GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

YALNIZ FUTBOL DA DEĞİL

Kara Kartallar geçtiğimiz pazar günü Türkiye Süper Ligi’nde şampiyonluklarını ilan ettiler. Kendilerini bir kez de buradan kutluyoruz.

Ancak bu arada, Kara Kartallar’dan 3 gün evvel, yani 25 Mayıs günü Beşiktaş RMK Marine Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı da (Engelsiz Kartallar) Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi’nde şampiyon oldular. Her zamanki gibi, basınımızda bir takım yerlerde küçük bir haber şeklinde geçiştirildi.

Beşiktaş’ta Tekerlekli Sandalye Basketbol branşı 2001 yılında, bu satırların yazarı, Sevgili Erdem Göksel ve Sevgili Serdar Bilgili ile yapılan görüşmeler sonunda kuruldu. O zamanlar Hüsnü Güreli kardeşimiz, Beşiktaş Kulübü’nde ikinci başkan idi. Serdar Bilgili, her zamanki spor anlayışı ile hiç itiraz bile etmeden yapılan teklifi kabul etti ve mali işlerden sorumlu olan Asbaşkan Sevgili Hüsnü Güreli’ye “Lütfen bu branş için bütçe bul” dedi.

Hüsnü Güreli’yi zaten anlatmaya gerek yok. Senelerdir engelli sporunun içinde, (TMPK) Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nde, (TESYEV) Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nda hem şirketi vasıtasıyla denetimleriyle bizlerin kalplerini rahatlatan, hem de maddi destekleri ile, engelli insanlara ve engelli sporuna hizmet eden bir arkadaşımız.

Daha sonra Beşiktaş Kulübü’nün Engelsiz Kartalları 2005 yılına kadar rakipsiz şampiyonluklar getirdiler Beşiktaş’a.

Daha sonra 2005 yılında Galatasaray Spor Kulübü’nün, Galatasaray Tekerlekli Sandalye branşı (Engelsiz Aslanlar) kurulunca, senelerce büyük bir rekabet yaşadılar ve tekerlekli sandalye basketbolunun ülkemizde tanınmasına ve ilgi ile izlenmesine destek oldular.

Engelsiz Kartallarımızın Süper Lig Şampiyonluğunu kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.