GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

TSYD VE ENGELLİLER

25-27 Aralık’ta Antalya’da TSYD’nin organize ettiği ‘Medya – Olimpizm ve Futbol Semineri’ yapıldı. Yedi oturum şeklinde yürütülen seminerde, “Zirveye giden yol’ başlığı altında futbol ve futbolda yeni yapılanmalar, kadınlarımız sporun neresinde, pistler de renklenecek, 12 Dev Adam’ın dönüşü, bir barış köprüsü olarak spor, kimliğimiz ve yarınımız bölümleri tartışıldı.

Gözlerimiz boşuna sekizinci oturum olarak engelliler ve sporu aradı. Oysa TSYD Başkanı Onur Belge, grup olarak beğendiğimiz bir başkandı. Ve kendisinin de engelliler sporu konusundaki hassasiyetimizi ve bu sporun önemini bildiğini düşünüyorduk. Yalnız o mu? Zaman zaman da olsa engelliler sporuna destek veren Deniz Gökçe de unuttu. Geçen sene Zihinsel Engelliler Olimpiyatı’nın açılışına davetimiz üzerine birlikte gittiğimiz ve üç gün sonraki finallerde yeniden karşılaştığımız Sevgili Togay ağabey (Bayatlı), kendisine “Biz işte insanı böyle zehirler, buralara getiririz” dediğimizde; cevaben, “Yavuzcuğum zehirlemek ne demek, sen bizi temizliyorsun” dememiş miydi?

Engelliler sporuna Fanatik ve Milliyet’te üç yıldır destek veren, hiçbir isteğimizi geri çevirmeyen Sevgili Necil Ülgen’in de mi hiç aklına gelmedi?

İşin duygusal yönü bir tarafa, 12 Dev Adam’ın dönüşü diye basketbolda Avrupa ikinciliği ve sonrası konusunda oturum yapılırken, tekerlekli sandalye basketbolunda 22 yaş altı 12 Dev Adamımız’ın yine aynı yıl içinde Avrupa ikincisi olduğunu kimse düşünmedi mi? “Türkler Avrupa ikincisi olarak sansasyon yarattı”, “Türkler geliyor” diyen Avrupa basınındaki haberlerin hiçbirini de mi görmediler? Türkiye Spor Yazarları Derneği, engelliler sporu olmadan İstanbul’da olimpiyat düzenlenemeyeceğini, bunun uluslar arası bir kural olduğunun hala farkında değil mi?

Lafa gelince konuşuyoruz. Ama engelliler sporuna ilgi gösterecek kurumların başında Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin gelmesi gerekmez mi? Neyse, ben fazla ileri gittim galiba? Hem onlar gibi meslekten spor yazarı değilim, hem de haddimi bilmiyorum. Siz bildiğiniz yolda yürüyün sevgili spor yazarı ağabey ve kardeşlerim, benim söylediklerime bakmayın.

SKOR yazarlığına devam