Paralimpik Spor Dalları

Para Snowboard

TANITIM ve TARİHÇE

Para Snowboard tüm dünyada yapılan bir spordur ve üç disiplini vardır: Snowboard-cross,(kros kayağı), Tümsekli slalom ve Dev slalom.

Sporcular, pistlerden mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kayarken hız ve çevikliği birleştirirler.

Yarışlar, omurilik hasarı, serebral palsi ve amputasyon gibi fiziksel engelleri bulunan kadın ve erkek sporcuları içerir.

Sporcular fonksiyonel becerilerine göre üç kategoride yarışırlar: SB-LL1 ve alt uzuvları engelli olan yarışçılar için SB-LL2 ile üst uzuvları engelli olan sporcular için ise SB-UL. Snowboard yarışçıları ihtiyaçlarına adapte edilmiş olan snowboard tahtası ve ortopedik destekler kullanırlar.

Dünya Para Snowboard Federasyonu, Dünya Para Snowboard Spor Teknik Komitesi tarafından koordine edilen bu spor için bir Uluslararası Federasyon gibi çalışır. Para Snowboard ilk önce Dünya Snowboard Federasyonu (WSF) tarafından yönetiliyordu ancak 2010 yılında imzalanan bir Mutabakat Sözleşmesi’nden sonra Dünya Para Alp Disiplini idaresine geçerek sporu geliştirmek adına WSF ile de çalışmaya devam edilmiştir.

Bu spor başarısını, 2005 yılında bu sporun Paralimpik Kış Oyunlarına dahil olması için çalışmalara başlayan bir grup adanmış lidere borçludur. Uzun seneler süren kampanyalar sonrasında Snowboard ilk başlangıcını Sochi 2014 Paralimpik Kış Oyunları’nda, alp disiplini programının bir parçası olarak yapabilmiştir.

İlk Dünya Şampiyonası La Molina, İspanya’da 2015 yılında yapılmıştır. Burada tümsekli slalom ve kros snowboard yarışları ilk defa yapılırken alt-uzuv engel klasifikasyonları ayrılmış ve üst-uzuv engelli kayakçılar da hedefledikleri dünya ünvanları için yarışmışlardır.

Yarış takvimi de zamanla genişletilmiştir ve şimdi Dünya Kupaları ve Avrupa Kupaları’nın yanında Kuzey Amerika ve Asya Kupaları da en iyi lokasyonlarda gerçekleştirilmektedir. Bu genişleme PyeongChang 2018 Paralimpik Kış Oyunları’na da yansımış ve snowboard programı 10 aktiviteye kadar çıkarılmıştır.

KLASİFİKASYON

Klasifikasyon yarış için bir yapılanma sağlar. Paralimpik sporlarda yarışan sporcuların, onları yarıştıkları sporda dezavantajlı duruma getiren bir engelleri bulunur. Sonuç olarak, engellerinin spor performansları üzerindeki etkisini en aza indirmek  ve tıpkı engelsizlerin spor performansında olduğu gibi sporcunun başarısının yetenek, formda olma, dayanıklılık, ustalık becerisi ve zihinsel odaklanma gibi şeylerle belirlendiğinden emin olabilmek adına bir sistemin devreye sokulması gerekir.

Snowboard üç spor sınıfını barındırır; iki sınıf bacak engelleri bulunan sporcular için ve bir tane de kol engelleri bulunan sporcular için.

Bu spor şu anda hala gelişmektedir ve klasifikasyon sistemi yavaş yavaş son halini alacaktır.

SPOR SINIFI SB-LL1: SB-LL1 sınıfında sınıflandırılmış sporcuların bir bacaklarında belirgin bir engel bulunur. Örneğin diz üstü ampütasyonu veya her iki bacağında da belirgin olan karma bir engel, belirgin kas zayıflığı ya da iki bacağında da spastiklik gibi. Bu, sporcunun denge, kızağı kontrol etme ve alanı algılayabilme becerilerini etkileyecektir. Amputasyonu olan sporcular yarışlar boyunca protezlerini kullanırlar.

SPOR SINIFI SB-LL2: SB-LL2 spor sınıfında bulunan snowboard yarışçılarının, bir veya iki bacakta daha az hareket sınırlandırmasına sebep olan bir engelleri vardır. Bunun tipik örneklerinden birisi diz altı ampütasyonu veya hafif bir spastiklik olabilir.

SPOR SINIFI SB-UL: SB-UL sınıfındaki sporcuların, pistlerden aşağı kayarken denge becerilerini etkileyen üst uzuv engelleri bulunur.

UYGUN ENGEL TİPLERİ 

  • Kas gücünün etkilenmesi
  • Eklem hareket açıklığının etkilenmesi
  • Uzuv noksanlığı
  • Ataksia
  • Bacak uzunluğunda farklılık
  • Hipertoni
  • Atetoz