GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

TÜRKİYE MİLLİ PARALİMPİK KOMİTESİ NE İŞ YAPAR?

Son zamanlarda konuları bilmeyenler, okumasını sevmeyenler, ama lafa gelince çenesi durmayanlar yine sağda solda konuşuyor. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin tüzüğüne göre amacı; “Her türlü politik, ekonomik ve dinsel etkinliğin dışında kalarak, paralimpik hareketinin amacına ulaşmasına katkıda bulunmak, paralimpik oyunlarının ülkemizde düzenlenmesini sağlamak, düzenlenecek paralimpik oyunlarında ülkemizin temsilini sağlamak ve engelliler sporuna Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) tüzüğüne uygun olarak katkıda bulunmak.”

Çok bilenlerYani bazı ‘çok bilenlerin’ konuştuğu gibi Türkiye Milli Paralimpik Komitesi bir yardım derneği değildir. Paralimpik oyunlarına katılma hakkını kazanan sporculara ve onların bağlı bulundukları federasyonlara maddi destek sağlamakla yükümlü olmamasına rağmen, bu konuda çalışmalar yapmaktadır. Örnek mi? 2012 Londra Paralimpik Oyunları’na katılacak olan bedensel ve görme engelli sporcuların toplam 675 bin Türk Lirası tutan kamp masraflarını ödedi. Ayrıca BP ile yaptığı sponsorluk anlaşması sonunda 8 sporcuya 1 yıllığına 165 bin Türk Lirası destek verildi. Bunlara rağmen, hiçbir şey yapmayan, doğru dürüst bir sponsor bulamayan federasyonlar sadece laf üretmektedir. Bundan da en çok Türkiye’de engelliler sporu yara almaktadır.

EtkinliklerTürkiye Milli Paralimpik Komitesi ayrıca ‘Uluslararası İlham Projesi’ ile çocukların ve gençlerin oyun, beden eğitimi, spor ve fiziksel etkinlik yoluyla gelişmelerinin desteklenmesi projesinin içinde yer almakta. Ayrıca dünyada ilk defa ‘Uluslararası Paralimpik Gençlik Yaz Kampları’nı hayata geçirdi. Tüm bunların yanı sıra, ‘Paralimpik Okul Günleri’ çalışmaları tüm hızıyla devam etmekte. Bu çalışmalarda 15-20 sene sonrasının Türkiyesi’nde, çeşitli kademelerde görev alacak gençlere paralimpik oyunları ile ilgili bilgiler veriliyor. Laf üretmeyi bırakıp iş yapmak isteyenler varsa, gelirler Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ile birlikte projelerde çalışırlar. Aksi halde tarih kimin ne yaptığını bir gün yazacaktır.