GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
YAVUZ AĞABEYİN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ
| Posta

YAVUZ AĞABEYİN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

Kurucu başkanımız Yavuz Kocaömer’in 18 Kasım 2022’de vefatından daha 40 gün geçmemişti ki, 12 Aralık’ta Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Olağan Gene Kurul yasa gereği 30 Kasım 2022 tarihinde yapılmak zorundaydı ve rahmetli Yavuz Ağabeyimizle yaptığımız son Yönetim Kurulu toplantısında Genel Kurul tarihinin kararını aldık. Kendisi uzun süredir mücadele ettiği rahatsızlığına rağmen ne pahasına olursa olsun bu Genel Kurul’a katılma arzusundaydı.

Ancak kader bazen size arzularınızı sormuyor maalesef. Vefatından iki gün önce acilen kaldırıldığı hastanede kendisine yaptığım ziyarette Genel Kurul’a gelemeyeceğini söylerken, hastalığı sürecinde de defaten hatırlattığı gibi, o günkü görüşmemizde bana son kez Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne sahip çıkmamızı vasiyet etti. Engelli kardeşlerimize hizmet etmek ve Yavuz Ağabeyin kurduğu Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni mümkün olan en üst mertebeye ulaştırmak boynumuzun borcudur.

Hiç tereddüt etmeden arkadaşlarımla Genel Kurul’da adaylığımızı açıkladık ve toplantıda hazır bulunan tüm üyelerimizin oyları ile yönetime seçildik. Daha sonra yaptığımız Yönetim Kurulu toplantısındaki görev dağılımında da başkanlığa seçildim.

PARALİMPİK VE OLİMPİK BRANŞLAR BERABER

Peki şimdi TMPK olarak önümüzdeki dönemde neler yapacağız? Öncelikli hedefimiz, ‘Paralimpik’ kavramının bilinirliliğini ülke çapında artırmak ve bu sayede de para sporlarla tanışmamış on binlerce engelli kardeşlerimizi Paralimpik sporcu havuzuna dahil etmek olacaktır.

Diğer yandan bilindiği gibi Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC), kendi bünyesinde bulunan para spor branşlarının yönetimlerini en geç 2028 tarihine kadar uluslararası spor federasyonlarına devredecektir. Bu durumun ülkemize yansıması da örneğin; para okçuluk branşının Türkiye Okçuluk Federasyonu tarafından yönetilmesi şeklinde olacaktır.

Tabii burada yönetsel transferler esnasında ve sonrasında önümüzdeki en önemli sportif hedef olan 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılacak olan sporcularımızın mağduriyet yaşamamaları. TMPK olarak bahse konu olan yönetsel değişiklerle ilgili olarak Gençlik ve Spor Bakanlığımız, ilgili engelli spor federasyonlarımız ve olimpik branş federasyonlarımızla bu yeniden yapılanma sürecinin hızlandırılması ve geliştirilmesine katkı sağlamak en önemli görevlerimizden biri olacaktır.

Bir başka hedefimiz ise önümüzdeki kış ve yaz döneminde tüm uluslararası para sporlar organizasyonlarında bir öncekilerden daha başarılı olabilmek adına sürdürülebilir başarı odaklı kurumsal yapımızı geliştirmektir. Konu ile ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

SPORCULAR ARTIK YÖNETİME DE GİRECEK

IPC bir yandan para spor branşlarını uluslararası spor federasyonlarına devrederken, diğer yandan da kendi iç tüzüğünde de önemli değişikler yapmış ve son Genel Kurul’daki oylamayla da bu değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Doğal olarak bu tüzük değişikliklerinin, IPC’ye bağlı olan ulusal paralimpik komitelerinin tüzüklerinde de yer alması zorunluluğu doğmuştur.

Örnek verecek olursak; Yönetim Kurulu’nu oluşturan üye sayılarının azaltılması gibi değişik konularda öneriler sıralayan IPC, olmazsa olmaz olarak gördüğü Para Sporcu Konsey Başkanı’nın Yönetim Kurulu’na oy hakkı olan üye olarak katılmasıdır. TMPK olarak son Genel Kurulumuzda IPC’nin önerileri doğrultusunda tüzüğümüzde Genel Kurul üyelerimizin oyları ile değişiklikler gerçekleştirdik.

Sporcu Konseyi Başkanlığı’na da 2016 Rio ve 2022 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda üst üste altın madalya kazanan ve son olarak Portekiz’deki organizasyonda Dünya Şampiyonu olan Goalball Kadın Milli Takımımızın kaptanı Sevda Altunoluk’u getirdik. Sevda kardeşimiz önümüzdeki dönemde Yönetim Kurulu üyemiz olarak bizlere para sporcularımızdan bilgiler ve onların beklentilerini aktaracaktır.

Hedefimiz, ilerleyen dönemlerde TMPK’nın yönetiminde ağırlıklı olarak paralimpik sporcularımızın yer almasıdır. Yavuz Ağabeyimizin arkasından sizlere gazeteniz Posta vasıtasıyla bilgilerimizi paylaşmaktan çok mutluyuz. Bu vesile ile Posta Gazetesi’nin değerli yöneticilerine Yavuz Ağabeyimizin bu mirasına sahip çıkıp değerli sayfalarını bizlere ve engelli camiasına sunmalarına çok teşekkür ederiz.

Her daim kalbimizde derin yeri olan Yavuz Ağabeyimizin bizlere bıraktığı emanete olanca gücümüzle sahip çıkmak ve onun gösterdiği yoldan ilerlemek boynumuzun borcudur. Ruhun şad olsun koca yürekli adam.

Dr. Av. Murat AKSU Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı