GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

TÜRKİYE KORUNMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLAR VAKFI

Ülkemizde korunmaya muhtaç çocuk tarifine uyan 1 milyondan fazla çocuğun en fazla 20 bin kadarına devletimiz hizmet verebilmekte. Geri kalanlar kendi başlarının çaresine bakmak durumunda. İşte bu çocuklarımızı korumak, kötü alışkanlıklara saplanmalarını önlemek ve sağlıklı bir ortamda gelişmelerini sağlamak için 1979 yılında Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı kurulmuş. Uluslararası “ SOS çocuk köyleri “ modelini aynen uygulayan karar veren vakfın bugün iki tane çocuk köyü var.

BOLLUCA ÇOCUK KÖYÜ 1992 yılında hizmete açılan çocuk köyü, İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Bolluca Köyü sınırları içinde. Bu ilk Türk çocuk köyü 12 aile evi, idari bina, köy idari müdürevi, teknisyen evi, misafirhane , çocuk yuvası, kütüphane, arıtma tesisi, jeneratör, oyun parkı ve spor sahalarından oluşmakta. 35 personelin hizmet verdiği köyde şuanda 125 çocuğumuz yaşıyor. Çocuklar burada barınırlarken aynı zamanda da öğrenimlerine devam ediyor.

BARBAROS ÇOCUK KÖYÜVakfın İzmir Şubesi 1989 `da kurulmuş . Bir hayırsever tarafından bağışlanmış 18.500 dönümlük arsa üzerinde kurulu. İzmir’in Barbaros Köyü, Pirenlik mevkiinde. Köyde yaklaşık 75 çocuk yaşamakta. Ayrıca köyde anaokulu , idari binalar, lojmanlar, oyun ve spor alanları bulunmakta.

Gençlik evi Bu yıl 25’nci kuruluş yılını kutlayan vakfın ilk gençlik evi inşaatı yakında başlayacak. Ali Rıza Çarmıklı ailesinin bağışladığı 1 dönüm arazide inşaa edilecek gençlik evinin temellerinin mayıs ayında atılması bekleniyor.

Amaç Kurulmuş ve kurulacak olan çocukköylerinin amaçları anne sevgisi ve aile anlayışı içinde kimsesiz çocukları barındırmak ve eğitmek, korunmaya muhtaç çocukların bedenen, ruhen, ahlaken ve fikren olumlu gelişmelerini sağlamak , toplum içinde yapıcı ve verimli bir kişilik kazanmalarına çalışmak. Köylerdeki aile evinde Türkiye’de ilk defa uygulanan koruyucu annelik mesleğini benimsemiş, konuyla ilgili eğitimciler tarafından eğitilmiş anneler görev alıyor. Bu anneler orta öğrenimlerini tamamlamış, dengeli karakter özelliklerine sahip, sağlam, ahlaki prensipleri olan bekar , dul veya boşanmış 25 – 40 yaş arasındaki Türk vatandaşlarından seçiliyor. Köydeki her aile evinde 8 ila 10 çocuk anneleriyle beraber ayrı bir evde yaşıyor. Kendisine güven verecek ve onunla ilgilenecek anneye kavuşan değişik yaşlardaki kızlar ve çocuklar dayanışma içinde bir arada büyüyor. Eğer köye gelen öz kardeşler varsa kesinlikle birbirlerinden ayrılmıyor.

Neden önemli ? Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizi ne kadar çok sokaktan uzaklaştırılır, kötü alışkanlıklar edinilmesine engel olunursa , ülkemizde de geleceğimize daha güvenle bakmak o ölçüde artacak. “ Kaderin cilvesi “ diyeceğiniz olaylar sonunda sokakta yaşamak zorunda kalan çocuklarımızın içinde doğuştan veya sonradan engelli olanlar da var.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfının Başkanı 30 yıllık dostum Pınar Aran. Kendisiyle henüz konuşmadım. Ama bu satırları okuduktan sonra eminim ki bir araya geleceğiz. Bu Çocuk köylerinde hiç değilse bir aile evinin engelli çocuklarımıza nasıl hizmet vereceğini konuşacağız. Sizlerin de destekleriyle bir kısım çocuğumuz daha hem de engelli çocuklarımız sokakta yaşamaktan kurtulacak. Vakıfla temasa geçip daha fazla bilgi almak isteyenler için aşağıda adres ve telefonlarını veriyoruz.

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı İstanbul Merkez :Altan Erbulak Sok. Hoşkalin Apt. No. 4/5Mecidiyeköy – İstanbulTel : ( 0 212 ) 274 95 45 – 267 22 70Faks: ( 0 212 ) 267 05 04

İzmir Şubesi : 374. Sokak No.4 35100 Bornova – İzmirTel : ( 0 232) 486 74 71 Faks : ( 0 232 ) 461 04 74