GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları Posta

Yavuz Kocaömer Posta

THY, 15 Ağustos’tan geçerli olmak üzere engelliler ile ilgili uçuş şartlarini yeniden belirledi. Buna göre, artık engelli insanlar hava yollarımızda uçtuğu taktirde yanlarında muhakkak bir refakatçi de bulundurmak zorunda olmayacaklar.

Daha önceki uygulamada, engelli insanlarımız yaptıkları uçak yolculuklarında muhakkak bir refakatçi ile birlikte seyahat etmek zorundaydı. Bu da, gerek masraf yönünden, gerekse refakatçi bulamayan engelliler için büyük bir sorun teşkil ediyordu.

Geçen yıl Almanya’dan Türk Hava Yolları ile getirdiğimiz bir tekerlekli sandalyeli seminer hocasını, dönüşte Istanbul’dan yine Türk Hava Yolları ile Köln’e gönderirken bu sıkıntıları bizzat yaşadık. Refakatçisi olmadığı için, kendi ihtiyaçlarını da görebilen bir tekerlekli sandalyeli yolcu olmasına rağmen, Türk Hava Yolları’nın havaalanındaki yetkilileri yolcuyu uçağa almak istemediler. Uçağın kalkmasına çok az bir zaman kala hayırsever bir vatandaşımız refakatçi olmayı kabul etti ve yolcumuzu Almanya’ya gönderebildik.

Daha sonra, bu yıl ortalarında Türk Hava Yolları, 22 kişilik bir engelli sporcu kafilesini benzeri nedenle kabul etmediği için, kafileyi Bremen’den Istanbul’a Lufthansa Hava Yolları ile getirip yine aynı hava yolları ile geri göndermek zorunda kaldık. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkün.

Şmdi artık bu tip seminer ve spor müsabakalarında milli hava yollarımızı kullanabileceğiz. Geç de olsa hava yollarımız bu bakımdan batı standartlarına uygun hale getirildi.  

Engelliler turizmi

Bugün Avrupa’da engelliler turizmi her geçen gün daha da gelişmekte. Konuyu biraz araştırdığınızda, Ispanya, Italya, Yunanistan, Portekiz gibi ülkelere, özellikle satın alma gücü yüksek Alman toplumunun engellilerinin, kendilerine uygun olarak düzenlenmiş otellere, kişisel veya grup halinde seyahat imkanlarının olduğunu ve bunu uyguladiklarını görüyoruz.

Şimdi hava yollarımızdan sonra sıra artık güneydeki otellerimizde. Her otelin yapacağı 10 ile 20 adet engellilere uygun oda düzenlemesinin turizmimize katkıları olacağı kesindir. Bu konuda ilgilenen oteller de 0212.255 13 50 – 255 31 08 nolu telefonlardan TESYEV’e başvurabilirler.

Türk Hava Yolları, bir süre önce gazete ilanlarıyla, bu kriz döneminde özellikle yurt dışı uçuslarda milli hava yolumuzun tercih edilmesi için halkımıza çağrıda bulundu. Biz de uyduk ve hemen ilk uçusumuzu Türk Hava Yolları’na çevirdik. Yaklaşık bir yıldan fazla dış hatlarda Türk Hava Yolları’nı kullanmayan bir yolcu olarak, uçuştaki servisten ve gösterilen güleryüzden son derece memnun kaldık. Ancak, Istanbul çıkışlı iki uçuşumuzda da havaalanındaki görevli personel için aynı şeyleri söylememiz mümkün olmadi. Sanki görevlerini zorla yapıyormuşçasına bir davranış içinde olduklarını izledik. Hele bir keresinde, neredeyse hakarete uğramadan uçağın kalkacağı kapıdan geçip uçağa bindiğimizde rahatladığımızı hissettik.

Istanbul-Ankara hattı

Bir de yıllardır anlayamadığımız bir konu daha var. Istanbul’dan, Ankara haricinde neredeyse her kentimize business class servisi vardir. Ama bu durum Istanbul-Ankara hattı için geçerli değil. Oysa, en yogun hattın bu olduğunu biliyoruz. Daha çok işadamlarının kullandığı Istanbul-Ankara uçuşlarında business class uygulamasının niye yapılmadığını da bir türlü anlamış değiliz.