| Posta

YILIN TAKIMI ÖDÜLÜNDE KARIŞIKLIK

Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) 2016 yılının Kasım ayında üye ülkelere bir mail gönderdi. Mailinde yılın en başarılı erkek, bayan sporcularını ve yılın en iyi kadın ve erkek takımlarını aday olarak göstermelerini istedi.

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi de bunun üzerine, tek erkeklerde 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda altın madalya sahibi, tekerlekli sandalyeli masa tenisçisi Abdullah Öztürk’ü, kadın sporcularda aynı oyunlarda halterde altın madalya kazanan Nazmiye Muratlı’yı, erkek takım adayı olarak Türkiye Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı ve kadınlarda ise 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda altın madalya alan Kadın Goallball Milli Takımımızı gösterdi.

Ödül gecesi düzenlendi 

Allianz ve Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin yetkililerinden oluşan bir kurul tüm bu adayları değerlendirdi ve Türkiye Kadınlar Goalball Milli Takımımız yılın takımı ödülüne layık görüldü.

Bu durum Nisan ayında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne gizli kalmak kaydıyla bildirildi. Ve 5-8 Eylül 2017 tarihleri arasında Abu Dabi’de yapılacak olan uluslararası Paralimpik Komitesi Genel Kurulu sırasında bir ödül gecesi düzenleneceği ve buraya Türk Kadın Goalball Milli Takımı’nın kaptanı veya bir sporcusunun katılması istendi.

Milli Takım’da ayrılıklar 

Bunun üzerine Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ,Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu’na gizli kalmak kaydıyla bu notu verip hangi sporcumuzun katılacağının bildirilmesini istedi. Tabii ki Türkiye Milli Paralimpik Komitesi o günlerde Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda olanlardan haberdar değildi. Kısaca milli takım koçu ile federasyon yönetimi arasında ve sporcuların da dahil olduğu tartışmalar sonucu, 4 milli sporcumuz Milli Takım’dan ayrılma kararı vermişti.

Bize düşen duyurmak 

Bunun üzerine Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı, bir yönetim kurulu üyelerinin ödülü almak üzere Adu Dabi’ye gideceğini bildirdi. Ancak Uluslararası Paralimpik Komitesi bunu kabul etmedi.

Lafa geldiği zaman konuşan, çoluğunu çocuğunu, akrabasını söylenenlere göre maaşlı olarak federasyonda görevlendiren bu federasyonun Başkanı Hasan Sayyıdan belli ki bazı kuralların dışına çıkıyor. Bize düşen bunu Gençlik ve Spor Bakanlığı’na duyurmak.

Anlaşma sağlanırsa ödülü teslim edeceğiz 

7 Eylül 2017 akşamı yapılan ödül töreninde bu satırların yazarı Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Başkanı olarak sahneye davet edildi. Ve ‘Yılın Kadın Milli Takımı Spor Ödülü’ verildi.

Önümüzdeki günlerde eğer Görme Engelliler Spor Federasyonu ile anlaşma olabilirse bir basın toplantısı ile bu ödül kendilerine teslim edilecek.

TESYEV burs başvuruları

Her sene Eylül ayında olduğu gibi Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı vereceği eğitim bursları ile ilgili duyurularını sosyal medyada ve web sitesinden yaptı.

Buna göre, mal varlığı ve gelir durumuna göre ailece maddi desteğe ihtiyaç duyan, TESYEV dışında başka bir kurumdan burs olmayan, örgün eğitim türüne devam eden engelli yüksek öğrenim öğrencileri kayıt oldukları yıl başvuruda bulunmak veya ara sınıflardan kayıt yapmak kaydıyla burs alabilecek.

Burs adaylığına başvuranların yüzde 40 ve üzeri derecede engelli olması şartı aranıyor. Buna rağmen Eylül ayının başından beri yüzlere varan engelsiz öğrencilerden burs talebi geliyor.

Yani bu kardeşlerimiz TESYEV’in nasıl burs verdiğine bakmadan, engelsiz olmalarına rağmen başvuruda bulunuyorlar.

Bu bir yandan TESYEV’in işlerini zorlaştırırken diğer taraftan da zaman kaybına neden oluyor. İşin üzücü tarafı bu gençlerimizin üniversite öğrencisi olmaları veya yüksek öğrenim hayatına başlayacak olmaları.

`Çalışmak istiyorum mağdurum`

Yüzde 45 engelliyim. 6 nüfuslu bir aileyiz. Hayırseverlerden üç tekerlekli sebze arabası rica ediyorum. Fırıncıya, bakkala, komşulara borcum çok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ev sahibi beni ve çocuklarımı dışarı atmak istiyor. Elimden hiçbir şey gelmiyor. 7 senedir sara hastasıyım ve psikiyatri tedavisi görüyorum. Ben ve ailem çok mağduruz. Hayırseverlerin bana ve çocuklarıma çok acil yardım etmesini bekliyorum.

Mehmet Can Selimoğlu / Diyarbakır Tel: 0535 873 02 24

`Mektup bekliyorum`

25 yaşındayım. Bütün kader mahkumları gibi sevdikleri ve dostlarının vefasızlığından şikayetçiyim. Yalnızlıkla boğuşuyorum. Arkadaşlığa ve  dostluğa önem veren kader mahkumlarından mektup ve fotoğraf bekliyorum.

Kamil Can Eser T Tipi Kapalı Cezaevi Burhaniye / Balıkesir