GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

TRISOME GAMES 2020/ANTALYA

Türkiye önümüzdeki yıl önemli bir uluslararası organizasyona daha ev sahipliği yapacak. ‘Down Sendromlu Sporcuların Olimpiyat Oyunları’ olarak kabul edilen ‘Trisome Games 2020’ 31 Mart–7 Nisan 2020 tarihleri arasında Antalya’da yapılacak.  

İlk defa 2016 senesinde İtalya’nın Floransa şehrinde düzenlenen Down Sendrom Olimpiyatları Fransa ve İngiltere’nin adaylıklarına rağmen ülkemize verildi. Bunda, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı sevgili Birol Aydın’ın Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olması da önemli rol oynadı.  

Yapılacak olan oyunlara yaklaşık 60 ülkeden 1000 down sendromlu sporcu, 500 antrenör ve idareci, 500 özel sporcu ailesi olmak üzere toplamda 2000 kişinin katılması bekleniyor. Böyle büyük bir organizasyonun Antalya’da başarılı olacağına hiç şüphemiz yok. Nedeni ise; önce Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerinin son senelerde bu organizasyonlar ve özel sporcu sayısının ülkemizde artmasındaki büyük katkılarıdır.  

Bir diğer güvencemiz ise; Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Doç. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu…Sevgili müdürümüz Hacıcaferoğlu , engelli sporlarına özel bir değer vermekte ve bu konuda önemli çalışmalar yapmaktadır. Böyle olduktan sonra da bu organizasyondan yüzümüzün akı ile çıkacağımıza eminiz.  

Ayrıca Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı da (TESYEV) gerekli destekleri sağlama konusunda elinden geleni yapacaktır.  

Oyunların 2. tanıtım toplantısı ise geçtiğimiz hafta içi Antalya’da yapıldı. Toplantıya katılan, Dünya Down Sendromlular Federasyonu (SUDS) Başkanı Dr. Geoff Smedley, Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, her iki federasyonun Yönetim, Teknik ve Sağlık Kurulları üyeleri ile Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu organizasyon hakkında ayrıntılı bilgi verirken, ülkemizde böylesine büyük bir spor olayının gerçekleştirilmesinin önemine vurgu yaptılar.  

Atletizm, yüzme, jimnastik, masa tenisi, judo, basketbol, futbol, voleybol gibi branşlarda gerçekleştirilecek olan ‘Trisome Games 2020’, gerek engelli sporları konusunda toplumdaki farkındalığı artırması, gerekse ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir misyonu yerine getirecektir.