GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

TOROĞLU’NUN AYIBI (II)

Bir süre önce Lig TV de gazilerimizin futbol maçını izlerken Bunlar yarı ölü, sağ değil bunlar diyen Erman Toroğlu na, engelli sporcu ve okuyucularımızdan gelen tepkileri bu sütunlarda yansıtmıştık.

23 Ağustos da Hürriyet Gazetesindeki köşesinde, bu söylediği söze hiç değinmeden, şehitlerden, gazilerden bahseden Toroğlu bir noktayı herhalde anlamak istemiyor. Bu ülkede yaşayan aklı selim sahibi her Türk vatandaşı, Toroğlu’nun şehitler ve gaziler ile ilgili söylediği tüm sözlere aynen katılır. Başka türlü düşünmek mümkün mü? Ülkenin gencecik evlatları teröre kurban giderken, kim bunun aksini düşünebilir?

Ama Toroğlu bunları söylerken, engelli insanlarımıza Bunlar yarı ölü, sağ değil bunlar demiştir. Hiçbir engelli insanımıza yarı ölü demeye kimsenin hakkı yoktur. Hatasını anlar 22 sene eli ayağı tutmayan, bir tek adım atamayıp, oturamayan, ama çok zeki, yattığı yerde okuma, hatta İngilizce öğrenen, evimizin reisi olan rahmetli ağabeyimle birlikte yaşadım. Ne ben, ne ailem, ne de çevremdeki insanlardan biri dahi ona Yarı ölü gözüyle bakmadı. Gelen tepkiler de bu yüzdendir. Bizim de tepkimiz bunun içindir.

Keşke Toroğlu da rahmetli ağabeyim kadar insancıl olup dengeli konuşabilse idi. Ama o işi laf kalabalıklığına getirip, terbiye ve insanlık sınırlarını zorlayan bu sözlerini unutturmaya çalışıyor. 4 Eylül Pazartesi Posta Gazetesi’ndeki Çengelli İğne köşemizde, Toroğlu nun bu sözlerinden dolayı gelen yüzlerce tepkiden bir kısmını sizlerle paylaşacağız. Yazısının sonunda ise Sakın bazıları bu konuda ucuz kahramanlık yapmasınlar buyurmuş. Yani bu tepkileri koyan bedensel engelli insanlarımız ile Toroğlu’nu eleştiren ben ve Fanatik Gazetesi yazarı Hamit Turhan, ona göre ucuz kahramanlarız. Bu konuda atalarımızın bir sözü aklımıza geliyor. Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş.