GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

Valilerimizin dikkatine

Valilerimizin dikkatine posta

Yavuz Kocaömer posta

Omurilik Felçlileri Derneği, her yıl okullarımızda kayıt dönemlerinde yaşanan olumsuzlukları, Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik’e haziran ayında bir yazı ile bildiriyor.

Okul idarecileri

Omurilik Felçlileri Derneği yazılarında ‘’ Her yıl kayıt dönemlerinde kimi durumlarda, engelli çocuklarımız , okul idarecilerinin engelli çocukların sorumluluğunu almak istememekte , okulun giriş katında bulunan dershanelerini engelli öğrencinin bulunduğu sınıfa tahsis etmemekte ve başka sebeplerle okullara kayıt yaptıramamakta , eğitim hakkından mahrum kalan çocuklarımızın psikolojik ve sosyal durumunun olumsuz etkilenmelerine sebep olmaktadır ’’ dedikten sonra, ‘’ Ayrıca özellikle açık ilköğretim okulu vasıtasıyla eğitimlerini sürdürmekte olan engelli öğrencilerimiz kayıt başvuru formlarında engelli olduklarını raporla belirtilmiş olduğu halde ; sınavlarda ikamet ettikleri bölgelerin çok uzağındaki , ancak 2-3 toplu taşıma aracı değiştirerek gidebilecekleri okullarda sınava sokulmaktadır. Bu okulların da üst katlarındaki dershanelerinde sınava girmektedirler. Engelli çocuklarımız bu esnada kucaklarda taşındıkları için düşme tehlikesi yaşamakta ve psikolojik olarak etkilenerek sınav performansları düşmektedir ‘’ diye devam ediyor.

Sayın Bakanımız

Yazının sonunda ise ‘’ Bizlere destek olun. Yukarıda bahsettiğimiz engelli çocukların ikamet ettikleri bölgeye yakın okullarda ve giriş katlarda sınavlara girebilmeleri için ilgili birimlere talimatlandırmanız ve engelli çocukların okullara kayıt yaptırmaları esnasında yaşanacak sorunların giderilmesi amacıyla bir genelge yayınlamanız engelli çocuklarımız ve ülkemiz için büyük önem arz etmektedir ‘’ diyorlar.

Milli Eğitim Bakanı derhal konu ile ilgileniyor ve 8 Temmuz tarihinde 81 ilin valiliğine Bakan adına İlköğretim Genel Müdür Vekili İbrahim Er imzasıyla bir genelge gönderiyor.

Yasa Maddeleri

Genelgede , valilerimize ilgili yasa maddeleri hatırlatılarak ‘’ Bu denenle, ilinizdeki ilköğretim okul müdürlüklerinin uyarılarak, ortopedik engelli çocukların okullara kayıtlarında problem yaşamamalarının sağlanması ve bu durumdaki çocukların eğitimlerini sürdürecekleri sınıflarla ilgili gerekli tedbirlerin alınarak öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi hususunda gereğini rica ederim. ‘’ denilmektedir.

Böyle mi olmalı ?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konudaki hassasiyetini ve 81 ilimizin valisine gönderdiği genelgeyi sevgi ve şükranla karşılıyoruz. Ancak , Avrupa Birliği yolunda yürüyen bir ülkenin , Milli Eğitim Bakanlığı’nın valiler vasıtasıyla İl Eğitim Müdürlerini böyle bir konuda yazılı olarak uyarması doğal mıdır ? Bunlar zaten medeni bir ülkede yapılması gereken şeyler değil midir ? İl Eğitim Müdürlerinin böyle bir uyarılmaya ihtiyacı olmalı mıdır ? Okul idarecileri valililikler vasıtasıyla İl Eğitim Müdürlüklerinden alacakları bu ikaz yazısı ile hiç mi utanmayacaklardır ?

Lafa geldiği zaman mangalda kül bırakmıyoruz. Ama uygulamaya geldiğinde herkes kafasındakini yapıyor. Tabii ki bütün iller, bütün okul idarecileri böyle değil. Ama eğitim öyle hassas ve önemli bir konu ki , bu konuda engelli,engelsiz bir gence veya bir öğrenciye en ufak bir zorluk çıkarılmaması lazım. Bunun hiçbir istisnası olmamalı. Eğitime ne kadar önem verirsek , bizden sonraki nesiller bu ülkede o kadar rahat bir hayat süreceklerdir.

Umarız bu genelge de başka örneklerinde olduğu gibi valiliklerimizde sümen altında kalmaz ve okul kayıtlarının devam ettiği bu günlerde , en kısa sürede İl Eğitim Müdürlüklerine ve dolayısıyla okul idarecilerine gerekli talimatlar verilir.

Sorunlarınızı bize yazın

Engelli çocuklarımızın anne – baba ve yakınlarına sesleniyoruz: Hangi ilde olursanız olun , çocuklarınızı okullara kayıt yaptırırken size zorluk çıkartıldığında, engelli çocuğunuzun okula devam edebilmesi için giriş katında sınıf verilmediğinde veya benzeri olumsuzluklarda , telefon , mektup veya faksla bu durumu bize bildirin. Gerekli araştırmaları yapalım ve bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olalım.

DUYURU

11 Eylül 2005 Pazar günü Kemer Country’de, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı yararına yapılacak kermese ve Uğur Antik tarafından düzenlenecek 150 parçalık müzayedeye, 7000 seçkin davetli katılacaktır. Bu kermeste ürünlerinizin tanıtımını veya satışını yapmanız için masa satın alabilirsiniz. Masa satışından elde edilecek gelir ile engelli insanlarımızın protez, ameliyat masrafları , tekerlekli sandalye gibi sağlık ihtiyaçları ve üniversitede okuyan engelli gençlerin eğitim bursları karşılanacaktır.

İlgilenen okurlarımız ; Program ve masa fiyatları ile ilgili detaylı bilgiyi TESYEV’in ( 0 212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlardan öğrenebilirler.

GÜZEL SÖZ

Hayatta iki şık vardır : Ya hayatı tozu dumana katarsın, ya da hayat boyu toz duman yutarsın.

Anonim