GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ULUSLARARASI ÇALIŞTAY`DAN HABERLER

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) 07- 09 Eylül 2018 tarihleri arasında İspanya- Madrid’de ‘Üye Çalıştayı’ düzenledi. Bu çalıştaya Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal, Hukuk Kurulu Başkanı Av. Mert Yaşar ve Yönetici Asistanı Ceren Demir katıldı. Yaklaşık 165 ülkenin üye olduğu Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin bu toplantısına 112 ülke yetkililerini gönderdi.

İŞBİRLİĞİ YENİLENDİ

Yapılan çalıştayda, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile Uluslararası Paralimpik Komitesi arasında 10 Mart 2018 tarihinde imzalanan işbirliği anlaşması, 2032 yılına kadar uzatıldı. Anlaşmaya göre IPC’ye sağlanacak bazı finansal destekler, oyunların yönetimi, Paralimpik markası ve pazarlama hakları, yayın hakları gibi konularda işbirliği yapılacak.

Bunun yanında, sporcu merkezli organizasyon ve sporcu konseyi stratejisi de çalıştayın gündem maddeleri arasındaydı. Önemli konulardan biri olan sınıflandırma da o günlerde masaya yatırıldı.
BİREYSEL SPORLAR ENGELSİZ FEDERASYONLARA

Çalıştayda bu yılki önemli konulardan biri de, bir kısım bireysel ve takım sporlarının uluslararası federasyona devredilmesiydi. Bu bağlamda takım sporlarını bir kenara bırakırsak, okçuluk, masa tenisi, tenis, yelken, bisiklet, triatlon, taekwondo ve badminton sporları bundan böyle uluslararası federasyonlara bağlı her ülkenin, bu konularla ilgili engelsiz spor federasyonlarına bağlandı.

DOÇ. DR. METİN ŞAHİN`E TEŞEKKÜRLER

Daha önce de defalarca yazdık. Çok bilenler ‘Yavuz Kocaömer bedensel engelliler sporunu bitirmek istiyor’ diye abuk subuk laflar ettiler. Bu bir uluslararası kural. Ülkemizde bunu şu anda bizdeki bilgilere göre uygulayan, yani engellileri çatısı altına alarak onlara branş açan yalnızca Türkiye Taekwondo Federasyonu. Bunun için Başkan Doç. Dr. Metin Şahin’e bir kez daha teşekkürlerimizi ve sevgilerimizi sunuyoruz.

UMARIM BU İŞE ÇÖZÜM GETİRİLİR

Yaygın bir şekilde yapılan okçuluk, masa tenisi gibi sporlarımızın federasyonlarından henüz ses yok. Halbuki bu karar, yukarıda spor branşlarını saydığımız ulusal federasyonlar için bir mecburiyet.

Bu konuda Spor Genel Müdürlüğü de çalışmaları askıya aldı. Şu anda hiçbir şey yapılmıyor. Hele Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun bu konudaki davranışlarını daha önce yazmıştık.

İşte bu koşullarda ülkemizde engelli sporları, sporcularımızın, antrenörlerin ve kulüplerimizin destek ve çalışmaları ile ilerliyor. Umarız bu konularda Gençlik ve Spor Bakanlığımız, ilgili federasyonlarla görüşerek bir çözüm getirir.

KADER MAHKUMLARINA

Sizlerden yüzlerce mektup alıyoruz. Takdir edersiniz ki, bu köşede mektupların hepsine yer vermek mümkün olmuyor. Öte yandan, daha önce de yazmıştık, “Hanım mektup arkadaşı arıyorum” diyen, giysi ve maddi yardım isteyen kişilerin mektuplarını ne yazık ki yayınlayamıyoruz. Onun dışında elimizden geldiği kadar destek olmaya çalışıyoruz. Mektupları hemen yayınlanamayan kardeşlerimiz kusurumuza bakmasın.

ENGELSİZ ÖĞRENCİLER BAŞVURMASIN

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) şu anda yaklaşık 550 engelli lise ve üniversite eğitim bursu veriyor. Bu da vakfın sitesinde ilan ediliyor. Konumuz ise; birçok engelsiz üniversite öğrencimizin, vakfımıza başvurarak burs talep etmeleri. Yani bu gençler siteye girdiklerinde bursun kimlere ve ne gibi koşullarla verildiğine bakmıyorlar bile. İşte gençliğimizin bir bölümünün ilgisizliği.

ENGELLİ AVUKATLAR

Engelli Avukat Esen Öztoprak Yılmaz’dan bir mail aldık. Kısaca şöyle diyor: “Engellilerin eğitimi için sağladığınız destekler ve engelli doktor arkadaşımızın mücadelesi beni bu maili yazmaya itti. Yüzde 40 ortopedik engelli bir avukatım.

2 senedir özel sektörde iş arıyor, bulamıyorum. Biz engelli avukatların ciddi bir problemi var. Önyargıları aşamıyoruz. Öte yandan devlette bize açılan kadro sayısı çok az. Öyle ki 2012- 2016 yılları arası Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) ile istihdam edilen avukat sayısı sadece 80.

Bizler sağlık raporu şartı nedeniyle hakim ve savcı da olamıyoruz. En azından kamu kurumlarındaki engelli kadrolarında avukatlara daha fazla şans verilirse, işsizlik problemimizi daha kolay aşabileceğiz.”

Telefonda görüştük

Avukat Esen ile telefonda görüştük. Kendisi burada yazamayacağımız pek çok yanlışı anlattı. Biri şöyle: Bundan bir süre önce, bir büyük bankada hukuk servisinde işe alınmış. Bankaya gittiğinde kendi çalışacağı bölüme asansör olmadığını görmüş ve merdivenleri çıkmak zorunda kalmış.

Bu durumu da ilgili birimlere “Buna bir çözüm bulun” diye iletmiş. Kendisine gelen cevap ‘hizmet akdinin deneme süresi içinde fesh edildiği’ olmuş (Bankanın ismi bizde mevcut). Bu tip davranışlara ilk defa rastlamıyoruz. Maalesef ülkemizde bu konuda olumsuzluklar var.

ENGELSİZ ÖĞRENCİLER BAŞVURMASIN

Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) şu anda yaklaşık 550 lise ve üniversite öğrencilerimize karşılıksız aylık eğitim bursu veriyor.Bu da vakfın sitesinde ilan ediliyor. Konumuz ise; birçok engelsiz üniversite öğrencimizin, vakfımıza başvurarak burs talep etmeleri. Yani bu gençler siteye girdiklerinde bursun kimlere ve ne gibi koşullarla verildiğine bakmıyorlar bile. İşte gençliğimizin bir bölümünün ilgisizliği.

17.09.2018 Posta Gazetesi