GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

YILMAK YOK

Yavuz Kocaömer Fanatik

2008 Olimpiyatları Pekin’e verildi. Artık hedefimiz 2012 olmalı. Bunun için elbirliği ile çalışmamız gerekiyor. Sadece Olimpiyat Komitesi’nin çabalarıının kafi olmadığı bir kez daha görüldü.

Her zaman söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Tesis yapmakla olimpiyatın organizasyon hakkını alamayız. Bunun için, tüm ülkede herkes üzerine düşen görevi yapmalı ve belli bir koordinasyon saglanmalıdır. Şu veya bu nedenlerle tanıtım komitesine girenler; üzerine düıen görevi yerine getirmiyorlarsa, hiç değilse bu görevi bırakma özverisini göstermelidirler.

Eksiklerimizin olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bunlar yapılmayacak şeyler değil. Bundan böyle paralympiclere gereken önem verilmelidir.

“İhmal ettik, hepimiz yok” gibi sözlerin arkasına sığınılmalıdır. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi hemen kurulmalı ve kesinlikle Milli Olimpiyat Komitesi’nin bir bölümü haline getirilmemelidir.

Sağlığından fedakarlık ederek, her türlü eleştiriye göğüs gererek, kişisel ilişkilerini kullanarak İstanbul’a 2008 seçimlerinde, önce son 5 kent, sonra da ikinci tura kalmasını sağlayan Sinan Erdem’e herkes yardım etmek mecburiyetindedir. Sayın Sinan Erdem de Milli Olimpiyat Komitesi’ni daha çok kamuoyuna açarak ve tanıtarak, belli uzlasmaları sağlamak zorundadır.

Tek başına Paralimpik konusunda gerekli önlemleri alıp alt yapıyı yapmak da bize 2012 olimpiyatlarını getirmez. Ancak bu, dünyanın engelliler konusundaki hassasiyeti dolayısıyla önemli bir noktadır.

İstanbul Anakent Belediyesi de üzerine düşen sorumluluğu artık taşıyabilecek durumda olmalıdır. Sadece dört senede bir – iki defa tanıtım toplantılarına katılıp boy göstermekle ne Anakent Belediye Başkanlığı ne de Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, bu konudaki görevlerini yaptıklarını iddia edemezler.

Olimpik sporların sevdirilmesi için gerekli önlemleri almamanın mazereti, ekonomik zorluklar olmamalıdır. Ülkemizin ekonomik zorlukları olmadığı zamanlarda neler yapilmadığını da hepimiz bilmekteyiz.

Ülkemizde olimpiyatları düzenlemek milli bir dava haline gelmelidir. Gönül ister ki, Sayın Cumhurbaşkanımız konuya el atsın ve kendilerinin koordinasyonunda şimdiden başlayarak 2012’nin hazırlıklarına hız verilsin.