GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
YUHH ARTIKKK!
| Posta

YUHH ARTIKKK!

Bu haftaya en sevdiğim karikatür ile başlamak istedim. Bazen günlerce bu karikatüre bakmak, beni yaşama günlük hadiselerden daha çok bağlar diye düşünüyorum. Bakın bakalım siz ne hissedeceksiniz? Bu köşede dönem dönem yer vermişimdir. Çizerin çizgisine, zihnine sağlık. Köşeme ‘YUHH ARTIKKK!’ diye başlamak istiyorum. Ben İnstagram’da sevgili İzzet Çapa’nın anlık paylaştığı ve şaşkınlık içinde izlediğim sayfasında gördüm. Bu aralar İzzet Çapa benim için gerçekten son dakika haber servisi gibi. Gazetecilik yapıyor. Haklıya haklı, haksıza haksız. Çok beğenerek takip ediyorum. Okuduğumu direkt alıntılayarak paylaşıyorum:

Burası Ardahan

CHP’li Belediye Başkanı Faruk Demir, kaldırım çalışmalarını inceliyor… Belediye personeli, engellilerin yürüme yolunu tarif ediyor…

‘Her yol bitti engelli kaldı’

Faruk Demir ise şu cevabı veriyor: “Her yol bitti, engelli kaldı. Biz engellilerin elinden tutar götürürüz.” İnsaf… Vallahi artık el insaf… O anlar, cep telefonu kamerasıyla kaydedilmiş. Bakın, bir değil, iki değil, üç değil; onlarca kez izledim. Tabii ki izlerken kendi kendime neler söylediğimi kendime saklıyorum. Basın ahlak sınırlarını zorlamamak gerekiyor ya! Sayın Belediye Başkanı’nın anlamakta zorlandığı ne ise!? Acaba hangi şehrin belediye başkanı olduğunu biliyor mu kendisi? Kendi ilindeki kurumlarla koordinasyon içinde çalışıyor mu? Kendi ilinde engelliler için yapılan projelerden haberi var mı? Sanmıyorum. Öyle ise ben kendisine hatırlatayım. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde engelliler için hayata geçirilen ‘Mutlu Çarşamba Projesi’ ile Ardahan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce, 25.12.2019 tarihinde, Ardahan Sporcu Fabrikası Basketbol Salonu’nda, antrenör Musa Tunay Demir idaresinde engellilere basketbol eğitimi verildi.

Ardahan’da engelliler için yapılanları biliyor musunuz?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın özel eğitim öğrencilerine yönelik ‘Spor Aşkı Engel Tanımaz Projesi’ kapsamında Ardahan’da 3 özel eğitim okuluna spor malzemesi dağıtıldı. Ardahan Özel Eğitim ve İş Uygulama Okulu, Ardahan Özel Eğitim Meslek Okulu ve Göle Özel Eğitim Okulu’nda eğitim gören özel gereksinimli öğrencilerimize spor malzemeleri dağıtıldı. Bütün bunlar nerede oldu biliyor musunuz Sayın Başkan? Sizin belediye başkanlığı oyunu oynadığınız Ardahan’da! Üstelik malzeme dağıtımı bu sene içinde gerçekleşen bir etkinlik.

Peki, sizin özel sporculardan haberiniz var mı Sayın Başkan?

Engelliler… İlinizde engelli sporculara yapılan yatırımlar… Engellilerin yaşama entegrasyonu… Dahil edilme… Şehirlerdeki engellilik uyum yasaları… Bu kavramları hiç duydunuz mu? Engelli haklarını biliyor musunuz? Ve bu hakların anayasal güvence altında olduğunu? Bakın bu işin o partisi, bu partisi olmaz. Bu işlerin kanunu olur, matematiği olur. Bu işlerin, bu devirde uymak zorunda olduğunuz, uygulamak zorunda olduğunuz kuralları olur.

Gerçekten “yuh artık” dedirttiniz

Peki bu yaklaşımınızın, -basında bir iki yerde daha söylendiği ve yukarıda yazdığım gibi- 5378 sayılı Engelliler Kanunu’nun geçici 2. ve 3. maddesi ile Anayasa’nın 10. maddesinde açıkça belirtilen, bütün yapılı çevrenin engelli erişimine uygun hale getirilmesi hükümlerine aykırı olduğunu biliyor musunuz? Böyle açıklamaların, yukarıda belirttiğimiz anayasa ve yasa maddelerine aykırı olmasının yanı sıra, Türk Ceza Kanunu Hükümlerine göre ayrımcılık suçunu oluşturabileceğini de yine hatırlatmış olalım. Tüm bunlardan sonra, Sayın Başkan’ın çeşitli haber kaynaklarına ve sosyal medyaya düşen açıklamalarını da okudum. Kendisi, çok başarılı (!) olduğunu düşündüğü çalışmalarını özetledikten sonra, o her zamanki kurtarıcı (!) -konuşma bağlamından uzaklaştırılarak aktarılmış- “Yanlış anlaşıldım,” açıklamasını yapmış. Bu, ne söylediğini bilmemek mi, yoksa insan aklıyla dalga geçmek mi onu da siz sevgili okuyucuların takdirlerine bırakıp soralım: Evet, bir yerde bir yanlışlık var; sakın o yanlışlık başka bir yerde olmasın Sayın Başkan? Örneğin; böyle düşünenlerin bir yerlerde yönetici ve karar verici olmaları? ‘