GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO’DA KAZAN KAYNIYOR
| Milliyet

TOKYO’DA KAZAN KAYNIYOR

Geçtiğimiz hafta Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın Başkanı Hashimoto, Japonya’daki COVID-19 vakalarının artmasına rağmen iptal edilmeyeceğini tekrar dünyaya duyurmak zorunda kaldı. Hashimoto, “Çeşitli endişeler var ancak Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi olarak oyunları iptal etmeyi düşünmüyoruz” dedi.

İktidardaki LDP Partisi’nin 2 numaralı ismi Nikai’ye perşembe günü bir röportajda iptalin hâlâ bir seçenek olup olmadığı soruldu. “Elbette” diye cevapladı ve Tokyo Oyunları enfeksiyonlarda bir artışa neden olursa “Olimpiyatlara sahip olmanın bir anlamı olmayacağını” ekledi.

Hashimoto, Nikai’nin endişesini kabul etti ve muhtemelen Japon halkı tarafından paylaşıldığını öne sürdü. Anketler, Japonya’da salgın sırasında Olimpiyatların düzenlenmesine karşı çıkanların yüzde 80 olduğunu gösteriyor.

“Onun (Nikai) endişeli olması, Tokyo 2020 olarak ciddiye almamız gereken bir nokta. Onun yorumu bize, kendimize güvenmemizin veya Oyunları teslim etmek için tamamen hazırlıklı olmanın ne kadar sıkıcı olduğunu hatırlattı.”

Japonya’da COVID-19 vakaları artıyor. Buna rağmen, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Tokyo organizatörleri baskı yapıyor. Gelirinin yüzde 73’ü yayın haklarının satışına dayanan IOC, erteleme nedeniyle nakit akışının durduğunu gördü. Japonya, Olimpiyatları düzenlemek için şimdiden en az 15 milyar dolar yatırım yaptı ve ulusal denetimler bunun iki katına çıkabileceğini gösteriyor.

British Medical Journal, bu hafta bir başyazısında Japonya ve IOC’nin Olimpiyatlara devam edeceğini sorguladı. Organizatörler, olimpiyatların ‘güvenli ve emniyetli’ olacağını söylediler  ancak British Medical Journal başyazısında buna meydan okudu.

“Kararlılık cesaret verici olsa da faydalar ve riskler konusunda şeffaflık eksikliği var ve Tokyo 2020 gibi uluslararası kitle toplanma etkinlikleri hâlâ  güvenli değil.”

Perşembe günü, Japonya’nın aşı uygulamasından sorumlu Hükümet Bakanı Taro Kono, Olimpiyatlar devam etse bile, salonlarda hiçbir türden taraftar olmayabileceğini ve ülke çapında vakalar arttıkça müsabakaların boş mekanlarda yapılması gerekeceğini söyledi.

Bakalım ne zaman net bir şey duyabileceğiz.