yavuz Bey’in sevgi dolu olduğunu, engellilere saygı gösterdiğini biliyor muydunuz? Amacının huzurlu, sağılıklı, mutlu ve onurlu engelli bireyler yetiştirerek topluma kazandırmak olduğunu.

“İltimasla geldi” dediğiniz Yavuz Kocaömer’in engelliye ve engelli sporuna yıllarını verdiğini biliyor muydunuz? Zannetmiyorum. Bilseydiniz yazarlığa bu kadar zulmetmezdiniz. Anlıyorum ki yazarlık ehli olmayana verilmiş. Laf söylemek istiyordunuz da, Yavuz Bey’in ölmüş ağabeyini neden boş laflarınıza ve kişisel hırslarınıza alet ettiniz ?

Ali Asker Koça/ Vet. Hek&Bankacı

aliaskerkocak@mynet.com

Togay Bayatlı ve Farklar

Bilmemek değil , öğrenmemek ayıptır Sayın Bayatlı. Öğrenmek ve bilmek istiyorsanız da engellilerle iç içe olmanız, yaşamanız gerek. Bunu yapmazsanız boşuna Türkiye’de olimpiyat yapmak için çaba harcamayın, senelerinize yazık . 71 yaşına gelmişsiniz , güzel bir tatil yöresinde emekliliğinizi sürdürün , yerinizi de gençlere bırakın. Bence en güzeli budur.

Uğur Becerikli / İstanbul

Engelli sporcular bekliyor

Milli Olimpiyat Komitesi ‘ nin halef seleflerini düşünecek olursak , arada dağ gibi bir mesafe olduğunu görmek şaşılacak bir durum olmasa gerek. Yavuz Kocaömer`in haklı olduğunu bile bile , engellileri, engelli sporlarını ve Paralimpik Komitesi’ ni görmemeye ne kadar devam edecek ? Tüm engelli sporcular merakla bekliyor. Yasal yollardan kendini haklı çıkaracak bir şeyler bulamadığı için bel altı çalışma yoluna gitmiş.

Mehmet Barış Tunca

mehmetbaristunca@hotmail.com

Çamur at izi kalsın

’’ Meyve veren ağaç taşlanır’’ diye atalarımız ne de güzel dillendirmişler! ‘’Çamur at izi kalsın’’ cı politikalarla hiçbir zaman sizi ve yaptıklarınızı gölgeleyemezler. Yıllardır biz engellilerin yaşama entegre olmaları için denize hep su taşıdınız. Bize balık tutmayı öğrettiniz, tüm yolları aşıp, önümüzdeki setleri kaldırdınız. Bize insan olduğumuz için değer verip, el verdiniz düşlerimize; bir çok engellinin içindekanayan spor aşkına merhem oldunuz.

h.buz_mavi@hotmail.com