GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ÜSTÜ ÖRTÜLEN REZALET

Bir engelliler spor federasyonunun başkan vekilinin, birçok  engelli sporcuya cinsel tacizde bulunduğu iddia ediliyor. Bu hususla ilgi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na birçok şikayette bulunulduğu söyleniyor. Elimizdeki bilgiye göre, bu sporculardan bir tanesi Cumhuriyet Başsavcılığı’na, bundan 3 sene önce şöyle bir şikayette bulunuyor:

“Adı geçen şahıs, iş yerimizden alacağımız izinleri takip etmekte olduğundan,  birkaç kez bana  “Benimle birlikte olursan,  izin yazını hemen hallederim” gibi cinsel anlamda beni taciz eden sözler söyledi. Alanya’daki bir otelde, futbol müsabakalarına katılmak için gittiğimde, odama, kapının anahtarını açarak girdiğim sırada, elini belime attı, beni boynumdan öpmeye çalıştı. Bende kendisini itekledim, ne yaptığını sordum. “Ne olacak sanki, bir şey yapmıyorum, seni öpüyorum” dedi.

Bu yazılı başvurudan sonra neler olduysa, kimler devreye girdiyse, bu ve bunun gibi mağdur sporcular (muhtemelen tehdit altında kalarak  ve kendilerini güvende hissetmedikleri ve korktukları için) şikayetlerini geri almak durumunda bırakılmışlardır diye düşünüyoruz.

Bu federasyonun başkanı da, bu bilgilere sahip olduğu halde, kendisine isnat edilen diğer yolsuzluk suçlamalarında olduğu  gibi, bunun da üstünü  kapatmaya çalışıyor.

Bunları neden mi yazdık? Artık Gençlik ve Spor Bakanlığı, özellikle bu tip taciz olaylarında gerekenleri yapmalıdır. Hem engelli sporları camiasının, hem de Türk sporunun bu tür utanç verici hadiselerle anılmasının önüne geçmelidir. Yoksa, yapanın yanına kar kalacağı ve yeni rezaletlerin önünü açacağı gibi Türk sporu da büyük zararlar görmeye devam edecek.  Özellikle bahsettiğimiz bu federasyonda bir süre sonra aileler haklı olarak çocuklarını spor yapmaya göndermeyebilirler. Kaybeden ise elbette Türk sporu olur.

Not: Okuyucularımızın mübarek Ramazan Bayram’ın kutlar, huzur içinde geçirmelerini dilerim.