GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
UZUVLARI FARKLI OLANLARA ACI ÇEKTİREN FİLM
| Posta

UZUVLARI FARKLI OLANLARA ACI ÇEKTİREN FİLM

Bundan birkaç gün önce, geçtiğimiz ay gösterime giren ‘The Witches’ filminin yıldızı Anne Hathaway, Instagram sayfasında şöyle bir özür yayınladı:

“Son zamanlarda, başta çocuklar olmak üzere uzuvları farklı olan birçok insanın, ‘Büyük Yüce Cadı’nın ‘The Witches’ filminde canlandırılmasından dolayı acı çektiğini öğrendim. Başkalarının duygularına ve deneyimlerine karşı duyarlı olmak için elimden gelenin en iyisini yaptığımı söyleyerek başlayayım. Çünkü başkalarına zarar vermemek, hepimizin çabalaması gereken temel bir ahlak durumu. Kapsayıcılığa gerçekten inanan ve gerçekten zulümden nefret eden biri olarak, hepinize neden olduğum acı için bir özür borçluyum. Üzgünüm. Karakterin görünüşü bana getirildiğinde uzuv farkının bu şekilde içselleştirilip ilişkilendirileceğini düşünemedim; öyle olsaydı, sizi temin ederim bu asla olmayacaktı. Özellikle uzuvları farklı olan çocuklar için üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Artık daha iyi bildiğime göre, daha iyisini yapacağıma söz veriyorum. Ve sizi kendi çocuklarımı sevdiğim kadar şiddetle seviyorum, herkese özel bir özür borçluyum: Ailelerinizi hayal kırıklığına uğrattığım için üzgünüm.”

Uzuv farkına itiraz

Anne Hathaway’in Instagram’dan yayınladığı özür metnine Lucky Fin Projesi’nden bir video eşlik etti. Lucky Fin Projesi’nin misyonu; uzuvları farklı olan aileleri ve bireyleri eğitmek, desteklemek ve birleştirmek. Simbrakidaktili ya da bir diğer ifade ile uzuv farkı ile doğanlar için farkındalık yaratmayı, onların her koşulda yanında olmayı amaçlayan ve kar amacı gütmeyen Lucky Fin, HBO Max’in ‘The Witches’ filminde tasvir edilen uzuv farkına itiraz eden ilk kuruluşlardan biri oldu.

Cadıların kötü planları

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in üstlendiği ‘The Witches’, ekim ayında HBO Max ile çıkış yaptı. Galli roman ve kısa öykü yazarı Roald Dahl’ın popüler çocuk kitabının ikinci film uyarlaması olan filmin konusu şöyle: Büyük annesiyle otelde kalırken cadıların toplanmasına şahit olan genç çocuk, dünyadaki çocukları farelere dönüştürmek için bir araya gelen cadıların kötü planlarını öğrenir. Onların sinsi amaçlarını engellemek için büyükannesiyle birlikte mücadele eder. Oyuncu kadrosunda Anne Hathaway ile birlikte yeni oyuncu Jahzir Kadeem Bruno, Octavia Spencer, Stanley Tucci, Chris Rock ve Kristin Chenoweth yer alıyor.

Aslında sinema filmiydi

Gelin şimdi olayı başa saralım. Neler oldu, nelere tepki gösterildi, nelerin üzerinde durulmadan özür dilendi? Sonra sizlere soracağım. Anne Hathaway’in başrolünü üstlendiği filmde, farklı el ve ayakları olan kötü karakterler yer alıyor. Filmin fragmanında, ‘pençelerinin’ ve ‘ayak parmaklarının’ eksikliği vurgulanan cadıların nasıl teşhis edileceği üzerine bir ders yer alıyor. ‘The Witches’ başlangıçta bir sinema filmi olarak tasarlanmıştı. Ancak Covid-19 salgınının ardından geçen ay dijital platformlara dağıtıldı. Kısa bir süre sonra #NotAWitch hashtag’i sosyal medyada trend olmaya başladı.

Warner Bros da özür yayınladı

Film stüdyosu Warner Bros’tan yapılan açıklamada da, filmin engelli insanları rencide edebileceğini öğrenmelerinin kendilerini çok üzdüğü belirtilerek, “Engelli izleyicilerin fantastik, insan olmayan yaratıkların kendilerini temsil etme niyetinde olduklarını hissetmeleri hiçbir zaman amaçlanmadı” denildi.

Filme gelen tepkiler

Durumu kurtarmaya yönelik bütün bu açıklamalara ve özür dilemelere karşı yapılan yorumlardan bazılarını paylaşmak istiyorum:

 • Açıkça parmaklarından bazılarını çıkarmış gibi görünüyordu. Bunun açık olduğundan emindim. Bu nasıl bir mesaj veriyor? Bana, parmakları eksik olan insanlardan korkmamız gerektiği mesajını veriyor.
 • Pek çok çocuk ve yetişkin de buna sahip. Bu insanların yaşadığı böyle bir hayat. Damgalanmaya katkıda bulunulmasına hiç gerek yok.
 • Gerçek şu ki, çocuklar bu filmi izleyecek ve bu film sayesinde bazıları uzuv bozukluğu olan veya ektrodaktili (bölünmüş bir el) olan insanlardan korkacak.
 • Bu sektörde ilerlediğimizi sanıyordum, ancak bir kez daha bir film korkutucu bir karakter yaratmak için yara izlerini ve bir sakatlığı kullandı.
 • Bunun bazı insanlar için sadece bir film olduğunun farkındayım. Ancak bu filmden alınan mesaj, engelli insanların algısını fark edeceğinizden daha fazla etkiliyor.
 • Bir grup çocuğun, bu filmi izledikten sonra yara izi veya uzuvlarında bozukluk olan yeni bir sınıf arkadaşına nasıl tepki vereceğini düşünmekten korkuyorum.
 • Aktris ve TV sunucusu Grace Mandeville filme karşı tepkisini şöyle dile getiriyor: “Karakterin daha korkunç görünmesini sağlamaktan başka hiçbir neden olmaksızın filmdeki kötülere sakatlık verme kararından dolayı gerçekten hayal kırıklığına uğradım.”
 • İngiliz paralimpik yüzücü ve para-triatloncu Claire Cashmore, filmin olumsuz bir etkisi olabileceği konusunda uyarıda bulunanlar arasındaydı. Doğuştan sol kolu olmayan Cashmore, Hathaway’in karakterinin görüntülerinin onu ‘çok şaşkın-üzgün’ hissettirdiğini söyledi ve Warner Bros’un filmi yapmadan önce geri bildirim alması gerektiğini anlattı. Cashomere, Instagram hesabında, engellilerin normalleştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Engellilerin, korkutucu, şeytani bir cadı olmakla ilişkilendirilmek yerine pozitif bir projeksiyonda temsil edilmesini istiyoruz” diye yazdı.
 • İngiliz Paralimpik yüzücü Amy Marren filmi, korkutucu veya canavarca bir bakış açısıyla engelli insanı farklı bir şey olarak gösterdiği için eleştirdi.
 • Yakın zamanda BBC One dizisi ‘Life’da görülen eski ‘Coronation Street’ oyuncusu Melissa Johns da, “Engelliliği kostüm olarak kullanmak ve bir karakteri ‘kötü adam’ olarak vurgulamak ihtiyacımız olan şey değildi” dedi.
 • El ve kollarında engeli olan komedyen Alex Brooker da, BBC’ye sarsıldığını ve filmin engellilik konusunda ‘damgalanmaya’ katkıda bulunabileceğini söyledi. Tüm bu olanlardan sonra yazımın başında yazdığım özürlerin sizce bir faydası olacak mı? Oldu mu? Olur mu? Siz karar verin sevgili okurlar.