Paralimpik Spor Dalları

Tekerlekli Sandalye Rugby

TANITIM ve TARİHÇE

Tekerlekli Sandalye Rugby 1970’li yıllarda, Kanada’da Quadriplegia’lı sporcular tarafından geliştirilen ve basketbol ile hentbol unsurlarını birleştiren bir spordur.

Atlanta 1996 Paralimpik Oyunları’nda gösteri sporu olarak sergilendikten sonra, Sydney 2000 Paralimpik Oyunları’nda yarışma sporu olarak ilk başlangıcını yaptı.

Tekerlekli Sandalye Rugby, kadın ve erkeklerin karışık olarak yer aldığı bir takım sporudur. Sporcular, bu spor için özellikle tasarlanmış olan manuel tekerlekli sandalyeler ile yarışırlar. Sporcuların minimum engel kriterlerini karşılamaları ve spor klasifikasyonu kuralları çerçevesinde sınıflandırılabiliyor olmaları gerekir.

Tekerlekli Sandalye Rugby bugün, 28 ülkede uluslararası yarışmalara katılmış ve dünya sıralamasında yer almış, ayrıca 10’dan fazla ülkede de ulusal programı halen geliştirilmekte olan bir Paralimpik spordur.

Uluslararası Tekerlekli Sandalye Rugby Federasyonu (IWRF), bu sporun evrensel yönetim organıdır.

KLASİFİKASYON

Bu spor sınıflarına kısa bir bakış olmakla beraber yasal bir bağlayıcılığı yoktur. Tüm durumlarda spor özellikli sınıflandırma kuralları öncelikli geçerli olacaktır. Bu bilgilerin geçerliliğini yitirdiği durumlarda classification@paralympic.org adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

Tekerlekli Sandalye Rugby sporunda puanlama, top taşıma (yakalama, pas verme, topu taşıma) ile tekerlekli sandalye manevra kabiliyeti (başla/dur/döndür, mücadele ve rakipleri engelleme) gibi becerilerini etkileyen, kol ve bacak fonksiyonlarındaki engellere bağlıdır.

TS Rugby oyuncuları, 0.5 ile 3.5 arasında değişen bir puanlama sistemine göre sınıflandırılırlar. Bir takım 5 oyuncudan oluşur ve puanların toplamı 8 veya daha az olmalıdır.

UYGUN ENGEL TİPLERİ 

  • Kas gücünün etkilenmesi
  • Atetoz
  • Eklem hareket açıklığının etkilenmesi
  • Hipertoni
  • Uzuv noksanlığı
  • Ataksia