GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO’DA SULAR DURULMUYOR
| Milliyet

TOKYO’DA SULAR DURULMUYOR

Gün geçmiyor ki Tokyo’dan bir istifa haberi gelmesin. Şimdi de 2020 Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın  yaratıcı lideri Hiroshi Sasaki, kadınlara yönelik sarf ettiği aşağılayıcı sözler üzerine istifa etti.

Bu yılki Oyunların açılış ve kapanış törenlerinin baş kreatif direktörü olan Sasaki, grup sohbeti aracılığıyla bir planlama grubuna, popüler bir Japon kadın şovmen olan Naomi Watanabe’nin bir “Olympig” rolü oynayabileceğini söylüyor.

Ardından Sasaki, perşembe günü erken saatlerde oyunların organizatörleri aracılığıyla yaptığı açıklamada, ” Fikirlerimde ve açıklamalarımda çok uygunsuz bir ifade vardı” diyerek, ” Watanabe’den ve bu tür içeriklerden rahatsızlık duyan tüm insanlardan içtenlikle özür dilerim.” açıklaması yaptı.

Sasaki’nin, Tokyo 2020 Başkanı Seiko Hashimoto’ya çarşamba günü akşamı geç saatlerde istifa ettiğini söylediği biliniyor. Hashimoto , Tokyo 2020 CEO’su Toshiro Muto  ve diğer organizatörlerin ilerleyen günlerde bir basın toplantısı yaparak konuyu ele almayı planladığı konuşulanlar arasında.

Geçen ay Yoshiro Mori kadınların çok konuştuğunu söylediğinde, sarfettiği  cinsiyetçi sözlerle öfkeye neden olduktan sonra Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi Başkanlığından istifa etti. Eski bir başbakan olan 83 yaşındaki Mori’nin yerini, oyunlarda cinsiyet eşitliğini en önemli öncelik haline getirme sözü veren atlet-politikacı Hashimoto almıştı.

Sasaki, Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik  Oyunları’nın Covid-19 salgını nedeniyle bir yıl ertelenmesinin ardından olimpiyat organizatörlerinin basitleştirilmiş törenler için planları yenilemeye çalıştığı Aralık ayında yaratıcı ekibin başına getirildi.

Bir taraftan aşı protokolleri konuşulup, TOKYO 2020’nin  yapılıp yapılmayacağı tartışılırken,  bir yandan üst üste gelen bu üst düzey sarsıcı yönetim değişiklikleri Oyunlara olan güveni de sarsıyor. Şu anda bir değişiklik olmazsa Olimpiyat Oyunları Tokyo’da 23 Temmuz- 8 Ağustos, Paralimpik Oyunları da 24 Ağustos- 5 Eylül  tarihleri arasında yapılacak.