GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ÜSTÜ ÖRTÜLEN REZALET-2

6 Haziran 2019’da, bu sütunlarda, bir engelli spor federasyonundaki cinsel tacizleri ve daha sonra da Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran sporcuların tehdit edilerek ifadelerinin geri alındığını yazmıştık.

Bu yazımız üzerine sizlerden çok sayıda mail, mesaj aldık. Genelde, “Açıklayın bu adamın kim olduğunu?”, “Hangi federasyon bu?”, “Niçin açıklamıyorsunuz?” gibi sözlerle karşılaştık.

Suçlu cezasını çekiyor. Bizim görevimiz, ülkemiz sporunda ve özellikle engelliler sporunda, engelli sporcularımız istismar edildiklerinde elimizdeki belgelere göre kamuoyu ile bu konuları paylaşmaktır.

Ancak federasyon ismi ve bu nasıl adlandıracağımızı bilemediğimiz kişi veya kişilerin isimlerini açıklamak bizim görevimiz değildir. Ülkemizin Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Teftiş Kurulu bize başvurduğunda elbette elimizdeki belgeleri kendilerine vereceğiz.

Bundan daha önemlisi, bu belgeler verildikten sonra yine hangi güçlerin, hangi çıkarlar doğrultusunda devreye girip bu işin örtbas edilmesini sağlayacağını ihtimalini de aklımızda tutmaktayız. Sporda bu tip cinsel tacizler tüm dünyada var. Ancak oralarda olay ortaya çıkınca örtbas edilmiyor.

O suçlular cezalarını çekiyor ve bir daha sporla ilişkileri olmuyor. Bizde ise, Tahkim Kurulu’nun verdiği 2.5 aylık bir işten el çektirme cezası ile sınırlı kalıyor (daha önce örneklerini yaşadığımız gibi). Çünkü ceza 3 ay olursa, o federasyon başkan ve yetkilileri görevlerinden uzaklaştırılıyor.

SÜPER DÜNYA KUPASI’NDA ŞAMPİYON BİZİZ

Tekerlekli Sandalye Basketbol Erkekler Milli Takımımız 7-9 Haziran tarihleri arasında Almanya’nın Frankfurt şehrinde düzenlenen ‘Süper Dünya Kupası’na katıldı.

Almanya’da 1999 yılında kurduğumuz Türk Alman Engelli Sporcuları Destekleme Kamu Yararına Derneği’nin son 4 yıldır ana sponsorlardan biri olduğu şampiyonada İsviçre ve Almanya ile karşılaşan Milli Takımımız her iki karşılaşmada da rakiplerini yenerek şampiyon oldu.

‘Daha iyi olacağız’

Kadınlarda ise, Almanya şampiyon oldu. Japonya ikinciliği, Fransa üçüncülüğü elde etti. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’nın da sporcularımızla yakından ilgilenmesi ve tüm oyunları takip etmesi bizleri memnun etti. Bu turnuvanın organizasyonunu son 5 yıldır Pierre Lafontaine isimli gönüllü arkadaşımız yapıyor.

Gençleştirilen Milli Takımımız Avrupa Şampiyonası’na hazırlık yönünde bir tecrübe daha kazandı. Milli Takımımızın Baş antrenörü Ahmet Akın’ın da belirtiği gibi “Eksiklerimiz var ama bunlar gün geçtikçe daha iyi olacak”. Turnuvanın tek eksiği gerekli tanıtımın zamanında yapılmaması nedeniyle özellikle Türk vatandaşlarımız tarafından fazla ilgi görmemesiydi.

Yıllar sonra sevgili Emin Bayramlar’la turnuva sırasında karşılaşmak da bizim için ayrıca bir sevinç kaynağı oldu. Ancak Paralimpik Oyunları’ndan Olimpiyat Oyunları diye bahsetmekten bir türlü vazgeçemedik.

ÇENGELLİ PANO

‘Yardım edin’

73 yaşında, işitme ve iç hastalıklarından yüzde 47 engelli, eşi vefat etmiş, 600 TL yaşlı muhtaç aylığı alan, tek çocuğunun Edirne I. Sulh Mahkemesi kararı ile ruhsal hastalığından dolayı vasisi olan kadınım. Köyde ikamet ediyorum. Ağabeyime karşı Edirne Barosu Adli Yardım’dan tayin edilen iki avukatımla Edirne I. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde davalarım sürüyor. Bana ve oğluma evimizde uygulanan fiziksel şiddeti kanıtlamak ve evimize güvenlik kamerası alabilmek için 2 bin TL yardıma ihtiyacımız var.

Mükerrem Akgün / Edirne

Tel: 0284 247 40 74

‘İnsanın insandan farkı yok

TESYEV Bursiyerler Toplantısı’na 2 yıldır katılıyorum. Bende derin izler bıraktı. Hayata bakış açımı bu kadar değiştireceğini tahmin etmiyordum. Sayelerinde engelli olmanın önünde hiçbir engel olmadığını ve insanın insandan farkının olmadığını öğrendim. Sevgi, saygı, naiflik ve sayamayacağım daha pek çok güzellik gördüm. İyi ki TESYEV’le tanıştım. İyi ki varsınız, hep var olun, her şey için müteşekkirim. Güzel günlerde görüşmek üzere TESYEV.

B. Y.Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Çocuk Gelişimi Bölümü

‘KİTAP VE MEKTUPLARINIZI BEKLİYORUZ’

Yaşamayı ve okumayı seviyorum. Kader mahkumu olarak tüm okurlardan kitap yardımı bekliyorum.

Nazife Özkan
T Tipi Kapalı C.İ.K. Tuşba / Van

44 yaşındayım. 8.5 yıldır cezaevindeyim. Daha uzun cezam var. Kitap okumayı seviyorum. Kitap göndermek isterseniz sevinirim.

Ahmet Zeybek T Tipi Kapalı Cezaevi Zopran / Karabük

Bu esaret altında geçen günlerimde mektuplarıyla karanlığıma ışık tutacak mahkum veya özgür gönül dostlarının mektuplarını bekliyorum.

Durmuş İlikes 3 no’u L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
B-2 Koğuşu Silivri / İstanbul

21 yaşındayım, 2 yıldır cezaevindeyim. Cezam uzun, sizlerden roman göndermenizi rica ediyorum. Mektup arkadaşlığı yapmak isteyen varsa mektuplarını bekliyorum.

Mehmet Çınar E Tipi Kapalı Cezaevi C-6 Koğuşu
Kepez / Antalya