Paralimpik Spor Dalları

Para Triatlon

TANITIM ve TARİHÇE

Paratriatlon, fiziksel engeli bulunan sporcular için triatlonun bir çeşididir. Bu spor, Uluslararası Triatlon Birliği (ITU) tarafından yönetilir ve ilk olarak Brezilya, Rio de Janeiro’da gerçekleşen 2016 Paralimpik Yaz Oyunları’nda bir Paralimpik aktivite olarak yer almıştır.

Sporcular üç disiplinde yarışırlar: 750m yüzmeyi takip eden 20km bisiklet ve 5 km koşu.

Sporcular bisiklet bölümünde el bisikleti, bir rehberin de bulunduğu ikili bisiklet veya bisiklet kullanabilirler ve tekerlekli sandalyedeki sporcular klasmanının koşu bölümüne katılabilirler.

Yarışma kategorileri belirgin fiziksel engeller üzerinden belirlenir. 

 Bu spor 37 ülkede gerçekleşmektedir.

KLASİFİKASYON

Bu spor sınıflarına kısa bir bakış olmakla beraber yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Tüm durumlarda spor özellikli sınıflandırma kuralları öncelikli geçerli olacaktır. Bu bilgiler geçerliliğini yitirdiği takdirde classification@paralympic.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Triatlon’da dokuz sınıf bulunmaktadır.

PTWC 1-2:  Alt (PTWC2) ve üst (PTWC1) bacaklarında güç kayıpları bulunan, bisiklet bölümü için el bisikleti kullanan ve koşu bölümü için yarış sandalyesi kullanan sporcular bu sınıfta yer alır.

PT 2-5: Alt ve/veya üst bacaklarında güç kayıpları bulunan (düşük sınıf numarası daha çok kayıp olduğunun göstergesidir), (standart) bisiklet ve koşu alanlarında yarışan sporcuları kapsar. Protez bacaklar ve/veya bisiklet modifikasyonları gibi yardımcı ekipmanların düzenlemeleri, Uluslararası Federasyon tarafından yapılır.

PTVI 1-3:  Bu sınıfta görme engeli bulunan sporcular bulunur ve görme kayıplarının (görme yetisi ve/veya görme alanı) şiddetine göre üç sınıfa ayrılırlar.

PTWC ve PTVI sınıflarında bulunan sporcular, her bir spor sınıfı için geçerli olan aralıklı başlangıç sistemi ile birleştirilmiş sınıflarda yarışırlar.

UYGUN ENGEL TİPLERİ

  • Kas gücünün etkilenmesi
  • Atetoz
  • Eklem hareket açıklığının etkilenmesi
  • Hipertoni
  • Uzuv noksanlığı
  • Ataksia
  • Görme engeli