GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

YENİ YIL

Yavuz Kocaömer Fanatik

Bir yılı geride bıraktık. Dönüp baktığımızda, engelliler sporunda yeniden yapılanma ve gelişme yılı bu… Bedensel Engelliler Spor Federasyonu yeni spor dallarına girmeye başladı. Batı ülkeleri ile aramızdaki farkın kapanması için Gençlik ve Genel Müdürlüğü’nün çabaları ön plana çıktı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın engelliler sporu konusundaki ilgisizliği aynen devam etti.

Görme Engelliler Spor Federasyonu, yeni atanan başkanları Asaf Avcı ile bugüne kadar neredeyse hiçbir şey yapılmamış bu engelli sınıfında çok olumlu gelişmeler kaydetti.

Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu, Özel Olimpiyatlar çerçevesinde başarılı başkanları Tarık Bitlis ile yol almaya devam ediyor.

İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nda ise eskiye göre hiçbir gelişme olmadığı gibi, bir gerileme göze çarpıyor.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin kurulma kararı alındı. Yeni yılda bu oluşum gerçekleşecek. Böylece ülkemiz de olimpiyat organizasyonu bakımından batılı ülkeler seviyesine çıkma şansını yakalayacak.

Milli Olimpiyat Komitesi ile Milli Paralimpik Komitesi bundan böyle İstanbul kentinin yeniden olimpiyatlara aday olması halinde birlikte çalışacaklar.

TESYEV geçtiğimiz yılda gerek yabancı hocalar yönetimindeki seminerleri, gerekse tekerlekli spor sandalyeleri dağıtımı konusunda ekonomik krize rağmen faaliyetlerine devam etti. Yeni yılda da durmadan aynı çalışmalar devam edecek.

Bu arada bir iyi haber de geçtiğimiz yıl Almanya’dan geldi. Alman Tekerlekli Sandalye Spor Federasyonu, Türkiye’deki kulüpleri ve engelli insanlarımızı TESYEV kanalıyla desteklemeye karar verdi. Bu amaçla açılan bir kampanya, Almanya’da bir ay evvel başladı ve Nisan sonuna kadar devam edecek.

Temmuz ayında yapılacak olan Alman Engelli Spor Kulüpleri’nin tüm temsilcilerinin katılacağı genel kurulda TESYEV de bulunacak ve iki ülkenin spor kulüpleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi programı hazırlanacak.

2002 senesinde Almanya Tekerlekli Sandalye Basketbol Kulüpleri, Türkiye’deki kulüplerimizi ziyaret ederek, onlarla karşılıklı maç yapmak ve Türkiye’yi gezmek istiyorlar. Bu konuyla ilgilenen spor klüpleri de TESYEV’e başvurabilir.

Yeni yılda tüm engellere rağmen, onları aşabilmek için engelliler camiasının birlikte çalışması gerekliliğinin altını bir kez daha çiziyor ve hepinize sağlıklı, mutlu bir yıl diliyoruz.