GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ULUSLARARASI SKANDAL

Kısa bir süre önce Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Valery Rukhledev, Rusya’da zimmetine para geçirme iddiaları soruşturması devam ederken, 2 ay ev hapsinde tutuldu.

2013 yılında ICSD’ye başkan seçilen Rukhledev, Moskova’ daki sağırlar topluluğundan 50 milyon Ruble, yani 2 milyon 200 bin EUR civarında bir parayı zimmetine geçirmekle suçlanıyor.

1969 – 1977 yılları arasında, Sovyetler Birliği’nin Grekoromen ve Serbest stil güreşinde 6 kez İşitme Engelliler Olimpiyatı Şampiyonu olan 70 yaşındaki Rukhledev, Rus Ceza Kanunu uyarınca suçlandı. Moskova mahkemesi 23 Temmuz’ a kadar ev hapsinde tutulacağına karar verdi.

Sağırlar topluluğunun finansman departmanı başkanı olan Tatyana Zembatova da bu sürede göz altında bulunacak.

Rusya sağırlar topluluğunun eski hukuki destek sorumlusu olan Evgeny Novoseltsev de Ocak ayında kaynaklarda dolandırıcılık yaptığı şüphesiyle tutuklandı.

Yani böyle sahtekarlıklar ve suçlamalar dünyanın her yerinde oluyor. Ama yukarıda da yazdığımız gibi, o ülkelerde, o suçları işlediği düşünülen zanlılar ile ilgili olarak  hemen devlet tarafından gerekli müdahalelerle konuya açıklık getirilmeye çalışılıyor. Ve böyle bir kararın da istisnası olmuyor.

Bir sporcunun 6 kez Grekoromen ve Serbest güreşlerde, İşitme Engelliler Olimpiyatları Şampiyonu olması da bir şey fark ettirmiyor.

Ne diyelim; darısı ülkemizdeki bu tip yolsuzlukların da benzeri şekilde önlem alınmasının başına.

Malum bu sütunlarda yazdık; Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, minareyi kılıfına uydurarak hala ortalarda geziyor ve maalesef Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu da bu konuda çok ağır davranıyor.