GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
TOKYO’YA TIBBİ YARDIM TEKLİFİ
| Milliyet

TOKYO’YA TIBBİ YARDIM TEKLİFİ

Tokyo’nun Yaz Oyunlarına ev sahipliği yapması konusunda endişeli Japon halkını rahatlatmaya çalışma görevi maalesef Uluslararası Olimpik ve Paralimpik Komitelerine düştü. Spor etkinliğine gelecek çoğu sporcunun aşılanacağı duyuruldu.

IOC Başkanı Thomas Bach, geçen hafta Tokyo Olimpik Köy ve diğer spor merkezlerindeki sağlık operasyonlarına yardımcı olmak için ek sağlık personeli göndermeyi teklif etti.

Salgın sebebi ile ertelenen Oyunların Temmuz ayında başlamasına 10 haftadan daha kısa bir süre kala, Tokyo ve Osaka dahil Japonya’nın çoğu, COVID-19 enfeksiyonlarındaki ani artıştan sonra olağanüstü hal altında.

Dalgalanma alarmı tetikledi ve Japonların çoğu oyunların ertelenmesini veya iptal edilmesini istiyor.

Thomas Bach, virüs kısıtlamaları nedeniyle bu hafta Tokyo’ya ziyaretini iptal etmek zorunda kaldı. IOC ile yerel organizatörler arasında yapılan toplantı sonrası verilen mesaj netti:

“En önemli ilke çok açık. Olimpik köy güvenli bir yer ve Tokyo 2020 Olimpik ve Paralimpik Oyunları güvenli bir şekilde organize edilecek.”

Ancak Japonya dördüncü bir enfeksiyon dalgasıyla mücadele ederken, 6.000 üyeli Tokyo Tıp Doktorları Derneği ve diğer iki doktor derneği çevrimiçi olarak yayınlanan açık bir mektupta, “Yetkililerin IOC ve IPC’yi Oyunları düzenlemenin zor olduğuna ikna etmelerini ve Oyunları iptal etme kararını almalarını şiddetle rica ediyoruz” dediler.

Mektupta, “Virüsler insanların hareketleriyle yayılıyor” deniyordu. “Olimpik ve Paralimpik Oyunları salgını daha da kötüleştirirse, acı çekmesi ve ölmesi gerekenlerin sayısını artırırsa Japonya ağır bir sorumluluk üstlenecek” vurgusu yapıldı.

Japonya’nın 126 milyonluk nüfusunun yalnızca yüzde 1-2’si tamamen aşılanmış durumda ve yaşlı nüfusun bile Oyunlar başlamadan önce tamamen aşılanması olası değil. Şu anda aşılanmış sağlık çalışanlarının oranı bile yüzde 30’un altında.

Thomas Bach, endişeleri gidermek için yaptığı açıklamada açık bir teklifte bulunarak IOC’nin fazladan sağlık personeli göndermeye istekli olduğunu söyledi.

Bakalım cevap ne olacak ve ilerleyen zamanda heyecanlı günler bize ne gösterecek?