ULUSLARARASI PARALİMPİK KOMİTESİ..

Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) Genel Kurulu geçtiğimiz hafta sonu Atina’da yapıldı. Tabii ki Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin desteğiyle. Ama Yunanistan Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) Genel Kurulu geçtiğimiz hafta sonu Atina’da yapıldı. Tabii ki Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin desteğiyle. Ama Yunanlı dostlarımız tüm ekonomik zorluklarına rağmen, mükemmel sayılabilecek bir Genel Kurul organize ettiler.

Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) toplam, ülkeler ve federasyonlarla birlikte yaklaşık 170 üyesinden 147’sinin katıldığı Genel Kurul’da, Sir Philip Craven, yine İngiliz olan rakibine büyük fark atarak başkanlığa seçildi.

Türkiye olarak desteklediğimiz Güney Kore, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kenya delegeleri de yönetim kuruluna girdiler. Enteresan olan, başkan yardımcılığında yarışan Brezilya Paralimpik Komitesi Başkanı’nın, rakibi Amerikalı’ya büyük fark atarak başkan yardımcılığına seçilmesiydi.

2020 inceleme komisyonu çerçevesinde İstanbul’a da gelen Brezilya Paralimpik Komitesi Başkanı Andrew Parsons ile önümüzdeki dönemde daha yakın ilişkiler içinde olacağımıza inanıyoruz.

Türkiye neden başkanlık, başkan yardımcılığı veya yönetim kurulu üyeliğine aday olmadı? Olsaydı seçilir miydi? Aday olmadı, çünkü bugünkü engelliler sporu anlayışı Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne bu cesareti vermedi. Ancak aday olsaydı, kesinlikle seçilirdi. Bunu da Atina’da birçok ülkenin gösterdiği ilgiden, yakınlıktan ve sorduğu sorulardan gördük.Tekrar etmekte fayda görüyoruz. Eğer  ileride çocuklarımıza, İstanbul’da Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı organize etme şansını vereceksek, engelliler sporu ile ilgili önlemler bugünden alınmalı. Artık devlet sporunu yönetenler de bu konunun ciddiyetinin farkına varmalı.