PEKİN 2022 OYUNLARI
| Milliyet

PEKİN 2022 OYUNLARI

Bu hafta Uluslararası Paralimpik ve Olimpik Komiteleri 2022 yılında Pekin’de gerçekleşecek Olimpik ve Paralimpik Kış Oyunları ile ilgili seyirciler, aşılama ve COVID-19 ‘e karşı önlemler hakkında güncellemeler içeren bilgiler paylaştı.

IOC ve IPC, sadece Çin anakarasında ikamet eden seyircilere biletlerin satışına izin verilmesi kararını bile memnuniyetle karşılandı.

Uluslararası Olimpik Komitesi (IOC), Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin (IPC) huzurunda bir yürütme kurulu toplantısı düzenledi. Pekin 2022, yürütme kurulu planlandığı gibi güvenli ve başarılı Olimpik ve Paralimpik Kış Oyunlarının sağlanmasına yardımcı olacak ilkeler hakkında bilgilendirdi.

Bu hedefler göz önünde bulundurarak, IOC ve IPC, Pekin 2022 organizasyon komitesi tarafından belirlenen ilkelere tamamen saygı gösterdiğini söyleyebiliriz.

Bu ilkeler, uluslararası uzmanlar ve Çinli yetkililerle yapılan geniş kapsamlı istişarelere ve ayrıca Olimpik ve Paralimpik paydaşların deneyimlerine dayanmaktadır.

Pekin 2022 tarafından sunulan ilkeler, Oyunların başucu kitaplarında Tokyo 2020’de olduğu gibi detaylandırılacaktır. Bu başucu kitaplarının ilk sürümü Ekim ayı sonlarında piyasaya sürülecek ve ardından Aralık ayında ikinci bir sürüm yayınlanacak.

Oyunlarda açıklandığı kadarıyla uygulanacak aşı politikasına gelecek olursak; Tam aşıları olan tüm sporcular ve Oyun katılımcıları, varışta kapalı döngü yönetim sistemine girecekler. Tam aşıları olmayan oyun katılımcıları, Pekin’e vardıklarında 21 günlük karantinaya tabi tutulacaklar.

DSÖ veya ilgili uluslararası kuruluşlar tarafından tanınan veya ilgili ülke veya bölgeler tarafından resmi olarak onaylanan tüm aşılar kabul edilecek.

Oyun zamanı kapalı döngü yönetimi nedir diyecek olursanız;

23 Ocak’tan Paralimpik Oyunların sonuna kadar, Oyunların güvenli bir şekilde sunulmasını sağlamak için kapalı döngü bir yönetim sistemi uygulanacak. Bu kapalı döngü yönetim sistemi, varış ve ayrılış, ulaşım, konaklama, catering, yarışmalar ve açılış ve kapanış törenleri dahil olmak üzere Oyunlarla ilgili tüm alanları kapsayacak. Kapalı döngü içinde, katılımcıların yalnızca Oyunlarla ilgili eğitim, yarışma ve iş yerleri arasında hareket etmesine izin verilecek ve oyunlara gidilirken özel bir taşıma sistemi uygulanacak.

Biletler, yalnızca Çin anakarasında ikamet eden ve COVID-19 karşı önlemlerinin gerekliliklerini karşılayan seyircilere satılacak.

Çin’den gelen seyirciler için COVID-19 önlemlerine ilişkin özel gereksinimler ve bilet düzenlemelerinin ayrıntıları tartışılmakta ve halen geliştirilmekte; bunlar kesinleştikten sonra zamanı geldiğinde kamuoyuna açıklanacağı belirtiliyor.

Köylerde yaşayan sporculara eşlik eden sporcular ve bazı delegasyon yetkililerinin yanı sıra, Pekin’e seyahat eden tüm katılımcılar, Oyunlar için COVID-19  önlemlerine uygun olacak olan Pekin 2022 sözleşmeli otellerde ikamet edecek ve kapalı döngü yönetim sistemindeki tüm yerli ve yabancı Oyun katılımcıları ve çalışanlar günlük testlere tabi tutulacak.

Çin Olimpik ve Paralimpik elit kış sporları deneyimi sunarak ve aynı zamanda mekanlara uygun bir atmosfer getirerek Çin’de kış sporlarının büyümesini kolaylaştıracak.

Pekin 2022 Kış Olimpik Oyunları 4-20 Şubat, Paralimpik Oyunları ise 4-13 Mart tarihleri ​​arasında yapılacak.

Görünen o ki Japonya’dan sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ni de büyük bir sınav bekliyor.

İzlemeye devam ediyoruz. Sizleri de bu satırlardan bilgilendireceğiz.