| Milliyet

YILIN TAKIMI

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) 2016 yılının Kasım ayında, üye ülkelere bir mail göndererek, yılın en başarılı erkek, bayan sporcularını ve yılın en iyi kadın-erkek takımlarını aday olarak göstermelerini istedi.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi de bunun üzerine, tek erkeklerde Rio Paralimpik Oyunları’nda altın madalya sahibi, tekerlekli sandalyeli masa tenisçisi Abdullah Öztürk’ü, kadın sporcularda halterde aynı oyunlarda altın madalya kazanan Nazmiye Muratlı’yı, erkek takım adayı olarak Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı ve kadınlarda ise Kadın Goallball Milli Takımımızı gösterdi.

Allianz ve Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin yetkililerinden oluşan bir kurul, tüm bu adaylıkları değerlendirdi ve Türkiye Kadınlar Goalball Milli Takımımız yılın takımı ödülüne layık görüldü.

Bu durum nisan ayında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne gizli kalmak kaydıyla bildirildi. Ve 5-8 Eylül 2017 tarihleri arasında Abu Dabi’de yapılacak olan uluslararası Paralimpik Komitesi Genel Kurulu sırasında, bir ödül akşamı düzenleneceği ve buraya Türk Kadın Goalball Milli Takımı’nın kaptanı ya da bir sporcusunun katılması istendi.

Bunun üzerine Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’na gizli kalmak kaydıyla bu notu verip, hangi sporcumuzun katılacağının bildirilmesini istedi. Tabii ki Türkiye Milli Paralimpik Komitesi o günlerde Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda olanlardan haberdar değildi. Kısaca, Milli takım koçu ile federasyon yönetimi arasında ve sporcuların da dahil olduğu tartışmalar sonucu, 4 milli sporcumuz milli takımdan ayrılma kararı vermişti.

Bunun üzerine Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı, bir yönetim kurulu üyelerinin ödülü almak üzere Adu Dabi’ye gideceğini bildirdi. Ancak Uluslararası Paralimpik Komitesi bunu kabul etmedi.

Lafa geldiği zaman konuşan, çoluğunu çocuğunu, akrabasını, söylenenlere göre maaşlı olarak federasyonda görevlendiren bu federasyonun Başkanı Hasan Sayyıdan, belliki bir takım kuralların dışına çıkıyor. Bizden Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bunu duyurması. 7 Eylül 2017 akşamı yapılan ödül töreninde, bu satırların yazarı Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı olarak sahneye davet edilerek, kendisine yılın kadın milli takımı spor ödülü verildi.

Önümüzdeki günlerde eğer Görme Engelliler Spor Federasyonu ile bir anlaşma olabilirse bir basın toplantısı ile bu ödül kendilerine teslim edilecek.