GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TOKYO 2020 MADALYA PROJESİ

Tokyo’da düzenlenecek 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın başlamasına neredeyse 1 yıl var. Ancak Japonya zamanını boşa harcamıyor. Tokyo Olimpiyat Oyunları ve Paralimpik Oyunları Düzenleme Komitesi (Tokyo 2020), olimpiyat ve paralimpik madalyalarını yapmak için Japonya’nın dört bir yanında ‘Tokyo 2020 Madalya Projesi’ adı altında bir dönüşüm hareketi başlattı. ‘Tokyo 2020 Madalya Projesi’ resmi olarak ‘Ülke Genelinde Katılım Programı’ adı altında sürdürülüyor.

Elektronik Cihazlar Toplandı

Nisan 2017 ile Mart 2019 arasındaki 2 yılda, yaklaşık 5 bin altın, gümüş ve bronz madalya üretmek için gereken metallerin yüzde 100’ü, Japonya’nın dört bir yanındaki insanlardan gelen küçük elektronik cihazlardan elde edildi. Tokyo 2020 Oyunları sırasında sporculara verilecek her madalya geri dönüştürülmüş metallerden yapılacak.

Bağışlar Eritilecek

Japon yetkililer, küçük tüketicinin katıldığı bu çevre dostu, sürdürülebilir elektroniklerin geri dönüştürülmesi projesinin ve topluma katkıda bulunma çabalarının Tokyo 2020 Oyunları’nın ülkelerine bir mirası olacağını umuyor. Biz de kesinlikle bu görüşe katılıyoruz. Japonya genelindeki insanlar tarafından bağışlanan küçük elektronik cihazlar, hükümetin ‘Küçük Atık Elektrikli ve Elektronik Ekipmanların Geri Dönüşümünü Destekleme Yasası’ uyarınca akredite edilerek tasfiye olacak. Madalyalar, eritme müteahitleri tarafından altın, gümüş ve bronz unsurların çıkarılmasından sonra üretilecek.

Projeden İlginç Bilgiler

Projede dönüştürülecek elektronik cihazların toplanma dönemine ait ilginç bilgiler var. Bu bilgilerin bir kısmını aşağıda sizler için derledik:

■ Toplama dönemi: 1 Nisan 2017- 31 Mart 2019.

■ Toplanan cihaz sayısı: Japonya genelinde belediye yetkilileri tarafından toplanan miktar (cep telefonları dahil, küçük kullanılır elektronik cihazlar): Yaklaşık 78 bin 985 ton.

■ Japonya genelinde Japon mobil taşıyıcı firması NTT Docomo mağazaları tarafından toplanan miktar (yalnızca kullanılmış cep telefonları) yaklaşık 6 milyon 210 bin.

■ Toplanan metallerin son miktarı: Tokyo 2020’ye göre yaklaşık 80 bin ton geri dönüştürülmüş aletten sadece 32 kilo altın, 3.5 kilo gümüş ve 2.2 kilo bronz (bu durumda bakır ve çinko) elde edildi.

■ Katılan belediyeler: 1621. Ülke genelinde 1741 şehir, kasaba ve köyün yüzde 90’ı kampanyaya katıldı.

Görme engellilerin yollarına tuzak

Görme engelli bireylerin en büyük sorunlarından biri de kent içi ulaşımı sağlamak. Görme engellilerin sosyal yaşamlarındaki ihtiyaçlarını bağımsız olarak giderebilmeleri için yapılan sarı şeritli yola ‘engelli takip yüzeyi’ deniyor. Şehir içlerinde, hava alanlarında, metrolarda rastladığınız yerlerdeki çoğu zaman sarı ve gri renkli kabartı şeklindeki uzun şeritleri hepimiz biliyoruz. İşte bu yüzeyler günümüzde engelliler için artık çoğu yerde bir tuzak haline dönmüş durumda. Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin birçok şehrinde bu işgaller gün geçtikçe çoğalıyor. Geçtiğimiz günlerde işgal haberleri Kadıköy, Ümraniye ve Bakırköy Belediyelerinden geldi. Kadıköy’de yer alan bir eğlence mekanı, görme engelliler için yapılan yürüme yolunu kapatıyor. Yanındaki başka bir işletme ise daha da ileri giderek, yola masa ve sandalye koyup engellilerin geçişini tamamen engelliyor. Belediyeye şikayette bulunan vatandaşların ve engelli kardeşlerimizin girişimleri sonuçsuz kalıyor.

İşgal Sürüyor

Ümraniye’de ve Bakırköy’de de engelli takip yüzeyleri esnaflar ve araçlar tarafından işgal edilmiş durumda. Ümraniye’de bulunan Bahçevan Sokak üzerinde 3 kafe masa ve sandalyelerini bu alanların üzerine koyuyor. Ümraniye’de bulunan Çiftlik Sokak’ta ise beton bir çiçek saksısının yine bu takip yüzeyi üzerinde konulduğu görülmüş ve fotoğraflanmış. Yeşil Sokak’ta ise, araçlar bu alanları engelleyecek şekilde kaldırıma park etmiş durumda. Bu durum görme engelli kardeşlerimizi trafiğe açık olan yolda yürümek zorunda bırakarak hayati tehlike riski yaratıyor. Bugün ayın 19’u. Bu skandalların sosyal medyaya yansımasının üzerinden yaklaşık 2 hafta geçmiş olmasına rağmen belediyelerden henüz olumlu bir girişim ya da gelişme haberi almadık.