GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO 2020
| Milliyet

TOKYO 2020

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Tokyo 2020  Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları`nın yapılması ile ilgili henüz bir karar vermediler.

Yayınlanan bir bildiriye göre; önümüzdeki günlerde Uluslararası Paralimpik Komitesi, sporcu temsilcileri ve Dünya  Spor Federasyonları ile bir toplantı yapacak.

Bir gün önce  Futbol Federasyonumuzun en yetkili ağızları “Hayır 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası asla ertelenmeyecek” dedikten birkaç saat sonra, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) şampiyonayı  bir yıl erteledi. Çok da doğru yaptı. Öte  yandan Tokyo`da yapılması düşünülen 2020 Paralimpik Oyunları`na 4.750 engelli sporcu ve yaklaşık 2.500 refakatçi, antrenör, kondisyoner ve fizyoterapist v.s. katılacak. Yani toplam, neredeyse dünyanın tüm ülkelerinden 7.500 kişi Tokyo’ya gelecek.

Unutulmaması gereken bir nokta da, korona virüse yakalanıp iyileşen insanların bir kısmında  bir süre sonra virüsün yeniden aktif hale gelmesi. Buradaki en önemli hususlardan biri de, engelli sporcuların ve yanındakilerin çeşitli  müsabakalara toplu taşıma araçları sayılabilecek araçlarla gidecekleri ve bu nedenle virüse yakalanmaları riskinin çok yüksek olması.

Umarız Uluslararası Olimpiyat Komitesi de, Futbol Federasyonumuzun vermiş olduğu yanlış kararı gibi; yani müsabakalar seyircisiz yapılacak şeklinde bir hataya düşmezler. Bilindiği gibi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi`nin (IOC) Başkan Yardımcısı Sevgili Prof.Dr.Uğur Erdener… Kendisinin de, özellikle engelli sporcular için bu oyunların ertelenmesi konusunda elinden geleni  yapacağını biliyoruz.