GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
Paralimpik Spor Dalları

Para Biatlon

TANITIM ve TARİHÇE

Bu spor, Dünya Para Kuzey Disiplini Teknik Komitesi ile koordineli çalışarak ve Uluslararası Biatlon Birliği (IBU) tarafından modifiye edilen kuralları izleyerek, IPC (Uluslararası Paralimpik Komite) tarafından yönetilir.

Para Biatlon, belli oranlarda engelleri bulunan sporculara biatlonun adapte edilmesiyle oluşmuştur. Fiziksel engeli veya görme engeli/körlüğü bulunan sporcular yarışmalarda yer alabilirler ve farklı spor sınıflarında kategorize edilirler.

Bu spor, fiziksel engelli sporcular için 1988 yılında yapılan Kış Paralimpik Oyunlarına dahil edilmiş ve 1992 yılında da görme engelli sporcuların yarışmasına uygun hale getirilmiştir. Aktiviteler 2.0 veya 2.5 km pistin üç veya beş kere, serbest stilde kayılması ve toplam yarış mesafesinin 6-15 km kayılmasından oluşur. Kış Paralimpik Oyunlarında yer alan Kuzey Disiplini’nde bulunan iki disiplinden biridir; diğeri ise kros kayağıdır.

Görme engelli sporcular, hedefi lazer ışını ile vuran ve sporcunun hedefi tutturma derecesini belirtmek için ses çıkaran bir tüfek kullanırlar.

Biatlon sporunun kısaca tanımı şöyledir – sporcular bir döngüde kayarlar, kar-üstünde atış yaptıkları bir alana gelirler ve sıralanmış olan beş hedefi vururlar. Her bir kaçırılan hedef için ya bir ceza turu kayılır ya da kayma zamanlarına bir dakika eklenir. Daha sonra başka bir döngüyü kayarlar, alana dönüp başka bir atış serisine başlarlar. Sporcular uzun yarışlarda beş kere, kısa yarışlarda ise üç kere bu döngüyü kayabilirler. En hızlı olan sporcu yarışı kazanır.

KLASİFİKASYON

Para Biatlon klasifikasyonu, hangi sporcuların bu sporda yarışmaya uygun olduğunu ve yarışma için sporcuların ne şekilde gruplaştırılacağını belirler.

Para Biatlonda sporcular, Spor Sınıflarına göre üç kategoride yarışırlar (ayakta, oturarak ve görme engelliler).