GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
WETHE15’E BÜYÜK ÖDÜL
| Milliyet

WETHE15’E BÜYÜK ÖDÜL

Dünyadaki 1,2 milyar engelli bireyi temsil eden en büyük insan hakları hareketi olmayı hedefleyen WeThe15, 2022 Spor Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın Uluslararası Kampanyası seçildi. Bu son zafer, WeThe15’in kazandığı toplam büyük uluslararası ödül sayısını sekize çıkardı.

12 Mayıs’ta Londra, Birleşik Krallık’ta düzenlenen prestijli yıllık ödüller, spor etkinliklerinin sunulmasından sporun sosyal değişim için bir katalizör olarak kullanılmasına kadar küresel spor endüstrisindeki başarıları kutluyor.

Ağustos 2021’de Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’ndan önce başlatılan WeThe15, engellilere yönelik ayrımcılığı sona erdirmeyi ve engellilerin görünürlüğü, erişilebilirliği, kapsayıcılığı ve hakların eşitliği için dünya çapında kampanya yürütmeyi amaçlayan on yıllık bir harekettir.

WeThe15, engellileri temsil eden kuruluşlar da dahil olmak üzere spor, insan hakları, politika, iş, sanat ve eğlence dünyalarından gelmiş geçmiş en büyük uluslararası kuruluşlar koalisyonunu bir araya getiriyor. Bu kuruluşlar, değişimi başlatmak için önümüzdeki on yıl boyunca hükümetler, işletmeler ve halkla birlikte çalışacaklar.

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) ve Uluslararası Engelliler İttifakı (IDA), uluslararası örgütlerden oluşan bir koalisyonla birlikte harekete öncülük ediyor. Şu anda sekiz büyük uluslararası ödül kazanan WeThe15’in başarısında, adam&eveDDB, Pentagram, Fleishman Hillard, Porter Novelli ve Portland’ın katkıları oldu.

IPC Başkanı Andrew Parsons şunları söyledi: “WeThe15, 1,2 milyar engellinin sesini duyurmak için kampanyalar düzenleyen bir harekettir ve WeThe15’in kazandığı her ödül, dünyanın yüzde 15’inin bir engeli bulunduğu konusunda farkındalığı arttırmamıza yardımcı olur. Sporcu meslektaşlarımızın WeThe15’in lansman kampanyasını tanımasından özellikle memnunuz, çünkü spor bu kampanyanın başarısının temelidir.”

IDA İcra Direktörü Vladimir Cuk da şunları ekledi: “Uluslararası Engelliler Birliği, IPC ve tüm WeThe15 ağıyla birlikte 2022 Spor Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın Uluslararası Kampanyasını ortaklaşa kazanmaktan gurur duyuyor. Spordan ticarete, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kadar her sektör ve toplumun bu kampanyanın bir parçası olması gerekiyor ki, dünyanın her köşesindeki engelli haklarına ilişkin küresel anlatıyı değiştirebilelim. Değişim gerçekleşiyor ve bu ödül bunun mümkün olan en iyi kanıtı.”

WeThe15’in kurucu ortakları arasında şunlar bulunuyor: Uluslararası Paralimpik Komitesi, Uluslararası Engelliler Birliği, Özel Olimpiyatlar, Invictus Oyunları Vakfı, Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (İşitme Engelliler Olimpiyatları), BM İnsan Hakları, UNESCO, BM SDG Eylem Kampanyası, Avrupa Komisyonu, The Valuable 500, Global Citizen (Global Vatandaş) Hareketi, Global Disability Innovation Hub (Global Engellilik Yenilik Merkezi) Araştırma ve Uygulama Merkezi, BM Medeniyetler İttifakı (UNAOC), Uluslararası Engellilik ve Geliştirme Konsorsiyumu, C-Talent, Global Goals Advisory, ATscale – The Global Partnership for Assistive Technology, Zero Project ve Global Yardımcı Teknoloji Kuruluşları İttifakı (GAATO).