Paralimpik Spor Dalları

Futbol (5 Kişilik)

TANITIM VE TARİHÇE

Aynı zamanda kör futbolu olarak da bilinen Futbol (5 kişilik), görme engeli olan sporcular için futboldan adapte edilmiş bir spordur. Bu spor, uluslararası Kör Sporları Federasyonu (IBSA) tarafından, 1996 yılından beri yönetilmekte ve FIFA’nın modifiye edilmiş kuralları ile oynanmaktadır.

Paralimpik Oyunlarda ilk defa Atina 2004’de yer aldı ve o zamandan beri bütün Oyunlarda yarışlara dahil oldu. Brezilya bütün Oyunlarda altın madalya kazandı.

Dünya Şampiyonaları, her dört yılda bir Paralimpik Oyunlar arasında yer alır.

Futbol (5 kişilik) branşında takımlar, kaleci dışında dört oyuncudan ve bir kaleciden oluşur.

İç saha dışı oyuncularının tamamen kör (B1 kategori) olarak sınıflandırılıyor olması gerekir ki bu da sporcuların çok düşük görme yetisine sahip olması ve/veya hiçbir ışığı algılayamaması demektir. Bununla birlikte kalecinin görme yetisine sahip olması ya da kısmen görebiliyor olması gerekmektedir. (B2 veya B3 kategorisi).

Top içine yerleştirilen bir ses sistemine bağlı olarak bir ses çıkartır ve bu ses oyuncuların kendilerini uyumlamalarını sağlar. Sonuç olarak izleyicilerin oyunu izlerken bir gol atılıncaya kadar sessiz olması gerekir. Maçın süresi 50 dakikadır ve 25 dakikalık iki bölüm halinde oynanır.

SINIFLANDIRMA

Bu spor sınıflarına kısa bir bakış olmakla beraber yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Tüm durumlarda spor özellikli sınıflandırma kuralları öncelikli geçerli olacaktır. Bu bilgiler geçerliliğini yitirdiği takdirde classification@paralympic.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Futbolda (5 kişilik) yarışan futbolcuların çok düşük bir görme yetisi vardır ve/veya hiçbir ışığı algılayamazlar (tam körlük veya neredeyse tam körlük).

Adil bir yarış için kaleci dışındaki tüm oyuncuların göz siperliği takması gerekir. Sınıflandırma görme engeli olan saha oyuncularına uygulanır. Takımların ayrıca saha dışında kendilerine yardımcı olacak rehberleri olabilir. Bunlara ek olarak her takımda görebilen, engelsiz bir vücuda sahip kaleci bulunur ve bu kalecinin sınıflandırmaya dahil olması gerekmez.